חדשנות משבשת

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

חדשנות משבשת היא מונח שמקורו בעולם הטכנולוגיה ומתאר חדשנות שעוזרת ליצור שוק חדש ובמשך הזמן גורמת לשיבוש של השוק הקיים (המסורתי) עד להפיכתה לחדשנות הדומיננטית בשוק תוך כדי החלפה של הטכנולוגיה הישנה בשוק המסורתי. השוק החדש נוצר תוך מתן מענה לפלח שוק קטן או לא משמעותי אשר לא קיבל מענה באמצעות החדשנות הדומיננטית.

בשל כך, חדשנות משבשת מאופיינת בביצועים נחותים ביחס למה שהצרכנים של השוק המסורתי דורש אך יש לה יתרונות אחרים שלקוחות אחרים, בדרך כלל בשוק קטן או מתעורר, מעריכים. יתרונות אלו יכולים להיות מחיר זול יותר, גודל קטן יותר ו/או נוחות. כך הטכנולוגיה המשבשת מתפתחת ומשתפרת מחוץ לראדאר של השחקנים הקיימים (המסורתיים) עד למצב (שיכול לקחת שנים ואף עשרות שנים) שהיא כבר אינה נחותה בביצועים שלקוחות המסורתיים מעריכים (כמו איכות קול בטלפון או איכות תמונה במצלמה או במדפסת). על כן, המושג חדשנות משבשת מתאר חידושים אשר משפרים את המוצר או השירות באופן שהשוק הקיים לא צפה, תחילה על ידי פניה לקבוצת צרכנים חדשה ואחר-כך עלי ידי הורדת מחירים בשוק הקיים.

ביצועים נחותים יותר זולה, קטנה, פשוטה או נוחה לשימוש התקדמות טכנולוגית
חדשנות שהלקוחות הקיימים לא רוצים היום בשל ביצועים נחותים היום אבל יש להם תכונות אחרות, אשר מוערכות על ידי לקוחות אחרים, בדרך כלל בשווקים קטנים או מתעוררים ולכן הטכנולוגיה מתקדמת ומתפתחת בפלחי שוק מחוץ לראדאר של החברה המובילה היום.

דוגמאות[עריכת קוד מקור | עריכה]

טלפון סלולרי, מדפסת הזרקת דיו, מצלמה דיגיטלית, אנדרואיד (מערכת הפעלה), וכן ויקיפדיה עצמה, כולם מהווים דוגמאות לחדשנויות משבשות והרשימה עוד ארוכה. במקרה של טלפון סלולרי השוק ששובש הוא טלפון קווי, במקרה של מדפסת דיו זו מדפסת לייזר, לגבי מצלמה דיגיטלית זו מצלמה אנלוגית ומצלמת אינסטנט, לגבי אנדרואיד - מערכת ההפעלה מבוססת לינוקס - השוק ששובש היה זה שבו שלטו מערכות ההפעלה המשובצות/זמן אמת, ולגבי ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית, זאת האנציקלופדיה המסחרית, בין אם המודפסת או הדיגיטלית.

מקור המונח[עריכת קוד מקור | עריכה]

המושג טכנולוגיה משבשת הוטבע בשנות התשעים על ידי פרופסור כריסטנסן קלייטון‏[1] מאוניברסיטת הרווארד. הוא אחר כך החליף אותו במושג חדשנות משבשת מאחר שהוא הכיר בכך שהאסטרטגיה או המודל העסקי שהטכנולוגיה מאפשרת הם אלו שיוצרים את ההשפעה או השינוי המשבש. "דילמת החדשן"‏[2] הוא שמו של ספרו הראשון של פרופסור קלייטון (מ 1997) בו הוא הציג למגזר העסקי את המושג טכנולוגיה משבשת. כותרת המשנה של הספר נקראה "כשטכנולוגיות חדשות גורמות לחברות אדירות ליפול". הסיבה לכך היא שלמעט מקרים יוצאי דופן, החברות המובילות בשוק הקיים (המסורתי) הן אינן אלו ששולטות בשוק החדש שנוצר בעקבות החדשנות המשבשת ואף לעתים קרובות הן בסופו של דבר נופלות כאשר הטכנולוגיה המשבשת מחליפה (לאחר שנים) את הטכנולוגיה הקיימת גם בשוק המסורתי. כך למשל, במקרה של צילום דיגיטלי לעומת צילום אנלוגי וצילום אינסטנט, חברת סוני לעומת חברת קודאק וחברת פולארויד, אשר שתיהן הגישו בקשה לפשיטת רגל ב 2012‏[3] ו 2001‏[4] בהתאמה. כך גם לגבי, ויקיפדיה לעומת אנציקלופדיה בריטניקה שהפסיקה הדפסת האנציקלופדיה ב 2012 אחרי 244 שנים‏[5] וכן אנציקלופדיה הדיגיטלית אנקרטה של מיקרוסופט שהפסיקה את פעילותה ב 2009‏[6]. דוגמה למקרה יוצא דופן הוא חברת HP אשר השכילה לנקוט בצעדים המתאימים בעוד מועד וכיום היא שולטת בשוק "המסורתי" יותר של הדפסת לייזר כמו גם בשוק החדש של החדשנות המשבשת של הדפסת דיו.

השוואה לחדשנות תומכת[עריכת קוד מקור | עריכה]

בניגוד לחדשנות משבשת, חדשנות תומכת אינה יוצרת שוק חדש, אלא תומכת בשוק הקיים בכך שהיא מספקת חדשנויות המשפרות את הביצועים של המוצרים בשוק זה באופן שמוערך על ידי מגזר הלקוחות של שווקים אלו. שיפורים אלו יכולים להיות שיפורים "לא רציפים" (רדיקלים/קיצוניים או מהפכניים) או שיפורים "רציפים" (אבולוציונים). בעוד שהחברות המובילות בשוק הקיים בדרך כלל מצטיינות בהובלת חדשנות תומכת לא כך הדבר הוא לגבי חדשנות משבשת. הסיבה לכך היא שחדשנות משבשת גדלה תחילה בשווקים קטנים ומתעוררים שהחברה המובילה לא רואה בהם שווקים אטרקטיבים להיכנס אליהם וכך הם מיוצרים ומפותחים על ידי שחקנים אחרים ומתחת לראדאר של השחקנים המובלים עד שזה כבר מאוחר מידי.

ביצועים שוק מטרה חברות מובילות
חדשנות משבשת ביצועים נחותים שוק חדש - קטן כמעט תמיד חברות חדשות
חדשנות תומכת ביצועים משופרים שוק קיים חברות קיימות

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Bower, Joseph L. & Christensen, Clayton M. (1995). "Disruptive Technologies: Catching the Wave" Harvard Business Review, January–February 1995
  2. ^ Christensen, Clayton M. (1997), The innovator's dilemma: when new technologies cause great firms to fail, Boston, Massachusetts, USA: Harvard Business School Press, ISBN 978-0-87584-585-2.
  3. ^ ^ "Photography icon Eastman Kodak has filed for Chapter 11 bankruptcy. –". Usatoday.com. January 19, 2012. Retrieved January 19, 2012.
  4. ^ Polaroid files for bankruptcy - Oct. 12, 2001 - CNN Money - http://money.cnn.com/2001/10/12/companies/polaroid/
  5. ^ ^ Bosman, Julie (13 March 2012). "After 244 Years, Encyclopaedia Britannica Stops the Presses". The New York Times. Retrieved 1 April 2012.
  6. ^ ^ Tartakoff, Joseph. "Victim Of Wikipedia: Microsoft To Shut Down Encarta". paidContent. Retrieved 1 April 2012