טאקאשי מורקמי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יש לשכתב ערך זה. ייתכן שהערך מכיל טעויות, או שהניסוח וצורת הכתיבה שלו אינם מתאימים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
יש לשכתב ערך זה. ייתכן שהערך מכיל טעויות, או שהניסוח וצורת הכתיבה שלו אינם מתאימים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.
יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.
טאקאשי מורקמי
michel
לידה 1 בפברואר 1962 (בן 61)
Itabashi-ku, יפן עריכת הנתון בוויקינתונים
לאום יפנים עריכת הנתון בוויקינתונים
מקום לימודים
  • אוניברסיטת טוקיו לאמנויות
  • Hongō Junior and Senior High School עריכת הנתון בוויקינתונים
תחום יצירה פיסול, ציור, אמנות עריכת הנתון בוויקינתונים
זרם באמנות Superflat, PopArt - The Videos, פופ ארט עריכת הנתון בוויקינתונים
יצירות ידועות My Lonesome CowBoy, Super Nova עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
יפןיפן זהו שם יפני; שם המשפחה הוא Murakami.

טאקאשי מורקמייפנית: 村上隆 ‏; נולד ב-1 בפברואר 1962) הוא אמן יפני פורה בן-זמננו. יצירתו של מורקמי מתפרשת בין האמנות היפה ובין אמנות דיגיטלית ואמנות מסחרית. בעבודתו הוא מנסה לטשטש את הגבולות שבין אמנות "גבוהה" לאמנות "נמוכה". הוא שואב נושאים פופולריים מתקשורת ההמונים ותרבות הפופ, והופך אותם לפסלי ענק בגובה 9 מטר לערך, לציורים "סופר שטוחים" (superflat, מונח שטבע מורקמי עצמו), או למוצרי צריכה מבוקשים כמו דמויות מיניאטוריות או אסימונים לטלפון.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מורקמי נולד בשנת 1962 בטוקיו ולמד באוניברסיטה הלאומית של טוקיו לאמנויות יפות ומוזיקה, ובראשית דרכו נטה דווקא לאמנות יפנית מסורתית יותר. הוא סיים את הדוקטורט שלו בניהונגה (Nihonga), סגנון ציור ששורשיו בסוף המאה ה-19, המערב בין ציור יפני מסורתי וציור מערבי. עם זאת, הפופולריות ההולכת וגוברת של האנימה והמאנגה, סגנונות יפניים של אנימציה וסיפורי קומיקס, גרמה למורקמי לנטוש את הניהונגה ולפתח עניין בתרבות אוטאקו (Otaku). תרבות אוטאקו הוא כינויה הבלתי מחמיא של חברת ה"חנונים" (Nerd Society), המורכבת מבני-נוער (בנים ובנות) המגלים עניין אובססיבי במאנגה או באנימה. מורקמי חש שתרבות האוטאקו נתנה ייצוג הולם יותר לחיים ביפן המודרנית.

התעניינותו של מורקמי בתרבות אוטאקו באה לידי ביטוי בסגנון ה"סופר-שטוח" (להלן Superflat), סגנון שהוא עצמו פיתח תוך שילוב בין אמנות הפופ לתרבות האוטאקו ונקרא פוקו (Poku = Pop+Otaku). מורקמי כתב שהוא שואף לתת ייצוג לתרבות הפוקו מכיוון שהוא צופה שהאנימציה היפנית והאוטקו עשויים ליצור תרבות חדשה, שתשיב לסצנת האמנות היפנית העכשווית את נעוריה. זוהי מהות הדבר עבור מורקמי; במספר ראיונות בחמש או שש השנים האחרונות הוא הביע את התסכול שממנו צמחה האמנות שלו. התסכול נבע מהמחסור בשוק אמנות אמין ויציב ביפן שאחרי המלחמה, ומהדעה הרווחות בתוך יפן ומחוצה לה, שאמנות יפנית היא אמנות "נמוכה". הוא מצוטט באומרו ששוק האמנות היפני הוא רק "ניכוס שטחי של אופנות מערביות". כפעולת-נגד תכנן ליצור אמנות במדיה שאינה משויכת לתחום האמנות היפה, אבל במקום זאת החליט להתמקד בשוק האמנות המוכר לו יותר והחל לקדם את עצמו בעולם. הדבר סימן את לידתו של Kaikai Kiki, LLC.

Kaikai Kiki LLC[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1996 הקים מורקמי את מפעל הירופון (Hiropon Factory). במפעל עבדה תחילה קבוצת אסיסטנטים שעזרו למורקמי לייצר את הפסלים והציורים שלו, אולם ביקוש הולך וגובר למוצרים ופרויקטים חדשים שהחלו לזרום הביאו את הצורך לגידול בנפח העבודה. המפעל הלך והתרחב, עד שבשנת 2001 - במקביל לתערוכת יחיד של מורקמי במוזיאון לאמנות בת-זמננו בטוקיו - הפך לארגון מקצועי העוסק בייצור אמנות וייצוג אמנים. באותה שנה רשם מורקמי את החברה תחת השם Kaikai Kiki Co., Ltd. החברה מוכרת כיום ברחבי העולם בתחומה, ומעסיקה יותר ממאה עובדים בארצות הברית וביפן. ל-Kaikai Kiki LLC יש שתי מטרות: האחת, להמשיך ולשווק בהצלחה את עבודותיו של מורקמי עצמו, והשנייה היא יצירת סביבה תומכת ללימוד ולטיפוח של אמנים יפנים צעירים.

מורקמי צוטט פעמים רבות באומרו שביל גייטס הוא אחד האנשים המשפיעים עליו ביותר. חלק מהצלחתה ויעילותה של KaiKai Kiki LLC, אמר מורקמי, ניתן לזקוף לזכות הרעיונות המועלים בספרו של גייטס "מהירות המחשבה" (Speed of Thought). "יצאתי לחקור את סודם של השווקים השורדים תמיד - האלמותיות של דמויות כמו מיקי מאוס...". זהו הרעיון העומד בבסיס הצלחתו של מורקמי. Kaikai Kiki עוסקת לא רק בייצור חפצי אמנות באיכות גבוהה - הן חומרית והן רעיונית - אלא גם בחשבונות ומאזנים, בהיצע וביקוש.

תהליך ייצור האמנות ב-Kaikai Kiki מתבצע, בדרך-כלל כך: מורקמי מגיע עם סקיצה או עם רעיון מאחד מספרוני הסקיצות שלו, הסקיצה משועתקת לממדים גדולים יותר ואז נסרקת לתוכנת Adobe Illustrator; זהו השלב האחרון שמורקמי מעורב בו באופן ישיר. האסיסטנטים שלו מדפיסים את התמונה בגודל הרצוי, מעבירים אותה דרך מסך-משי (Silkscreen) לקנבס וצובעים את הקנבס. באופן זה יכול מורקמי להמשיך ולייצר כמות גדולה של מוצרים.

המטרה השנייה של Kaikai Kiki היא ניהול אמנים וטיפוח אמנים יפנים צעירים. כל האסיסטנטים של מורקמי הם אמנים שלמדו ממורקמי את תהליך הייצור, אולם הסטודיו מספק להם מרחב רעיוני ופיזי לשם שיתוף אחרים ברעיונותיהם ויצירת האמנות שלהם. רבים מהאומנים האלה מציגים כעת ביפן ומחוצה לה בגלריות בעלות שם.

נדבך חשוב נוסף של המיזם הזה הוא יריד האמנות שמקיימת Kaikai Kiki פעמיים בשנה, הגייסאי (GEISAY).

הגייסאי פתוח לכל מי שמעוניין להציג בו. קרוב לאלף אמנים ומספר קטן של גלריות שוכרים דוכן ביריד ומציגים את עבודתם במשך יום אחד. היריד מושך אליו קהל של חובבים ומקצוענים מכל רחבי העולם, ונציגי תקשורת רבים מגיעים לגייסאי על מנת לתור אחר "הכוכב העולה" הבא. למרות שהגייסאי פונה לקהל מתקדם, שורשיו נשארו נעוצים במורשת האמנות היפנית העשירה. הניגוד הזה יוצר פסטיבל אמנות ייחודי, השומר על צביונו היפני הגם שהוא פתוח לכל, ומקווה להמשיך לחדש ולהשפיע על הדור הבא של אמנים יפנים.

האמנות של מורקמי[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסגנון המייצג את מורקמי מכונה "סופר שטוח" (Superflat), כפי שהוזכר לעיל. זהו סגנון פוסט-מודרניסטי, המאופיין במשטחי צבע אחיד ובדמויות גרפיות שעיצובן שואב מהאנימה והמאנגה. הסגנון ה"סופר שטוח" הוא סגנון אמנותי שנוצר בהשפעת תרבות האוטקו וסגנון החיים שלה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]