לדלג לתוכן

טנגריזם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
סמל הטנגריזם; הסהר

טנגריזם (טורקית עתיקה: Täŋri) היא דת שאמנית עתיקה ממרכז, מזרח, צפון אסיה ובעבר אף מזרח ודרום אירופה. היא מבוססת על אב השמיים טנגרי, הוא האל הראשי והבורא, ובת זוגו, אם האדמה, יֶר. בנוסף להם היו אלוהויות אחרות, פחותות בחשיבותן[1]. זו הייתה הדת הרווחת של הטורקים והמונגולים (כולל בולגרים וסיונגנגנו), האונים, ואולי גם המאנצ'ורים, כדתן של כמה מדינות מימי הביניים. באירק ביטיג מוזכר טנגרי בשם Türük Tängrisi (אלוהים של הטורקים)[2]. לטענת אנשי אקדמיה רבים, ברמה הקיסרית, במיוחד במאות ה־12-13, הטנגריזם הייתה דת מונותאיסטית; רוב הטנגריסטים העכשוויים רואים את הדת כמונותאיסטית.

טנגריזם נשמרה בחוגים אינטלקטואליים של המדינות הטורקיות במרכז אסיה (מקירגיזסטן ועד קזחסטן) ורוסיה (טטרסטן, בשקורטוסטאן...) מאז פירוק ברית המועצות בשנות התשעים. עדיין מתורגל, הדת עוברת תחייה מסודרת בבוריאטיה, סאחה (יקוטיה), חאקאסיה, טובה ובמדינות טורקיות אחרות בסיביר.

מקורות[עריכת קוד מקור | עריכה]

לראשונה השם טנגרי נרשם בכרוניקה הסינית מהמאה הרביעית לפני הספירה כאל השמים של שיאנגנו, הוא נכתב בצורה הסינית 撑 犁 (צ'נג-לי). פולחן גן עדן-טנגרי נקבע על ידי הכתב אורקון, שידוע בתור טקסט טורקי ישן ששימש את הגוקטורקים ("טורקים שמימיים") ושאר הח'אנויות המוקדמות במהלך המאות ה-8 עד העשירית.

הטנגריזם הייתה הדת של כמה מדינות מימי הביניים: חאנויות הגקטורקים, בולגריה הגדולה העתיקה, דנובה בולגריה, וולגה בולגריה והאימפריה המונגולית, אמונות טורקיות מכילות את ספר הקודש "אירק ביטיג" מחאנות אויגור. הטנגריזם מילא גם תפקיד גדול בדת האימפריה המונגולית כמדיניות הרוחניות העיקרית. ג'ינגיס חאן וכמה דורות מחסידיו היו מאמינים טנגריאנים ו"שמאן-מלכים" (ראשי כוח דת) עד שצאצא הדור החמישי שלו, אוזבק חאן, פנה לאסלאם במאה ה-14.

תפילות טנגריסטיות ישנות הגיעו אלינו מההיסטוריה הסודית של המונגולים (המאה ה-13). הכמרים-נביאים (טמוג'ין) שכתבו אותם מחדש בשפה המונגולית, לפי האמונות בראש הדת עומד אל השמיים טנגרי. החאנים המקוריים המונגולים, חסידים של טנגרי, היו ידועים בסובלנותם לדתות אחרות. מונגקה חאן, החאן הגדול הרביעי של האימפריה המונגולית, אמר: "אנו מאמינים כי יש רק אלוהים אחד, על ידו אנו חיים ועל ידו מי אנו מתים, ולמענו יש לנו לב זקוף. אך כפי שאלוהים נותן לנו את אצבעות כף ידו, כך שהוא נותן לאנשים מספר דרכים מגוונות לפנות אליו."

פולחן השמים היה ככל הנראה במקורו לטנגריזם בקרב העמים הטונגוסים, אשר יחד עם הטורקים והמונגולים הם שייכים למשפחת השפה האלטאית ההיפותטית. על פי המחקר הארכאולוגי ההונגרי, דתם של המאגרים (הונגרים) עד סוף המאה העשירית (לפני הנצרות) הייתה טנגריזם.

הטנגריזם כיום[עריכת קוד מקור | עריכה]

תחיית הטנגריזם מילאה תפקיד בחיפוש אחר שורשים רוחניים ילידים ואידאולוגיה פאן-טורקית מאז שנות התשעים, במיוחד בקירגיזסטן, קזחסטן, מונגוליה, כמה רפובליקות אוטונומיות של הפדרציה הרוסית (טטרסטן, בשקורטוסטאן, בוריאטיה, יקוטיה, ואחרים), בקרב הקראים בסיביר.

לאחר 1908 המהפכה של הטורקים הצעירים, ובמיוחד הכרזת הרפובליקה בשנת 1923, תרמה אידאולוגיה לאומנית בטורקיה להחייאת הטנגריזם. הצנזורה האסלאמית בוטלה, מה שאפשר לימוד אובייקטיבי של הדת הקדם-אסלאמית של הטורקים. השפה הטורקית טוהרה ממילים ערביות, פרסיות ואחרות. מספר דמויות חשובות, אף כי לא נטשו רשמית את האסלאם, אימצו שמות טורקים, כמו מוסטפא כמאל אטאטורק (אטאטורק - "אבי הטורקים") וההיסטוריון של הדת והאידאולוג של המשטר הכמאליסטי זיא גקאלפ (גקאלפ - "שמיים \ גיבור ").

הסופר וההיסטוריון הטורקי הבולט ניהאל אטזיס היה טנגריסט והאידאולוג של הטוראניות. חסידיו של טנגריזם בארגון הפרה-צבאי "זאבים אפורים", עבדו בעיקר בהשראת עבודתו לפיה (דוגמה), מחליפים את השם הערבי של האל "אללה" ב-"טנגרי" הטורקי ובשבועה מבטאים: "Tanrı Türkü Korusun" (טנגרי, ברך את הטורקים!).

ההוגים והתאורטיקנים המודרניים המפורסמים ביותר הם איגור אכקינזי (1954–2006), מוראד אדג'י (1944–2018), סבטקזי אקאטאי (1938–2003), ארון אטבק, נורמגמבט איופוב (1955–2010) ועוד.

המשורר, מבקר הספרות והטורקולוג אולז'ס סולימנוב (אנ'), מראשי מנהיגי הזהות הלאומית הקזחית, בספרו AZ-and-IA שנאסר לאחר פרסומו ב-1975 בקזחסטן הסובייטית, ברית המועצות, הציג את טנגריזם (קזחית: טנגריאנסטבו) כאחת הדתות הקדומות בעולם.

אמונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

פיסגת הר טנגרי חאן בקירגיזסטן

טנגרי[עריכת קוד מקור | עריכה]

קוק טנגרי (Blue Sky) הוא כאמור הישות העליונה, האחת, והבורא. בדרך כלל זה מובן בצורה פנטסטית כמוחלט שאינו ניתן לערעור, מושג זהה לברהמן ההודי, אפירון יווני קדום. כל האלים האחרים נתונים כביטוי או רוח של היסודות של טנגרי. למשל הפנתיאון של הטורקים הקדומים: אדמה, מים, אש, שמש, ירח, כוכב, אוויר, עננים, רוח, סערה, ברק וברק, גשם וקשת.

קוסמולוגית שלושת העולמות[עריכת קוד מקור | עריכה]

כמו ברוב האמונות העתיקות, יש בטנגריזם "עולם שמימי", האדמה ו"עולם התחתון". הקשר היחיד בין תחומים אלה הוא "עץ העולמות" שנמצא במרכז העולמות. העולם השמימי והעולם התת-קרקעי מחולקים לשבע שכבות (לפעמים העולם התחתון תשע שכבות ועולם השמימי 17 שכבות). השאמאנים יכולים לזהות ערכים כדי לנסוע בזמן לתחומים קוסמולוגים אלה. בכפולות של תחומים אלו ישנם ישויות, החיים בדיוק כמו בני אדם על פני האדמה. יש להם גם נשמות ושמאנים מכובדים ורוחות טבע משלהם. לפעמים יצורים אלה מבקרים בכדור הארץ, אך אינם נראים לאנשים. הם מתבטאים רק בשריפה מוזרה או נביחה לשאמאן, במילים אחרות השאמן הוא היחיד אשר מסוגל לדבר עם המתים.

על פי דבקותו של טנגריזם, העולם הוא לא רק סביבה תלת־ממדית, אלא גם מעגל מסתובב. הכל כרוך במעגל זה והסיבוב תמיד מתחדש בלי להפסיק. שלושת הממדים של כדור הארץ מורכבים מתנועת השמש, העונה הנעה ללא הפסקה, ונשמותיהם של כל היצורים שנולדים מחדש לאחר המוות.

עולם שמימי[עריכת קוד מקור | עריכה]

לעולם השמימי יש הרבה קווי דמיון עם כדור הארץ, אך כפי שהוא אינו מוכל על ידי בני אדם. יש כאן טבע בריא ולא נגוע, ותושבי המקום הזה מעולם לא סטו ממסורות אבותיהם. עולם זה הרבה יותר בהיר מכדור הארץ ונמצא תחת חסותו של אולגן בן טנגרי. השאמאנים יכולים לבקר גם בעולם הזה. בחלק מהימים נפתחות הדלתות של עולם שמימי זה והאור מאיר בין העננים. ברגע זה תפילות השאמאנים הם המשפיעות ביותר. שאמאן מבצע את מסעו הדמיוני, שלוקח אותו לשמיים.

עולם התת-קרקעי[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישנם קווי דמיון רבים בין כדור הארץ לשאול ותושביו דומים לבני אדם, אך יש להם רק שתי נשמות במקום שלוש. חסרים להם את "נפש עמי", שמייצרת את חום הגוף ומאפשרת נשימה. לכן הם חיוורים ודמם כהה. השמש והירח בעולם התחתון נותנים הרבה פחות אור מהשמש וירח על עולם האדמה. יש גם יערות, נהרות וישובים מתחת לאדמה.

ארליק חאן (מונגולית: Erleg Khan), מבניו של טנגרי, הוא שליט העולם התחתון. הוא שולט בנשמות, חלקן ממתינות להיוולד מחדש. הנשמות הרעות ביותר היו אמורות להכבות לנצח בשכבה האחרונה. אם אדם חולה עדיין לא מת, שאמאן יכול לעבור לעולם התחתון כדי לנהל משא ומתן עם ארליק כדי להחזיר את האדם לחיים. אם הוא נכשל, האדם נפטר.

נשמות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מאמינים כי לאנשים ובעלי חיים נשמות רבות. באופן כללי, כל אדם נחשב לשלוש נשמות, אך שמות הנשמות, מאפייניהם ומספרם עשויים להיות שונים בין חלק מהשבטים: למשל, עבור סמויטים, שבט אוראלי שחי בצפון סיביר, מאמינים כי ישנם נשים המסוגלות להכיל חמש נפשות. מכיוון שלבעלי חיים יש גם נשמות, על בני האדם לכבד בעלי חיים.

יורט קירגי טנגריסטי מ-1860

תפוצה[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • רוסיה 1,350,000~ רוסיהרוסיה
  • אירקוטסק 700,000~ מחוז אירקוטסקמחוז אירקוטסק
  • קרסנויארסק 400,000~ מחוז קרסנויארסקמחוז קרסנויארסק
  • סאחה-יקוטיה 250,000~ רפובליקת סאחה-יקוטיהרפובליקת סאחה-יקוטיה
  • מונגוליה 120,000~ מונגוליהמונגוליה
  • קירגיזסטן 650,000~ קירגיסטןקירגיסטן

טנגריזם ודתות שונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בודהיזם[עריכת קוד מקור | עריכה]

הכרוניקה המונגולית מהמאה ה-17 אלטן טובצ'י (סיכום הזהב) מכילה אזכורים לטנגרי. הטנגריזם הוטמע בבודהיזם המונגולי תוך שהוא שרד בצורה טהורה יותר רק בצפון מונגוליה הרחוקה. הנוסחאות וטקסי הטנגריסטים הוכנסו לדת המדינה. זה דומה לאיחוי הבודהיזם והשינטו ביפן. האלטן טובצ'י מכיל את התפילה הבאה בסוף שלה:

איה! מקורם של החאנים האלוהיים המופלאים מההיסטוריה השונות

נאסף על ידי הנזיר הנאמן התוהה באומנות לושנדנזאני [תואר בודהיסטי]

נכתב במאמץ כדי שהאומה הגדולה תוכל לקרוא במשך דורות. על ידי זה,

יהי רצון שכל היצורים ישלטו דרך סגולה לבנה, יחיו חיים ארוכים

ולהפוך לבעלי שלום ואושר

ברוחם של החאנים ירדו בברכת טנגרי האדירה ביסודיות

יהי רצון שיוסרו ויפקחו מחלה, זימה, מכשולים ומוות בטרם עת

יהי סחורה תתפשט, יבולים ישגשגו ואריכות החיים תגדל

יהי הבריאות והאושר השלווים ישררו, והמזל המאושר יבוא כמו גשם!

סמל הטנגריזם עליו כתוב טנגרי בטורקית עתיקה

אסלאם[עריכת קוד מקור | עריכה]

הטנגריזם מבוסס על קשר אישי עם אלוהים ורוחות וחוויות אישיות, שלא ניתן לתקן בכתבים; לפיכך לא יכול להיות נביא, כתבי קודש, מקום פולחן, כמורה, דוגמה, טקס ותפילות. לעומת זאת, האסלאם מבוסס על חוקים כתובים. תורות ומשפט דתי נובעות מהקוראן ומוסברות על ידי חדית'. בהקשר זה, שתי מערכות האמונה מובחנות באופן מהותי בהבדלם.

הטורקים בדרך כלל נתקלו והטמיעו את אמונותיהם באסלאם באמצעות הסופיזם. הטורקים זיהו כנראה את דרווישים כמשהו הדומה לשאמאנים. קשר ראשון בין טורקים שאמאנים לאסלאם התרחש במהלך קרב טאלס נגד שושלת טאנג הסינית. הטנגריזם הטורקי השפיע עוד יותר על חלקים מהסופיזם והאסלאם העממי. אמונות שמאניות רבות נחשבו על ידי מוסלמים ממוצעים רבים כמוסלמים אמיתיים ואף שולטות כיום. טנגריסטים מתנגדים לאסלאם, לנצרות וליהדות כדתות שמיות אשר מטילות טורקים דת זרה ומעדיפים לשמור על מרחק.

עקרון הכניעה (גם באסלאם וגם בנצרות) נחשב בעיני הטנגריסטים כאחד הכישלונות הגדולים בהיסטוריה, זה מאפשר לאנשים עשירים להתעלל באנשים הפשוטים ומקפיא את ההתפתחות האנושית. הם תומכים בטוראניות ונטישת האסלאם כדת ערבית. תפילה מהלב יכולה להיות רק בשפת האם, לא בשפת מקור הדת (אלא אם היא גם שפת האם). מצד שני, אחרים טוענים שטנגרי אכן הוא שם נרדף לאללה וכי אבות אבות טורקיים לא השאירו את אמונתם הקודמת, אלא פשוט קיבלו את אללה כביטוי חדש לטנגרי. כתבי קודש מסוימים מפנים את תשומת לב בקורא לאופן שבו בוצעה האסלאמיזציה של הקזחים ושל עמים טורקיים אחרים: אותיות רוניות נהרסו, שאמאנים נרדפו פיזית, כלי נגינה לאומיים נשרפו והנגינה בהם נידונה למוות.

נצרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הולגו חאן שלח מכתב בלטינית למלך לואי התשיעי בצרפת ב-10 באפריל 1262 מבירתו המשנית ראג'ה באיראן. המכתב שמור בספרייה הלאומית של וינה כ-MS 339, זוהי גם הזמנה לפעולות משותפות נגד הממלוכים, כמו גם פקודה אימונית להגיש. המכתב מספק תובנות מרכזיות להבנת המונגולים את יחסיו של טנגריסם לנצרות, וכן לספק את אחד התמלילים הלטיניים הראשונים של טנגרי.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Tengriism
  2. ^ Tekin, Talât, 1927-2015., Irk bitig = The Book of omens, Wiesbaden: Harrassowitz Verlag, 1993, ISBN 3-447-03426-2