טרול (אינטרנט)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף טרול אינטרנט)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ג'ימי ויילס מדבר על טרולים בוויקימניה 2006

טרול הוא מונח בסלנג האינטרנט המתאר גולש אשר מפיק הנאה מפעולות שלהוב ברשת (פעילות המתבטאת בתגובות סרק, שימוש עקבי בסרקזם והשחתת תוכן).

הגדרה רחבה יותר של המונח כוללת גם פעולות התחזות לגולשים אחרים ברשת והספמה (שליחת הודעות רבות בזמן קצר והודעות המפרסמות שירותים ומוצרים שונים, לעתים תוך כדי ההתחזות).

הגדרה רחבה עוד יותר כוללת גם מגוון פעולות האקינג, בפרט בהקשר גניבת זהויות.

הפעילות המיוחסת לטרולים נקראת "טרולינג" (מאנגלית: Trolling) ובעברית לעתים מקובל גם הכינוי הטרלה.

יש הטוענים כי במקרים מסוימים, פעילות טרולים עלולה לסכן את עצם קיומה של קהילה אינטרנטית בכך שהם פוגעים הלוך ושוב בתהליכויות הטבעית שלה.

מאפייני הטרול[עריכת קוד מקור | עריכה]

הטרול הטיפוסי עסוק בחרחור ריב ומדון. על פי רוב הוא יעשה זאת על ידי הכנסת תוכן שגוי או תוכן שיעורר אנטגוניזם בקרב הגולשים. במקרים קיצוניים יפעל לשיבוש פעילות והרס אתרי התוכן השונים. הטרול נוהג לעורר מהומות וויכוחים במרחב האינטרנטי: בפורומים, צ'אטים, בבלוגים וברשתות חברתיות שונות. הטרולים משולחי רסן בהתבטאויותיהם בדפי רשת, ואפשר להניח[דרוש מקור] ש"בחיים האמיתיים" - פנים אל מול פנים - לעולם לא היו מעזים ומסוגלים להתנהג כך. האנונימיות היא מקור כוחם ובה טמונה התעוזה שלהם, הסלנג הנפוץ באינטרנט הישראלי לאדם מסוג זה הוא "עבריין מקלדת".

חוקרים מאוניברסיטת מאניטובה ומאוניברסיטת ויניפג בקנדה מצאו כי "טרולים ברשת חשים שמחה לאיד מהמצוקה של אחרים"[1] ומצאו שהם מציגים, הרבה יותר מאנשים אחרים באינטרנט, מאפיינים של נרקיסיזם, פסיכופתיה ומקיאווליאניזם.[2][3]

הם אדישים לביקורת של גולשים אחרים ולפנייה ללבם. אין בהם סממני הקשבה, הבנה והיגיון - הם מפיקים הנאה מהנזק וההרס שהם זורעים במרחב האינטרנטי. ישנם פסיכולוגים הסבורים, שההדים הרבים ותשומת הלב שהטרולים זוכים להם בעקבות הנזק שנגרם על ידם ברשת, יחזקו אותם להמשיך בהתנהגותם ההרסנית, שכן גם תשומת לב שלילית - היא בכל זאת תשומת לב. טרול הפך לכינוי גנאי נפוץ ולעתים הוא מכוון גם כלפי אנשים שמביאים דעה לא פופולרית במיוחד בדיון גם אם אינם מנסים להכעיס מי מהמשתתפים. תופעת הטרולים ברשת הפכה לתופעה שכיחה ולפיכך מרבית הגולשים אינם מייחסים חשיבות יתרה לפועלם ואף לרוב מגלים אדישות לפעילותם עד יעבור זעם. הטרולים מהווים גורם שפוגם בהנאת הגולשים ברשת, שבמקרי קיצון אף עלולים לפרוש מעשייתם בפורומים שונים כתוצאה מהאווירה העכורה והכעס שיוצרים הטרולים.

התמודדות עם טרולים ברשת[עריכת קוד מקור | עריכה]

שלט הומוריסטי שנועד להעביר את דרך ההתמודדות: "אל תאכילו את הטרול"

יש המתמודדים עם טרולים בכך שהם מתעלמים מהם. באופן זה תוכניתו של הטרול תיכשל, ובהיעדר תשומת לב יפנה אל מקומות אחרים בהם יוכל לזרוע הרס ולהשיג את מבוקשו.

ההתייחסות לטרול מכונה "האכלת טרול", ואילו הקריאה להתעלם ממנו היא: "נא לא להאכיל את הטרול" (באנגלית: "Please Do Not Feed The Troll" או PDNFTT).

שיטות טכניות למניעת טרוליזם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קיימות מספר דרכים, טכניות במהותן, להתמודדות עם טרולים:

 • חיוב רישום לפורום תוך מסירת כתובת דואר אלקטרוני. צעד זה מקשה על כתיבת הודעות בפורום ועל הצטרפות מחודשת אליו לאחר חסימה.
 • חשיפת זהותו של הטרול, באמצעות כלים המאפשרים למנהל הפורום לעשות זאת.
 • הפיכת הפורום לפורום מנוהל, כזה שכל הודעה בו עוברת תהליך של אישור, מראש או בדיעבד. צעד זה מצריך השקעה גדולה בניהול הפורום.
 • פנייה למחלקת השימוש לרעה (abuse) של ספק הגישה לאינטרנט של הטרול, כדי שתעמיד את הטרול על חומרת מעשיו.
 • הגשת תביעה משפטית, פלילית או אזרחית, נגד הטרול, כאשר במעשיו יש עילה לתביעה כזו (למשל, בגין הוצאת לשון הרע). בפסק דין שניתן בישראל נקבע שבמצב כזה חייב ספק הגישה לאינטרנט למסור את פרטיו של הטרול, גם כאשר הטרול מנסה להסתתר תחת האנונימיות לכאורה שמקנה האינטרנט.

מניעי הטרולים בפעולתם[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישנם פסיכולוגים הסבורים שפעילותם של הטרולים מסבה להם ריגוש אינטלקטואלי[דרוש מקור], הם מקבלים במה ותשומת לב בהיקף עצום של גולשים רבים דבר שספק היה מתרחש בעולם המציאות. הם חשים כוח ועוצמה בעודם משבשים את חייהן של קהילות באינטרנט. פסיכולוגים רבים מניחים כי התנהגותם החברתית אינה נורמטיבית, או שהם סובלים מלקות רגשית כלשהי בכישוריהם החברתיים בעולם האמיתי.

קריקטורה של טרול אינטרנטי המבוססת על הטרול הנורדי

אטימולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

למילה "טרול" יש שני מקורות שונים:

 • טכניקת דיג שבה סירה שטה לאט בנהר וגוררת מספר חכות כדי שדגים ייתפסו בהם (מאנגלית: trolling). מכאן, בהשאלה, משתתף שזורק "פיתיון" (flame bait) לדיון בתקווה לשלהב אותו.[4]
 • טרול - מפלצת נורדית מיתולוגית. אחד הסיפורים על הטרולים הוא שטרול תופס לו גשר (אותו הוא לא בנה) ודורש עליו דמי מעבר[דרוש מקור].

הכינוי "טרול" לגולש אשר עוסק בפעולות שלהוב והתחזות לגולשים אחרים ברשת מקורו במובן הראשון, אולם כל הציורים והדימויים הם בהשאלה של המובן השני. טרול פטנטים, טרול זכויות יוצרים ומושגים דומים מכוונים דווקא למשמעות השנייה.

בתרבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הטרולים הם נושא מרכזי לאורך העונה ה-20 של סדרת הטלוויזיה המונפשת הסאטירית "סאות' פארק".

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ זה מדעי: טוקבקיסטים הם סאדיסטים, באתר הארץ, 25 בפברואר 2014
 2. ^ Jennifer Golbeck, Internet Trolls Are Narcissists, Psychopaths, and Sadists, באתר psychologytoday.com
 3. ^ Erin E. Buckels et al., Trolls just want to have fun, Personality and Individual Differences doi: 10.1016/j.paid.2014.01.016
 4. ^ הערך troll (אנגלית) מתוך The New Hacker's Dictionary