טריבונה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Gnome-edit-clear.svg
ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: מינוח לא ברור, חוסר באסמכתאות.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

טריבונה היא מבנה המורכב ממדרגות גבוהות רבות (הבנויות בצורה מדורגת), האפשר ישיבה או עמידה עליהן.

טריבונות בתיאטרון קיסריה, מתקופת יוון העתיקה

טריבונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הטריבונה היא גרם מדרגות, אשר מטרתן איננה ירידה או עלייה בהן בצורה נוחה, אלא לאפשר ישיבה עליהן או עמידה עליהן. הרעיון מאחורי בניית הטריבונה היא בנייה לגובה, כך שכאשר אוזל מקום ההתרכזות של קבוצת האנשים ניתן יהיה לאכלסם מעל הקרקע - באוויר.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בניית הטריבונה נראתה כבר בתקופת יוון העתיקה, בה נבנו טריבונות קבועות שאינן זמניות העשויות אבן. על הטריבונות באמפיתיאטרון ישבו הצופים, כשבמרכז על הקרקע מתרחשת ההצגה. הצופים יכלו ליהנות בצורה כזו שהטריבונות סיפקו די מקומות ישיבה, וכן גם צורת בנייתן, שהייתה מדורגת, גרמה לכן שזווית הראייה של הצופה הייתה רחבה.

בימנו, טריבונות מצויות בדרך כלל במקומות התכנסות האמורים לאכלס בני אדם רבים, כמו בתיאטרון מצויות הטריבונות בצורת חצי עיגול או מעגל שלם, כך שבמרכזן מתחולל הדבר שלשם כך התכנסו האנשים, וזאת כדי לאפשר זווית ראייה טובה.

פרנצ'עס[עריכת קוד מקור | עריכה]

חסידים עומדים על פרנצ'עס בעת טיש בחסידות בויאן

הפרנצ'עס הן סוג של טריבונות (צרות בדרך כלל) הנבנות לצורך זמני. פרנצ'עס היא מילה ביידיש שמשמעותה טריבונות. פרנצ'עס משמשים בדרך כלל בעת התכנסות חסידים לחתונה גדולה, למצווה טאנץ, או לאירוע גדול בו מופיע האדמו"ר. באירועים מסוג זה, נוהרים חסידים רבים ולעיתים מספרם נמדד בכעשרות אלפים, ולכן גם בהן יש צורך לבנות פרנצ'עס לצורך פתרון בעיית מקומות הצפייה. על הפרנצ'עס נהוג, בחלק מהאירועים בחצר החסידית, לרקוד ולשיר, וזאת בדרך כלל בקידושים ובטישים מרכזיים. כאשר נערך בערב שבת או יום טוב טיש מרכזי בהשתתפות האדמו"ר, נבנות הפרנצ'עס לאחר התפילה. הישיבה מפונה מאדם ומרהיטים, ובמלאכת בניית הפרנצ'עס עוסקים גויים.

בטיחות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מפאת אופיים, יש הטוענים שהטריבונות לוקות באי בטיחות מובהקת. מספר אירועי בטיחות ותאונות התרחשו על גבי טריבונות, האסון המפורסם והחמור ביותר בו היו מעורבים טריבונות הוא אסון הילסבורו - אירוע אשר התרחש ב-15 באפריל 1989, באצטדיון הילסבורו שבשפילד, אנגליה, שבמהלכו נמחצו למוות 96 אוהדי כדורגל. באירוע זה סומנו הטריבונות כאחד מגורמי האסון. ב-2021 התרחש האסון בבית הכנסת בגבעת זאב בו נהרגו 2 בני אדם ונפצעו 219.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא טריבונה בוויקישיתוף