יהודה מועלם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הרב יהודה מועלם במסירת שיעור
הרב יהודה מועלם ב"הקפות שניות"

הרב יהודה מועלם (כ' בשבט ה'תרפ"א, 29 בינואר 1921 - כ"ד בתשרי ה'תשע"א, 2 באוקטובר 2010) היה תלמיד חכם ומקובל ספרדי, מראשי ישיבת פורת יוסף בשכונת גאולה.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נולד בירושלים לרב יצחק מועלם, יליד בצרה שבעיראק, שם כיהן כרב וכדיין ולימים עלה לארץ. ולשמחה, בתו של המקובל הרב יהושע שהרבני.

למד בצעירותו בתלמוד תורה "בני ציון" בניהולו של הרב משה פרוש, שלימים היה עד בחתונתו. בגיל עשר בערך נכנס ללמוד בישיבת פורת יוסף בעיר העתיקה. רבים מחבריו אז הפכו לחשובי הרבנים בציבור הספרדי, כרבנים עובדיה יוסף, מרדכי אליהו, בן ציון אבא שאול ועוד.

בשנת 1943 (ה׳תש"ג) בהיותו כבן עשרים ושתיים, התמנה לחזן ורב בבית הכנסת 'טוויג' בשכונת מקור ברוך בירושלים, שהייתה אז שכונה חילונית. מאז ועד יום פטירתו שימש בפועל כחזן, בעל תוקע, קורא בתורה, וכמורה דרכו של בית הכנסת.

בשנת ה'תש"ד (1943) נשא לאשה את רחל, ובמשך השנים נולדו להם מספר ילדים, רחל נפטרה ביט' כסלו התשע"ב[1][2].

בשנת 1949 (ה׳תש"ט), בהיותו כבן עשרים ושמונה, התמנה לר"מ בישיבת פורת יוסף על ידי ראש הישיבה הרב עזרא עטיה. יחד עמו מונו הרב בן ציון אבא שאול והרב משה יוסף עדס.

שימש גם כרב בית הכנסת 'שמש צדקה' ברחוב חגי בירושלים, והיה מוסר בו מדי יום שיעור במשך כשעתיים, בגמרא ובהלכה. כמו כן היה מוסר שיעורים בקביעות בבתי הכנסת 'בית אהרן' בשכונת בית ישראל, ו'בכר' ברחוב אלפנדרי בירושלים.

התייחד בענווה[3], סירב שיקראו לו 'ראש ישיבה', ושנים רבות סירב ללבוש פראק[4] או לפרסם את חידושי תורתו[5]. הקפיד ללכת לישיבה רגלית, לדייק בזמני הלימוד ובקביעותו - בישיבה ובשיעוריו. כמו כן הקפיד להתפלל שחרית עם הנץ החמה.

נפטר בשבת פרשת בראשית, כ"ד בתשרי ה'תשע"א, הלוויתו התקיימה במוצאי השבת והשתתפו בה רבבות[6][7], ספד לו הרב עובדיה יוסף וקרא עליו הארי שבחבורה[8] הוא נקבר בהר המנוחות, סמוך לקבר החיד"א.

בניו[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת ה'תש"נ שכל את בנו הרב יעקב מועלם שנחשב לעילוי. בניו הנוספים הם הרבנים יצחק, ציון, אליעזר, ושמעון מועלם.

חתנו הגדול הוא הרב אברהם אבא שאול, אחיו של הרב בן ציון אבא שאול. וחתנו השני הוא הרב אליהו אבא שאול, בנו של הרב בן ציון, וראש ישיבת אור לציון.

חיבוריו[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • דרש יהודה - על חמישה חומשי תורה והמועדים, שישה חלקים.
  • דרש יהודה על פרקי אבות - ליקוט מדרשותיו, יצא לאור בכרך נפרד על ידי נכדו, תשרי תשע"ח.
  • שבט יהודה - לקט מדברי תורתו על פרשת השבוע, שקיבץ אחד מתלמידיו.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא יהודה מועלם בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]