פרשת בראשית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Arrow r.svg בראשית Arrow l.svg
פסוקים: בראשית, א', א' - ו', ח'
מס' פסוקים: 146
תוכן: בריאת העולם, עץ הדעת, קין והבל, הולדת נח
מצוות בפרשה ע"פ ספר החינוך
עשה (1)  לא תעשה (0)
פרייה ורבייה
הפטרה
ספרדים ישעיהו, מ"ב, ה'-כ"א
אשכנזים ישעיהו, מ"ב, ה' - מ"ג, י'
תימנים ישעיהו, מ"ב, א'-ט"ז
אדם בצלם אלוהים

פָּרָשַׁת בְּרֵאשִׁית היא פרשת השבוע הראשונה בספר בראשית ובתורה כולה. היא מתחילה בתחילת הספר ומסתיימת בפרק ו' פסוק ח. את פרשת בראשית קוראים בשבת הראשונה שאחרי חג שמחת תורה.

פרשת בראשית והפרשה שאחריה, פרשת נח, עוסקות בתולדות העולם והאנושות לפני תחילת האירועים שכוננו את עם ישראל.

קריאת הפרשה בשמחת תורה[עריכת קוד מקור | עריכה]

את תחילת הפרשה קוראים גם ביום שמחת תורה, מיד לאחר שמשלימים את התורה בקריאת פרשת וזאת הברכה האחרונה שבתורה. העולה לקריאה ביום 'שמחת תורה' מכונה "חתן בראשית". הפרשה מתחילה במילים:

בְּרֵאשִׁית בָּרָא אֱלֹהִים אֵת הַשָּׁמַיִם וְאֵת הָאָרֶץ. וְהָאָרֶץ הָיְתָה תֹהוּ וָבֹהוּ וְחֹשֶׁךְ עַל-פְּנֵי תְהוֹם וְרוּחַ אֱלֹהִים מְרַחֶפֶת עַל-פְּנֵי הַמָּיִם. וַיֹּאמֶר אֱלֹהִים יְהִי אוֹר וַיְהִי-אוֹר. וַיַּרְא אֱלֹהִים אֶת-הָאוֹר כִּי-טוֹב וַיַּבְדֵּל אֱלֹהִים בֵּין הָאוֹר וּבֵין הַחֹשֶׁךְ. וַיִּקְרָא אֱלֹהִים לָאוֹר יוֹם וְלַחֹשֶׁךְ קָרָא לָיְלָה וַיְהִי-עֶרֶב וַיְהִי-בֹקֶר יוֹם אֶחָד.

נושאים בפרשה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בפרשת בראשית מתוארים בריאת העולם וקורות בני האדם עד המבול.

בריאת העולם[עריכת קוד מקור | עריכה]

אדם וחווה מכסים את גופם בבושה
קין והבל, מנסים להקריב איש-איש את מנחתו.
Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – בריאת העולם (יהדות)

ספר בראשית נפתח בתיאור מפורט של בריאת העולם על ידי אלוהים בשישה ימים: ביום הראשון - האור והחושך, ביום השני - השמים, ביום השלישי - הים והיבשה ועולם הצומח, ביום הרביעי - השמש והירח והכוכבים, ביום החמישי - חיות הים והעופות, וביום השישי - חיות הארץ והאדם. היום השביעי, שבו שבת אלוהים ממלאכתו, נקבע כיום שבת.

האדם בגן העדן[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – בריאת אדם וחוה

לאחר תיאור ששת ימי הבריאה, שב המקרא ומתמקד בבריאת האדם. בסיפור זה מתואר גן עדן וסביבתו, נהרותיו וצמחיו, כמקום שניתן לאדם "לעבדה ולשמרה". כל פירות הגן ניתנים לאדם חוץ מפרי עץ הדעת. ה' מחליט ש"לא טוב היות האדם לבדו - אעשה לו עזר כנגדו", אך אף אחת מהחיות שה' מביא בפני האדם לא נמצאת מתאימה. לבסוף ה' מפיל תרדמה על האדם ובורא ממנו את נקבת האדם.

חטא עץ הדעת[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – חטא עץ הדעת

בהמשך ישיר לסיפור בריאת האישה, מסופר על חטא עץ הדעת - כיצד גרם הנחש לחווה לשכנע את אדם שעליהם לאכול מפרי עץ הדעת והעונש שקיבלו על כך.

קין והבל[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – קין והבל

לאדם וחווה נולדים שני בנים, קין והבל. קין עובד האדמה, רוצח את אחיו הבל רועה הצאן, לאחר שאלוהים בוחר לקבל את מנחתו של הבל ולדחות את מנחתו של קין. קין נענש בגלות נצחית ומקבל להגנתו, כדי שלא ייפגע על ידי אויבים שינצלו את חולשתו, "אות" שטיבו אינו מפורש. מסופר גם על השושלת שיצאה מקין, עד למך ובניו.

עשרת הדורות[עריכת קוד מקור | עריכה]

תולדות עשרת הדורות שמאדם עד נח. הפרשה מסתיימת בתיאור השחיתות המוסרית שעלתה בעולם, ועל התקווה שהביאה הולדתו של נח, שכן נח "מצא חן בעיני ה'".

הפטרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מפטירים בספר ישעיהו, פרק מ"ב. התימנים מתחילים בפסוק א', והספרדים והאשכנזים מתחילים בפסוק ה'. התימנים מסיימים בפסוק ט"ז, הספרדים בפסוק כ"א, והאשכנזים בפרק מ"ג, פסוק י'. בהפטרה מספר ישעיהו על גדולתו של ה', "בורא השמים ונוטיהם, רֹקע הארץ וצאצאיה".

בשנים המתחילות בשבת (כ 28% מהשנים), נוהגים לקרוא עם פרשת בראשית את הפטרת "מחר חודש", מכיוון שראש חודש יוצא ביום ראשון ושני, למחרת שבת פרשת בראשית.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הטקסט:

פרשנות: