יום המריחואנה הבינלאומי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יום המריחואנה הבינלאומי במדריד ב-2004

יום הקנאביס הבינלאומי הוא אירוע שאותו מציינים ברחבי העולם מדי שנה ב-20 באפריל בחסותו של ארגון הגג הבינלאומי ללגליזציה של סמים קלים. מטרת האירוע למחות, באופן חוקי, כנגד החוק האוסר על שימוש במריחואנה, ולהוות קול קורא לשינוי התייחסות החוק ודעת הקהל לצמח הקנאביס ולמריחואנה המופקת ממנו. המספר 420 המוכר בעולם בתור מספר המייצג את הסמים מייצג את התאריך (20.4) שנכתב בתאריך האמריקאי כ 4.20 .

מצעד מעין זה נערך לראשונה בניו יורק בשנת 1969, ימי דור ילדי הפרחים. המחאה הפכה לאירוע שנתי שהתפשט בהדרגה ברחבי העולם, ועל פי הערכות מציינים אותו כיום בלמעלה ממאה מדינות.

בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בישראל, שבה אסור השימוש במריחואנה על-פי פקודת הסמים המסוכנים, התקיים ב-1998 האירוע הראשון באופן מצומצם על ידי תנועת ליגלייז, וכך גם השני ב-1999, מ- 2000 עד 2002 אורגן האירוע על ידי מפלגת עלה ירוק, ששאפה להיכנס לכנסת. בשנים 2002-2001 נרשמה עלייה משמעותית בפרופיל הציבורי של האירוע ובמספר המשתתפים בו, בעת שהאירוע אורגן על ידי פעילים של עלה ירוק. לאחר הכישלון של עלה ירוק בבחירות 2003, הופק יום המריחואנה במשך שנתיים נוספות במתכונת א-פוליטית, על ידי פורשים מעלה ירוק. בשנים אלה הגיע האירוע לשיא, עם קהל של קרוב לעשרת אלפים איש ב-2004, באירוע שפוזר על ידי המשטרה. מאז 2006 מארגנת עלה ירוק את האירוע, ומספר המשתתפים באירועים אלה (בתל אביב, ירושלים ואילת) יחד מגיע לכמאה משתתפים. בשנת 2009 לא הופק האירוע.

נושא ציונו של האירוע בישראל שנוי במחלוקת. הממסד וארגונים הנלחמים בשימוש בסמים רואים באירוע, שמשתתפים בו נתפסו או הודו בעישון סמים באירועים דומים בעבר,[1] "מסיבת סמים" המונית, המעודדת פעילות בלתי חוקית של צריכת סמים. באירוע בשנת 2005 נתפסו 30 איש מעשנים סמים.[2] אותם ארגונים קוראים לרשויות המקומיות ולרשויות החוק למנוע את קיומו של האירוע; לפני "יום המריחואנה" בשנת 2005 עתרה עמותת אל-סם לבג"ץ בדרישה לבטל את היום הזה, אך עתירתה נדחתה. אכן, היו מקרים בהם התערבה המשטרה לפיזור האירוע ועצרה משתתפים באירוע - בהם כאלה שנמצאו ברשותם סמים.

המארגנים ותומכי הלגליזציה טוענים כי מדובר בפעילות מחאה שלווה וחוקית, ודרך לגיטימית לקריאה לשינוי חקיקה שגויה, לטעמם, המגבילה את זכויות הפרט. להדגשת ההיבט החוקי של האירוע הם מדגישים בהודעות על קיומו כי היות שמטרת הלגליזציה טרם הושגה, הקהל מתבקש שלא להביא עמו ולא לצרוך במהלך האירוע כל חומר בלתי חוקי.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]