אי-הפללה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

אי-הפללה (דה-קרימיניזציה) היא מדיניות של התייחסות מקלה לעבירות פליליות מסוימות, בחוקים מסוימים, לפעמים גם בדיעבד, לפעמים בהיתרים מוסדרים. זה בשונה מלגליזציה. המונח "אי-הפללה" הוטבע על ידי האנתרופולוגית ג'ניפר ג'יימס, לבטא את מטרות תנועות עובדי תעשיית המין (אנ'): "הסרת חוקים שפגעו בזונות".[1] זה התהליך ההפוך להפללה (אנ').

אי-הפללה משקפת שינויים בתפיסות חברתיים ומוסריות. חברה עשויה לבוא למסקנה כי מעשה שנאסר אינו מזיק, וכבר אינו צריך להביא להפללה, או כבר אינו צריך להיות מטופל על ידי מערכות המשפט הפלילי. דוגמאות של סוגיות שעברו שינוי בתפיסות אודיות פליליות המעשים לאורך זמן במגוון חברות, מדינות כוללים:

במדינות פדרליות אי-הפללה של מעשה יכולה להיקבע על ידי גוף אחד של הממשל, ועדיין המעשה יכול להיות נתון לענישה בידי גוף אחר. לדוגמה, אחזקה סמים שאינה מביאה להפללה בידי גוף אחד, עשויה לגרור הטלת קנס כספי על ידי גוף אחר. זה שונה מלגליזציה, אשר מסירה את כל או כל ההיבטים הלא חוקיים מהמעשה, שלפני כן היה בלתי חוקי. יצוין, כי בעוד שנקבעה אי-הפללה לגבי כמה מעשים, כגון הומוסקסואליות, ניאוף, וכדומה, גברה ההפללה, על מעשים אחרים, הנוגעים ליחסי מין בתוך המשפחה, כגון, גילוי עריות.[3]

אי-הפללה בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בישראל בשנת 2018 אישרה הכנסת תיקון לחוק לפיו מי שייתפס עם כמות קטנה של קנאביס בשטח ציבורי יידרש לשלם קנס כספי, ורק לאחר שיחזור על ביצוע העבירה מספר פעמים יופנה להליך פלילי.[4] התיקון לחוק אינו קובע אי-הפללה מלאה, אלא מעניק הקלות. במקביל, בעניין צריכת זנות, אומצה בישראל מדיניות הפוכה, של הפללת צרכנים בחוק איסור צריכת זנות, שמטיל קנס על צריכת מעשי זנות, והימצאות במקום המשמש למעשה זנות.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^
    M. G. גרנט, משחק הזונה (Verso/Jacobin, 2014), עמ'. 112
  2. ^ "Forum focuses on polygamy woes". Deseret Morning News. 25 באפריל 2007. בדיקה אחרונה ב-18 ביוני 2009. 
  3. ^ "The Synthetic Necessary Truth Behind New Labour’s Criminalisation of Incest". Social & Legal Studies 23: 113–130. doi:10.1177/0964663913502068. 
  4. ^ עקיבא נוביק, הכנסת אישרה סופית: אי הפללה למשתמשים בקנאביס, באתר החדשות 13 (לשעבר ערוץ עשר), 19 ביולי 2018