יחזקאל מקוזמיר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

רבי יחזקאל טאוב מקוזמיר (ה'תקל"ב - י"ז בשבט ה'תרט"ז) היה אדמו"ר פולני בדור החמישי-שישי לתנועת החסידות. סבו של מייסד חסידות מודז'יץ רבי ישראל טאוב.

תולדות חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

נולד בפלונסק שבפולין לרבי צבי הירש טאוב. כבר בילדותו התברך בכישרונות מיוחדים. בצעירותו נסע לחצרותיהם של רבי יעקב יצחק הורוביץ החוזה מלובלין, המגיד מקוז'ניץ ורבי יעקב יצחק ה"יהודי הקדוש" מפשיסחא. החוזה מלובלין אמר עליו ש"יש לו צורת אברהם אבינו".

לאחר הסתלקותם היה לחסידו המובהק של רבי שמואל מקארוב. כשנפטר רבי שמואל, היה לחסידו של רבי יצחק מוונגרוב תלמידו של רבי שמואל מקארוב, שנפטר כשנה לאחר פטירת רבו. רבי שמואל ורבי יצחק הועידו את רבי יחזקאל להיות ממשיכם. לאחר פטירת רבי יצחק מוונגרוב, נסע רבי יחזקאל מספר פעמים לרבי שמחה בונים מפשיסחה.

הוא התגורר בפלונסק ולמחייתו התפרנס מחנות לצורכי סנדלרות. ראשי הקהל ראו את עיסוקו בחסידות באופן שלילי, והוא נאלץ לעבור לשננה שבמחוז ראדום.

התחיל לכהן כאדמו"ר בשנת תקפ"ז ועבר לקוזמיר. חסידיו של רבי יחזקאל נאמדו באלפים. הנהגתו הייתה עממית, ולא בסגנון חצרות בית פשיסחה. הוא החל את מורשת הנגינה בחסידות קוזמיר, שהתפתחה בדורות המאוחרים בין צאצאיו.

בין חסידיו היו גם גדולים בתורה ובחסידות ובהם: רבי יוסף ברוך ה"יהודי הטוב" מניישטאט, רבי שלמה מראדומסק, רבי עמנואל מפשדבורז', רבי נתן דוד משידלובצא, רבי חיים אלעזר וואקס, רבי ישראל יצחק מרדושיץ, רבי יעקב מויאדמה, רבי ישראל מאיר הכהן מרבני ורשה ורבי נתן שפיגלגלס מוורשה, מחבר ספר מאורות נתן.

רבי יחזקאל נפטר בי"ז בשבט ה'תרט"ז בגיל 84.

קברו נכרה בבית הקברות הישן בקוזמיר בתוך חדר הטהרה מחוסר מקום קבורה בבית קברות זה ומתוך רצונו להיקבר דווקא בבית הקברות הישן, במהלך השואה חייבו הנאצים ימ"ש את היהודים להוציא את כל המצבות, בשנת תשע"ג ביקר כ"ק אדמו"ר ממודזיץ שליט"א דור שביעי לרבי יחזקאל בעיירת קוזמיר לשבת עם קבוצה גדולה מחסידיו במהלך הביקור התברר מקום מנוחתו המדויק שמשמשת כחצר לבית הספר ליד, ואף הוקם מיד וועד להצלת בית הקברות הישן בקוזמיר בראשות הרה"צ רבי שלמה טאוב שליט"א בן כ"ק מרן האדמו"ר ממודזיץ שליט"א

ביום היארצייט שנת תשע''ח עלה כ''ק האדמו''ר ממודז'יץ שליט''א בראש קבוצה גדולה מחסידיו לפקוד את מקום מנוחתו, על גבי מקום הציון המדוייק נפרסה פרוכת עם כיתוב פ''נ הרה''ק וכו', האדמו''ר דיבר בהתרגשות על הזכייה לפקוד את ציון הצדיק לאחר 80 שנה שלא נפקד מקום קברו, לאחמ''כ ערך האדמו''ר טיש בבית הכנסת העתיק בקוזמיר.

משפחתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

נישא לבתו של ר' משה מדוואהרט

ספריו[עריכת קוד מקור | עריכה]

רבי יחזקאל חיבר את הספר נחמד מזהב. הספר יצא לאור על ידי חתנו הרב משה דוד עם ביאור "עפרות זהב" וכן ביאורים מרבי שמואל יעקב קופל הכהן רב"ד איוואנגרד, פיטרקוב תרס"ט.

ספר נוסף עם ליקוט מדברי תורתו בפרט מספרו של נכדו רבי ישראל ממודז'יץ, בשם תורת יחזקאל, יצא על ידי הרב יהושע קורנבליט, ירושלים תשל"ג.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]