ישראל חופשית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
לוגו התנועה

ישראל חופשית היא עמותה ישראלית שהוקמה בשנת 2009 ומגדירה את מטרתה כ"כינון חברה ישראלית המקיימת פלורליזם תרבותי ודתי במדינת ישראל, תוך שמירה על זכויות הפרט, על ערכי הדמוקרטיה ועל עקרונות הציונות כפי שנכתבו במגילת העצמאות."[1].

הקמה ופעילות[עריכת קוד מקור | עריכה]

פעילי התנועה מפגינים למען נישואים אזרחיים במהלך מצעד הגאווה בתל אביב 2014

התנועה הוקמה בשנת 2009. עם מקימי התנועה נמנו ח"כ ניצן הורוביץ, ופעילי מרצ נוספים[2]. יושב ראש הוועד המנהל של התנועה הוא עופר קורנפלד[3]. מנכ"ל התנועה הוא אורי קידר.

התנועה מארגנת הפגנות וקמפיינים הקשורים למטרותיה ומתלווה לאירועים שונים כמו מצעד הגאווה ומחאת האוהלים. בין פעילותיה ניתן למנות הפגנות בעד תחבורה ציבורית בשבת, הפגנות בעד נישואים אזרחיים, והפגנות נגד הפרדה מגדרית. התנועה ערכה מספר קמפיינים בשיתוף ידוענים כמו דרור קרן, אלון נוימן, יעל לבנטל[4] ואבי גרייניק. במסגרת "קמפיין הסטירות", פרסמה התנועה סרטון שמציג ידוענים שונים מקבלים סטירת לחי[5], ובנוסף הפעילה "דוכני סטירות" ברחבי הארץ, כמחאה על מה שתיארו כפגיעת הממשלה ברוב הדומם.

בדצמבר 2010, מיד לאחר השרפה בכרמל, התנועה יצאה בקמפיין נגד שר הפנים אלי ישי. הקמפיין כלל פרסום מודעות המאשימות את ישי באחריות לאסון, והרצת עצומה מקוונת הדורשת ממנו להתפטר[6].

במרץ 2011, בעקבות החלטת עיריית ירושלים להקים בתי קולנוע שיפעלו בימי חול בלבד, ארגנה התנועה הקרנת סרט קולנוע בשבת עבור החילונים בעיר[7].

באוקטובר 2011 הפגינו כ-20 מאנשי ישראל חופשית בשכונת מאה שערים נגד הפרדה מגדרית. ההפגנה גררה הפגנת נגד אלימה מצד תושבים ממאה שערים, אשר פוזרה בכוח בידי המשטרה[8].

בינואר 2012 הפיצה התנועה שמות של גינקולוגים שהיו עתידים להשתתף בכנס השנתי של מכון פוע"ה וקראה לנשים להחרים אותם, על רקע אי הזמנת נשים להרצות בכנס[9].

בשנת 2013 הגישה התנועה עתירה לבג"ץ נגד החלטת משרד החינוך להשתתף במימון הפרדת מגדרית בבתי ספר[10]. בעקבות העתירה הודיע משרד החינוך כי יפסיק לתקצב הפרדה מגדרית בכיתות קטנות וההורים יצטרכו לשלם את התוספת הדרושה בעצמם[11].

במהלך שנת 2015 צירפה התנועה לשורותיה את מרכז 'הויה' העורך טקסים יהודים אלטרנטיביים, לרבות חתונות, בר מצווה ובת מצווה, לידה וברית, אבלות וזיכרון. למרכז נלווה מערך משפטי אשר מנפיק תעודות זוגיות, כחלופה לנישואים ברבנות.

בקיץ 2017 קראה התנועה להחרים את הפסטיגל בחנוכה לאחר שבפסטיגל הודיעו שלא יקיימו הופעות בשבת עקב רצונו של הזמר עומר אדם לא להופיע בשבת[12].

מרכז תשתית[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרצאה למשתתפי קורס תשתית

בשנת 2015 התנועה הקימה את מרכז "תשתית", במטרה להכשיר אזרחים לביצוע שינוי חברתי ופוליטי בישראל, בין היתר בעזרת הדרכה בתחום עולם התקשורת ויחסי הציבור ופיתוח חשיבה יצירתית. המרכז הוקם ומנוהל על ידי סמנכ"ל העמותה, אייל אקרמן. המרכז מקיים:

  1. סדנאות פוש: סדנאות יומיות הדוחפות את המשתתפים לצעד הראשון ביזמות ואקטיביזם אזרחי. הסדנאות מותאמות לקהל יעד ספציפי (חברי ארגון מסוים / בעלי תפקידים דומים בארגונים שונים) ונותנות כלים מעשיים ותאורטיים. חלק מהסדנאות נעשות כיום בשיתוף עם הפורום החילוני[13]
  1. חממת תשתית: סביבה המפתחת ומטפחת יוזמות עצמאיות בתחום הדת והמדינה.
  2. ארגון הבוגרים של תשתית: מעביר קורסים, סמינרים ופעילויות מתקדמות לבוגרי ההכשרות.

תקציב[עריכת קוד מקור | עריכה]

לפי דוחות העמותה, הכנסותיה לשנת 2013 עמדו על 572,664 ש"ח שנתקבלו בעיקר כתרומות מחו"ל, וההוצאה הגדולה ביותר הייתה 177,226 ש"ח לשכר המנכ"ל[14].

התנועה נתמכת על ידי הקרן החדשה לישראל.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]