ישראל עוזרי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

הרב ישראל עוזרי (190128 באפריל 1943) היה רב ואב"ד בעיר בית עדאקה והמחוז בתימן.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נולד בעיר בַּיתּ עֲדַאקֵה שבתימן בשנת 1901 לרומיה ולרב שלום עוזרי. ממשפחה זו יצאו רבנים רבים. למד אצל סבו מצד אמו, רב העיר, הרב דוד מזעקי. עם פטירת סבו נתמנה הרב עוזרי לרב העיר ואב בית הדין. הוא התפרסם גם בצנעא, שם למד עם הרב הראשי, הרב יחיא יצחק הלוי. למד בצנעא גם בישיבות "בית שרעבי", "בית אלכסאר" ו"בית אלשיך", ובפרט עם ידידו הרב חיים כסאר, תלמיד סבו, הרב מזעקי.

גם מוסלמים באו להתדיין אצלו.[1]

פעל על מנת להציל יתומים מהתאסלמות (לפי החוק בתימן, על המדינה לקחת תחת חסותה כל קטין יתום יהודי ונוצרי ולחנך אותו כמוסלמי), דבר שהיה כרוך בסיכון נפשות. הוא בנה והקים מכיסו תלמוד תורה ("מדרש" בלשון יהודי תימן) לילדי הקהילה, מקווה טהרה מרכזי ובית כנסת גדול ובו שיעורי תורה בבוקר ובערב. פתח בביתו ישיבה. התפרנס בעיקר ממסחר בפולי קפה וכדרכם של חכמי תימן לא נהנה מתורתו.

הופנו אליו שאלות בהלכה מקהילות שונות. בין תלמידיו היו הרב אברהם קוצ'אעי, הרב אברהם חייבי, הרב אברהם גברא (רבה של קהילת סאוד, ולימים רבה של שכונת "הדר יוסף" בתל אביב), הרב יחיא והב, הרב שלום נהארי הלוי, הרב שלמה נהארי הלוי והרב אהרן שרעבי.[1]

הוא נפטר בבוקרו של יום רביעי כ"ג בניסן התש"ג (28 באפריל 1943), בגיל 42 שנה.

על שמו הוקמה בשנת ה'תשס"א הישיבה לחוזרים בתשובה "נזר ישראל" בעיר מודיעין עילית, בראשות נכדו, הרב מנשה עוזרי, בוגר ישיבת פוניבז'.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • "אור ישראל", גיליון ז', אדר התשנ"א

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]