כוכב הקופים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
כוכב הקופים
La Planète des singes
עטיפת הספר בעברית
עטיפת הספר בעברית
מידע כללי
מאת פייר בול
שפת המקור צרפתית
סוגה מדע בדיוני
הוצאה
הוצאה Éditions Julliard עריכת הנתון בוויקינתונים
מקום הוצאה פריז עריכת הנתון בוויקינתונים
תאריך הוצאה 1963
מספר עמודים 243 עריכת הנתון בוויקינתונים
הוצאה בעברית
הוצאה הוצאת "ספרות יפה"
תרגום מוטי לבון
קישורים חיצוניים
מסת"ב 978-4-488-63201-4
הספרייה הלאומית 003507983
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

כוכב הקופיםצרפתית: La Planète des singes) הוא רומן מאת פייר בול שיצא לאור ב-20 בדצמבר 1963.

תקציר העלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך שיט תענוגות בספינת חלל מגלים הזוג ג'ין ופיליס הודעה מוצפנת בבקבוק שמרחף בחלל החיצון. ההודעה מכילה את קורותיו של אדם בשם אוּליס מֵרוּ.

אוּליס מספר שחברו פרופסור אנטל, מדען גאון בכדור הארץ, בנה ספינת חלל המסוגלת לנוע במהירות האור. אוּליס, הפרופסור, ופיזיקאי בשם לֵוֵון יוצאים לחקור את החלל החיצון בספינה. הם מחליטים לטוס למערכת הכוכבים הקרובה ביותר, בה, לפי הערכותיו של הפרופסור, עשויים להתקיים חיים תבוניים. הטיסה אורכת 350 שנים, אך בשל תופעה הידועה בשם התארכות זמן (Time dilation) המסע אורך רק שנתיים בזמנם הסובייקטיבי של הנוסעים.

כשהם מגיעים למערכת השמש המרוחקת הם מוצאים כי היא מכילה כוכב לכת דומה לכדור הארץ. בשל הדמיון הם מחליטים לקרוא לכוכב "סורור" ("אחות" בלטינית). הם נוחתים על הכוכב ומגלים שהם יכולים לנשום את האוויר, לשתות מן המים ולאכול מהצמחייה המקומית. לאחר זמן מה, הם נתקלים בבני אדם מקומיים, שמתנהגים בדומה לשימפנזים בכדור הארץ. המקומיים לוכדים אותם והורסים את בגדיהם.

לאחר מספר שעות, מתברר שביער מתנהל מסע ציד על ידי גורילות, אורנגאוטנים ושימפנזים שמשתמשים ברובים ובמכונות. הקופים לובשים בגדים דומים ללבוש שהיה נהוג במאה ה-20 בכדור הארץ, פרט לכך שהקופים לובשים כפפות אך לא נעליים, ומשתמשים באצבעות הרגליים לאחיזה. במהלך הציד נורים למוות מספר בני אדם, וגם לֵוֵון נהרג. בני אדם רבים, בהם אוּליס נלכדים.

אוּליס נלקח לעיר הקופים, שנראית בדיוק כמו עיר רגילה במאה ה-20. רוב בני האדם שנלכדו נמכרים לקופים בעיר לשם עבודת כפים, אך אוּליס נשלח למעבדת מחקר, שם הקופים מבצעים ניסויים בבני האדם. ניסויים אלו דומים לניסויי ההתניה של איוואן פבלוב. אוּליס מדהים את הקופים ביכולתו לדבר ולצייר צורות גאומטריות.

אוּליס מאומץ על ידי אחת החוקרות - זירָה, שימפנזה ממין נקבה שמתחילה ללמד אותו את שפת הקופים. הוא לומד ממנה רבות על כוכב הקופים. בסופו של דבר, לאחר שהוכיח לזירה את כישוריו הוא משוחרר מן הכלוב בו הוא כלוא, ופוגש בקורנליוס, בן זוגה של זירָה, מדען צעיר ומכובד. בעזרתו של קורנליוס אוּליס נושא נאום במהלך כנס מדעי מול בכירי מדעני הקופים לאחר שהובא לשם תחילה בתור מוצג בלבד. לאחר הנאום משתכנעים הקופים בתבונתו ומשיבים לו את חירותו. הוא מסייר בעיר ולומד על התרבות וההיסטוריה של הקופים. הוא מגלה כי לקופים תרבות עתיקת יומין, אף על פי כך, מקורותיה של תרבות הקופים לא ידועים לקופים עצמם. הטכנולוגיה והתרבות שלהם התפתחה באופן איטי לאורך מאות השנים, משום שבכל דור, רוב האוכלוסייה מחקה את ההתנהגות של האוכלוסייה שחיה בכוכב בעבר. החברה מחולקת בין הגורילות האלימות, האורנגאוטנים השמרנים והשימפנזים האינטלקטואלים.

אף על פי שקורנליוס וזירָה מאמינים לאוּליס, המדענים המובילים של חברת הקופים מסרבים לקבל את העובדה שאוּליס מצויד בכישורי שפה, משום שהשקפת עולמם שוללת את האפשרות שבני אדם יכולים להיות אינטליגנטיים.

אוּליס מתאהב בבת אדם מקומית בשם נובה, אותה פגש ביער. נובה מתעברת - מה שמוכיח שהוא אכן שייך לאותו המין כמו בני האדם המקומיים, דבר שמוריד מערכו בעיני קופים רבים. אף על פי כן, הלעג של הקופים הופך בהמשך לפחד בעקבות תגליות ארכאולוגיות ובעקבות מחקרים שנועדו לבדוק את יכולת הזיכרון של המוח האנושי. הראיות שנאספות, ממלאות את המידע החסר לגבי ההיסטוריה של הקופים - מתברר שבעבר הרחוק, נשלט הכוכב על ידי בני אדם עם טכנולוגיה מתקדמת, ששעבדו את הקופים על מנת שיבצעו עבורם עבודות כפים. עם הזמן הפכו בני האדם יותר ויותר תלויים בקופים, עד שבסופו של דבר הפכו עצלנים ומנוונים, והקופים הצליחו להשתלט על הכוכב. בעקבות כך, בני האדם הפכו למין הנחות והפרימיטיבי בכוכב.

בעוד שחלק מהקופים דוחים את הראיות, אחרים - בפרט, מדען אורנגאוטן בשם דוקטור זאיוס - לוקחים את המידע החדש כסימן לכך שבני האדם הם איום ממשי לגזע הקופים ומשום כך הוא מאמין כי יש לפעול להשמדתם. אוּליס מגלה מזימה זו בזמן ומצליח לחמוק מהכוכב יחד עם אשתו הטרייה ובנם התינוק, והם חוזרים לכדור הארץ באמצעות ספינת החלל של הפרופסור.

בדומה למסע הראשון, מסע השיבה לכדור הארץ האורך מספר מאות שנים, אורך רק מספר שנים בעיני נוסעי ספינת החלל. אוּליס מגיע לבסוף לכדור הארץ כ-700 שנים לאחר שעזב את כדור הארץ במקור. הוא נוחת מחוץ לגבולות פריז. כשהוא יוצא מהספינה, הוא מגלה כי כדור הארץ נשלט כעת על ידי קופים, בדומה לכוכב ממנו ברח. אוּליס עוזב באופן מיידי את כדור הארץ בספינה, כותב את קורותיו, שם אותם בתוך בקבוק, ושולח את הבקבוק לחלל החיצון בתקווה שביום מן הימים יימצא. בנקודה זו מסתיימת ההודעה המקורית ממנה החל הסיפור. בשלב זה של העלילה, אנו מגלים כי ג'ין ופיליס שמצאו את הבקבוק הם למעשה זוג שימפנזות. ג'ין ופיליס לא מקבלים את ההודעה כאמיתית, משום שבני אדם, לתפיסתם, לא יכולים להיות אינטליגנטיים.

סיפורים נוספים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספר במהדורה העברית כולל גם שלושה סיפורים קצרים של רוברט שקלי:

 • כרטיס לטרנאי
 • נשק אולטימטיבי
 • הקרב

וכן סיפור קצר של פרדריק בראון : הזירה

עיבודים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאור ההצלחה הרבה של הספר, לאורך השנים, על בסיס הרעיון המקורי של הספר, הופקו מספר רב של סרטי קולנוע, סדרות טלוויזיה, רומנים נוספים, סדרות קומיקס ומשחקי וידאו.

סרטי כוכב הקופים[עריכת קוד מקור | עריכה]

# שם תאריך שחרור במאי המשכיות
1 כוכב הקופים ‏2 באוגוסט 1968 פרנקלין שפנר הסדרה המקורית
2 מתחת לכוכב הקופים ‏27 במאי 1970 טד פוסט
3 הבריחה מכוכב הקופים ‏21 במאי 1971 דון טיילור
4 כיבוש כוכב הקופים ‏29 ביוני 1972 ג'יי לי תומפסון
5 המלחמה על כוכב הקופים ‏15 ביוני 1973
6 כוכב הקופים ‏27 ביולי 2001 טים ברטון רימייק
7 כוכב הקופים: המרד ‏5 באוגוסט 2011 רופרט וויאט סדרת אתחול
8 כוכב הקופים: השחר ‏11 ביולי 2014 מאט ריבס
9 כוכב הקופים: המלחמה ‏14 ביולי 2017
10 כוכב הקופים: ממלכה חדשה ‏23 במאי 2024 ווס בול
 • "כוכב הקופים" (Planet of the Apes) - יצא לאקרנים בשנת 1968 - עלילת הסרט מבוססת באופן רופף על עלילת הרומן המקורי של פייר בול. בסרט מככב השחקן צ'רלטון הסטון. העיבוד הקולנועי נכתב במקור על ידי רוד סרלינג, אבל עבר שינויים רבים לפני שהעבודה עליו הסתיימה. השינויים כללו בין השאר את שמות הדמויות והפיכת החברה של הקופים לפרימיטיבית, במקום החברה העתידנית בעלת המבנים והטכנולוגיה המתקדמים כפי שמתואר בספר.
 • "מתחת לכוכב הקופים" (Beneath the Planet of the Apes) - יצא לאקרנים בשנת 1970 - אסטרונאוט בשם ברנט, נשלח למשימת הצלה על מנת למצוא את צוות האסטרונאוטים שנעלם במהלך הסרט הראשון. לאחר שהוא נוחת על כוכב הלכת הוא מגיע לעיר תת-קרקעית שמשמשת כמקום המסתור של בני האנוש מפני צבא הקופים המתכננים לתקוף ולהשמיד את בני אדם.
 • "הבריחה מכוכב הקופים" (Escape from the Planet of the Apes) - יצא לאקרנים בשנת 1971 - קורנליוס וזירָה, זוג הקופים המדענים מתוך שני הסרטים הראשונים, נמלטים מהכוכב שלהם באותה החללית ששימשה את טיילור בסרט הראשון וחוזרים בזמן למאה ה-20 ללוס אנג'לס. שם הם מתקבלים בהתחלה בהתעניינות רבה, אך במהרה הם נרדפים באופן דומה לאופן בו טיילור נרדף בכוכב הקופים בסרט הראשון. בהמשך, קורנליוס וזירָה לומדים מה יהיה רצף האירועים שמוביל ליצירת עולמם.
 • "כיבוש כוכב הקופים" (Conquest of the Planet of the Apes) - יצא לאקרנים בשנת 1972 - בעקבות מחלה קטלנית שחיסלה את כל החתולים והכלבים בכדור הארץ, הקופים משמשים כעת כחיות המחמד העיקריים של בני האדם, שמתייחסים אליהם כעבדים. קוף אינליגנטי בשם סיזר (בנם של קורנליוס וזירָה) מוביל את המרד בבני האנוש למען הפסקת הדיכוי של הקופים בכדור הארץ. על סיפור זה מבוססת באופן רופף סדרת סרטי כוכב הקופים העכשיווית
 • "המלחמה על כוכב הקופים" (Battle for the Planet of the Apes) - יצא לאקרנים בשנת 1973 - לאחר שכבשו את כדור הארץ מידי בני האנוש, סיזר צריך כעת לוודא כי השלום בין בני האדם לבין הקופים ישמר. גנרל גורילה בשם אלדו רואה את הדברים באופן שונה ומנסה לגרום למלחמת אזרחים בקרב הקופים. בינתיים, בני האנוש הנותרים שומעים על עיקר הקופים ומחליטים להתארגן ולהחזיר לעצמם את השליטה בכדור הארץ.
 • "כוכב הקופים" (Planet of the Apes) - יצא לאקרנים בשנת 2001 - גרסה קולנועית מחודשת לסרט המקורי משנת 1968 בבימויו של טים ברטון. בסרט מככב השחקן מארק וולברג. אסטרונאוט בשם ליאו דוידסון עובר בטעות דרך חור תולעת שמוביל אותו אל כוכב לכת בו הקופים הם השולטים בכוכב, בעוד הגזע האנושי משמש כעבדים שלהם. ליאו נלכד על ידי הקופים ומוחזק בשבי בתוך כלוב יחד עם בני אדם נוספים. בעזרתה של שימפנזה בשם ארי (הלנה בונהם קרטר) וקבוצת בני אנוש, ליאו מוביל את המאבק של בני האנוש נגד צבא הקופים.
 • "כוכב הקופים: המרד" (Rise of the Planet of the Apes) - יצא לאקרנים בשנת 2011 - פריקוול לסדרה המקורית, עלילת הסרט מתרחשת בסן פרנסיסקו של ימינו. ד"ר וויל רודמן (מגולם על ידי ג'יימס פרנקו), הוא מדען צעיר אשר מנסה לפתח תרופה לאלצהיימר באמצעות עריכת ניסויים גנטיים על קופים, בהם שימפנזה אותו הוא מכנה סיזר (מגולם באמצעות טכנולוגיית לכידת תנועה על ידי אנדי סירקיס). התרופה יוצרת בהמשך זן חדש של קופים בעלי אינטליגנציה יוצאת דופן.
 • "כוכב הקופים: השחר" (Dawn of the Planet of the Apes) - יצא לאקרנים בשנת 2014 - סרט המשך לסרט "כוכב הקופים: המרד", עלילת הסרט מתרחשת בסן פרנסיסקו העתידנית, עשור לאחר אירועי הסרט הקודם. סיזר (מגולם באמצעות טכנולוגיית לכידת תנועה על ידי אנדי סירקיס), הוא מנהיג הקופים המוצא עצמו מתמודד מול מרד של מדענים אנושיים בראשותו של דרייפוס (בגילומו של גארי אולדמן).
 • "כוכב הקופים: המלחמה" (War of the Planet of the Apes) - יצא לאקרנים בשנת 2017 - סרט המשך לסרט "כוכב הקופים: השחר". אנדי סירקיס שב לגלם את סיזר (באמצעות טכנולוגיית לכידת-תנועה), שמוצא עצמו במלחמה נגד חיילים בני אנוש שהכריזו מלחמה על ידי הקופים.
 • "כוכב הקופים: ממלכה חדשה" (Kingdom of the Planet of the Apes) - יצא לאקרנים בשנת 2024 - סרט המשך לסרט "כוכב הקופים: המלחמה". מתרחש זמן לאחר אירועי הסרט. גיבור הסרט הוא שימפנזה, מצאצאיו של סיזר, שנאבק באומת הקופים ובדיכוי המתמשך של בני האדם, פוגש בת אדם בעלת תכונות יוצאות דופן ושעליו להגן עליה.

הכנסות הסרטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

סרט תאריך שחרור הכנסות דירוג הכנסות תקציב הערות
צפון אמריקה אזורים אחרים בכל העולם צפון אמריקה שאר העולם
כוכב הקופים (1968) 8 בפברואר 1968 $32,589,624 $160,000,000[1] #2,328 5.8 מיליון דולרים [2]
מתחת לכוכב הקופים 27 במאי 1970 $18,999,718 #3,301 4.67 מיליון דולרים [3]
הבריחה מכוכב הקופים 21 במאי 1971 $12,348,905 #4,089 $2.06 million [4]
כיבוש, כוכב הקופים 14 ביוני 1972 $9,043,472 #4,555 1.7 מיליון דולרים [5]
המלחמה על כוכב הקופים 23 במאי 1973 $8,844,595 #4,581 1.71 מיליון דולרים [6]
כוכב הקופים (2001) 27 ביולי 2001 $180,011,740 $182,200,000 $362,211,740 #215 #282 100 מיליון דולרים
כוכב הקופים: המרד 5 באוגוסט 2011 $176,760,185 $305,040,864 $481,801,049 #235 #184 93 מיליון דולרים
כוכב הקופים: השחר 11 ביולי 2014 $208,545,589 $502,098,977 $710,644,566 #167 #90 170 מיליון דולרים
כוכב הקופים: המלחמה 14 ביולי 2017
סך הכל [7]
$647,143,828 $987,530,864 $1,714,657,355 378.94 מיליון דולרים
הערות
 • תא אפור מסמן כי אין נתונים על הסרט.

סדרות טלוויזיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנות השבעים הופקו גם שתי סדרות בטלוויזיה - בשנת 1974 הופקה סדרת לייב אקשן ובשנת 1975 הופקה סדרת אנימציה לילדים.

קומיקס[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאורך השנים הופקו מספר סדרות קומיקס שהרחיבו את העלילה המקורית.

משחקי וידאו[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • בשנת 2001 יצא לשווקים משחק מחשב של "כוכב הקופים" מחברת Ubi Soft. עלילת המשחק התמקדה במאבק של הגיבור הראשי, יוליסס להגן על בני האנוש. בעולם המוצג במשחק זה כל בני האדם והקופים מסוגלים לדבר והטכנולוגיה המוצגת מתקדמת בהרבה מזו שהוצגה בסרטי "כוכב הקופים" (מחשבים, אקדחי לייזר, וכו').
 • בשנת 2001 יצא לשווקים גם משחק מחשב של "כוכב הקופים" מחברת Torus Games, שהופץ על ידי Ubi Soft עבור פלטפורמות ה-Game Boy Advance ו-Game Boy Color.
 • בשנת 2002 יצא לשווקים משחק מחשב של "כוכב הקופים" מחברת Visiware שהופץ על ידי Ubi Soft עבור פלטפורמת הפלייסטיישן.

תרגום לעברית[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • "כוכב הקופים" - תרגם מצרפתית מוטי לבון, הוצאת "ספרות יפה", 2013

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא כוכב הקופים בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ Cotham, Perry C. (1973). Obscenity, pornography & censorship. Baker Book House. p. 129. ISBN 9780801023453. ...taken in up to $150 million at box offices around the world
 2. ^ "Planet of the Apes". boxofficemojo.com. Amazon.com. נבדק ב-18 במרץ 2015. {{cite web}}: (עזרה)
 3. ^ "Beneath the Planet of the Apes". boxofficemojo.com. Amazon.com. נבדק ב-18 במרץ 2015. {{cite web}}: (עזרה)
 4. ^ "Escape from the Planet of the Apes". boxofficemojo.com. Amazon.com. נבדק ב-18 במרץ 2015. {{cite web}}: (עזרה)
 5. ^ "Conquest of the Planet of the Apes". boxofficemojo.com. Amazon.com. נבדק ב-18 במרץ 2015. {{cite web}}: (עזרה)
 6. ^ "Battle for the Planet of the Apes". boxofficemojo.com. Amazon.com. נבדק ב-18 במרץ 2015. {{cite web}}: (עזרה)
 7. ^ "Planet of the Apes Moviesat the Box Office". Box Office Mojo. נבדק ב-15 ביולי 2014. {{cite web}}: (עזרה)