כלבי אשמורת

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. ייתכן שהערך מכיל טעויות, או שהניסוח וצורת הכתיבה שלו אינם מתאימים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
כלבי אשמורת
Reservoir Dogs.jpg
כרזת הסרט
שם במקור: Reservoir Dogs
בימוי: קוונטין טרנטינו
הפקה: לורנס בנדר
תסריט: קוונטין טרנטינו
שחקנים ראשיים: הארווי קייטל
טים רות'
סטיב בושמי
מייקל מדסן
כריס פן
חברת הפצה: מירמקס
הקרנת בכורה: 23 באוקטובר 1992
משך הקרנה: 99 דקות
שפת הסרט: אנגלית
תקציב הפקה: 1,200,000‏$
הכנסות: 14,500,000‏$
דף הסרט ב-IMDb

כלבי אשמורת (באנגלית: Reservoir Dogs) הוא מותחן פשע משנת 1992; זהו הסרט הראשון בבימויו של קוונטין טרנטינו, שגם כתב את התסריט ושיחק בו. הסרט זכה להצלחה מסחרית ונחשב לסרט קאלט בזכות ההומור השחור, האלימות המסוגננת ואיכות המשחק.

הסרט מגולל את סיפורה של כנופיית שודדים, המתאספת במחסן נטוש לאחר שהשוד שביצעה הסתבך והפך למרחץ דמים; רובו של הסרט מתרחש באותו מחסן, אך הוא כולל גם פלאשבקים אל תכנון השוד וביצועו.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסרט נפתח בשיחת חולין בהשתתפותן של רוב דמויות הסרט, המתנהל בבית קפה קטן בלוס אנג'לס; הדמויות מדברות על משמעות שירהּ של מדונה "Like A Virgin" ("כמו בתולה"); הם לבושים בחליפות שחורות ועונבים עניבות תואמות; לאחר יציאתם מהמסעדה, ישנה סצנת פתיח, שבה כל הדמויות הולכות בסגנון "הליכת הגיבורים" (Hero walk).

לאחר סצנת הפתיחה נראה מיסטר אורנג' (טים רות') במושב אחורי של מכונית, כשהוא מכוסה בדם מפצע ירייה בבטנו. במכונית נוהג מיסטר ווייט (הארווי קייטל) והוא מסיע אותו למחסן נטוש שבו קבעו השודדים להיפגש לאחר שוד היהלומים שהסתבך. ניתן להבחין שישנה ידידות עמוקה בין מיסטר אורנג' למיסטר ווייט, מעין יחסי אב ובן. מיד לאחר שהם מגיעים למחסן, מגיע גם מיסטר פינק (סטיב בושמי) למקום. תגרה מתפתחת בינו לבין מיסטר ווייט לאחר שהוא טוען שיש "חפרפרת" בין חברי החוליה, והוא חושד שהחפרפרת הוא מיסטר אורנג'. מיסטר ווייט תוקף אותו פיזית ומגן על מיסטר אורנג'; מיסטר בלונד (מייקל מדסן) נראה מביט במריבה; הוא חבר ותיק של מתכנן השוד ואף ישב במקומו בבית הסוהר. בגלל התנהגותו של מיסטר בלנוד במהלך השוד, הוא מתואר על ידי מיסטר ווייט ומיסטר פינק כאדם בעל לקות נפשית חמורה.

מיסטר בלונד מוביל את מיסטר ווייט ומיסטר פינק למכוניתו וחושף בפניהם שוטר, הכפות בחבלים בתא המטען. השלושה לוקחים את השוטר למחסן, קושרים אותו לכיסא ומתעללים בו. לאחר מכן מגיע אדי "נייס גאי" קאבוט (כריס פן), בנו של מתכנן השוד; הוא יוצא עם מיסטר ווייט ומיסטר פינק לחיפוש אחר רופא שיטפל מיסטר אורנג', מחוסר ההכרה; הם לוקחים איתם את המכוניות הגנובות החונות ליד המחסן, כדי שלא ימשכו את תשומת לבם של השוטרים.

אחרי צאתם מתחילה הסצנה המפורסמת ביותר בסרט: מיסטר בלונד נשאר עם השוטר ומתעלל בו - הוא כורת לו את האוזן לצלילי השיר "Stuck In The Middle With You" ושופך עליו בנזין כדי לשרוף אותו. כשמיסטר בלונד עומד להצית את השוטר, יורה בו מיסטר אורנג', ששב להכרה.

לפני שובם של אדי "נייס גאי", מיסטר ווייט ומיסטר פינק, מתוודה מיסטר אורנג' בפני השוטר החבול והכפות על כך שהוא שוטר סמוי במשטרת לוס אנג'לס, חפרפת שגרמה לכישלון השוד. בעקבות הוידוי מסתבר כי השוטר החבול מכיר את מיסטר אורנג', שעבד איתו באותה תחנת משטרה. לאחר מכן מראים בפלאשבק את מיסטר אורנג' (שמו האמיתי הוא פרדי נונדייק), התאמן להיות חפרפרת בקרב אותה כנופיה; הוא רוכש את אמונם בזכות סיפור כיסוי, שלפיו הוא סוחר סמים; אט אט, מיסטר אורנג' משתלב בכנופיה ונהיה אהוב על חבריו.

בהמשך ה"פלאשבק", מראים את מתכנן השוד מסביר לשודדים את תוכניתו; הוא חושש שאחד מחברי הכנופיה עלול להיות "חפרפרת", או להילכד על ידי המשטרה ולשתף איתה פעולה; כדי למנוע את האפשרות שאותו שוטר או פושע יחשוף את שמותיהם של שאר חברי הכנופיה, המתכנן מונע מהם לערוך ביניהם היכרות ונותן להם שמות של צבעים, שבהם יכנו אחד את השני.

ביום השוד, חלק מהשודדים נמלטים מהשוטרים במכונית קטנה וישנה, שבה נוהג מיסטר בראון (קוונטין טרנטינו), שפנגע בראשו מאש המשטרה. הנסיעה לא אורכת זמן רב - במהרה רכבם הנהוג בידי פצוע ראש מתנגש במכונית החונה בסמטה צרה; שני הנוסעים הנוספים ברכב - מיסטר ווייט ומיסטר אורנג' - יוצאים ממנה, כשהם משאירים את מיסטר בראון, שמת בינתיים מהפציעה; הם בורחים לאחר שמיסטר ווייט יורה בשני שוטרים שנסעו אחריהם. לאחר זמן קצר השניים עוצרים אישה, הנוהגת ברחוב שומם; הם מנסים לשדוד את רכבה, אך שכשמיסטר אורנג' עומד לגרור אותה החוצה, היא יורה בו ופוצעת אותו. מיסטר אורנג' יורה בה למוות, ואז הסרט שב אל הסצנה שמיד אחרי הפתיח, שבה מיסטר אורנג' המדמם מובל על ידי מיסטר וויט אל המחסן (ברכב השדוד).

אחר כך, הסרט חוזר להווה: מיסטר ווייט, מיסטר פינק ואדי "נייס גאי" חוזרים למחסן ומוצאים את מיסטר בלונד ירוי. מיסטר אורנג' אומר שהוא ירה בו משום שהוא תכנן לרצוח את חברי הכנופיה ולקחת את תיק היהלומים ששדדו; מתוך זעם על מותו של מיסטר בלונד, אדי "נייס גאי" רוצח את השוטר ביריות. לאחר מכן מגיע מתכנן השוד, ג'ו קאבוט (לורנס טירני), ומספר לנוכחים שבמהלך השוד מיסטר בלו (אדי בנקר) נורה למוות על ידי שוטרים; הוא גם אומר לנוכחים, שמיסטר אורנג' חייב להיות ה"חפרפרת", שכן הוא היחיד שלא רכש את אמונו המלא; מיסטר אורנג' מכחיש את האשמה.

מיסטר ווייט מחליט להגן על מיסטר אורנג' הפצוע; הוא מתעמת עם ג'ו קאבוט ומאיים עליו באקדחו; אדי, בנו של קאבוט, נחלץ לעזרתו ומאיים על מיסטר ווייט באקדח, מה שגורם לתיקו מקסיקני; בסופו של דבר, כל אחד מהם יורה באחר באותו הזמן; ג'ו קאבוט ואדי "נייס גאי" מתים במקום, ומיסטר ווייט נפצע קשה. כשכולם נמצאים שרויים על הרצפה, מיסטר פינק - שלא התערב במריבה ונותר שלם - לוקח את התיק עם היהלומים ובורח; אז המצלמה עוברת מעל האנשים השרויים על הרצפה - חלקם פצועים וחלקם מתים.

מיסטר ווייט הגוסס בא בשארית כוחותיו לחבק את מיסטר אורנג', הגוסס גם הוא; אז מיסטר אורנג' מספר לו שהוא באמת השוטר הסמוי. מיסטר ווייט הבוכה מכוון אקדח לראשו של מיסטר אורנג'; מיד אחר כך, שומעים את השוטרים נכנסים למחסן ואומרים למיסטר ווייט להוריד את האקדח, אך מיסטר ווייט יורה בראשו של מיסטר אורנג', בעוד השוטרים יורים במיסטר ווייט.

שחקנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • קובי ניב, תסריטאות (2004) – מכיל ניתוח של הסרט.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]