כפן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
קריאת טבלת מיוןכפן
כפן אפריקני
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
מחלקה: עופות
סדרה: שקנאים
משפחה: כפניים
תת־משפחה: כפנים
סוג: כפן
מינים

ראו בערך

שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Platalea
ליניאוס, 1758

כפן (שם מדעי: platalea) (נקרא בעבר אבי הכף) הוא סוג עוף ביצה במשפחת הכפניים.

הכפן הוא בעל כנף גבוה המגיע לגובה של 75–90 ס"מ. הוא חי באזורים חמים או ממוזגים, ומצוי בקרבת מקווה מים אגמים, נהרות וביצות. אורך כנפי הכפן מגיע ל-40 ס"מ, ובעת תעופה מוטות הכנפיים מגיעות ל-120 ס"מ. משקלו כ-1.5 ק"ג ואף יותר. אורך מקורו כ-21 ס"מ והוא שטוח ומתרחב בקצהו לכמו כף, ומכאן שמו "כפן".

הכפן מוצא את מזונו בעזרת מקורו הארוך, אותו הוא מניע בבוץ, ושולה בעזרתו חרקי מים (שפיראים, בריומאים, כולכיתיים וכו'), רכיכות, צפרדעיים וסרטנאים. הוא שחיין מעולה, ומבצע צלילות לעומק רב.

הכפן בונה את קנו מזרדים וענפים, ומסתיר אותו בין שיחים ועצים נמוכים. הנקבה מטילה בין 2 ל-5 ביצים לבנות, ושני ההורים דוגרים עליהן לסירוגין. האפרוחים בוקעים זה אחר זה, כשהם עוורים ואינם מסוגלים לטפל בעצמם, וההורים מאכילים אותם באוכל אשר עוכל על ידם ומוקא שנית. מקורו של האפרוח, קצר וישר והוא מקבל את צורתו האופיינית, רק בהגיע העוף לבגרות.

מינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בישראל נפוץ המין כפן אירופאי (Platalea leucorodia), הנקרא גם כפן לבן, אורך גופו מגיע לכ-60 ס"מ ונוצותיו לבנות. מרבית הפרטים דוגרים בחורף, אך פרטים מסוימים חולפים בנדידה או באים בקיץ ואינם דוגרים.

באוסטרליה חי הכפן צהוב-המקור, אשר מלבד מקורו גם רגליו צהובות. הוא נצפה גם בניו זילנד, אי הלורד האו והאי נורפוק. עוף זה מקנן על עצים.

באמריקה הדרומית, באיים הקאריביים ובאזורי חוף המפרץ של ארצות הברית במפרץ מקסיקו, נפוץ הכפן הוורוד. זהו היפה מבין מיני הכפן. אורכו כ-80 ס"מ, עורפו וגבו לבנים ושאר נוצותיו ורדרדות אדמדמות, מקורו אפור ורגליו אדומות.

באזורי החופים של מזרח אסיה נפוץ הכפן שחור-הפנים העוף שאורכו כ- ס"מ, נמצא כיום בסכנת הכחדה. פניו ורגליו של כפן זה שחורות בעוד ששאר הגוף לבן.

עוד מינים הם הכפן המלכותי, הנפוץ באוסטרליה ודרום-מזרח אסיה והכפן האפריקאי הנפוץ באפריקה.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]