כפן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
קריאת טבלת מיוןכפן
כפנים מצויים אוכלים

כפן צהוב מקור

מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
מחלקה: עופות
סדרה: שקנאים
משפחה: כפניים
תת־משפחה: כפנים
סוג: כפן
מינים

כפן מלכותי Platalea regia
כפן שחור פנים Platalea minor
כפן אפריקאי Platalea alba
כפן מצוי Platalea leucorodia
כפן צהוב מקור Platalea flavipes
כפן ורוד Platalea ajaja

שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Platalea
ליניאוס, 1758

כפן (שם מדעי: platalea) (נקרא בעבר אבי הכף) הוא סוג עוף ביצה במשפחת הכפניים.

הכפן הוא בעל כנף גבוה המגיע לגובה של 75 - 90 ס"מ. הוא חי באזורים חמים או ממוזגים, ומצוי בקרבת מקווה מים אגמים, נהרות וביצות. אורך כנפי הכפן מגיע ל40 ס"מ, ובעת תעופה מוטות הכנפיים מגיעות ל-120 ס"מ. משקלו כ- 1.5 ק"ג ואף יותר. אורך מקורו כ- 21 ס"מ והוא שטוח ומתרחב בקצהו לכמו כף, ומכאן שמו "כפן".

הכפן מוצא את מזונו בעזרת מקורו הארוך, אותו הוא מניע בבוץ, ושולה בעזרתו חרקי מים (שפיראים, בריומאים, כולכיתיים וכו'), רכיכות, צפרדעיים וסרטנאים. הוא שחיין מעולה, ומבצע צלילות לעומק רב.

הכפן בונה את קנו מזרדים וענפים, ומסתיר אותו בין שיחים ועצים נמוכים. הנקבה מטילה בין 2 ל-5 ביצים לבנות, ושני ההורים דוגרים עליהן לסירוגין. האפרוחים בוקעים אחד אחרי השני, כשהם עוורים ואינם מסוגלים לטפל בעצמם, וההורים מאכילים אותם באוכל אשר עוכל על ידם ומוקא שנית. מקורו של האפרוח, קצר וישר והוא מקבל את צורתו האופיינית, רק בהגיע העוף לבגרות.

מינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בישראל נפוץ המין כפן אירופאי (Platalea leucorodia), הנקרא גם כפן לבן, אורך גופו מגיע לכ- 60 ס"מ ונוצותיו לבנות. מרבית הפריטים דוגרים בחורף, אך פריטים מסוימים חולפים בנדידה או באים בקיץ ואינם דוגרים.

באוסטרליה חי הכפן צהוב המקור, אשר מלבד מקורו גם רגליו צהובות. הוא נצפה גם בניו זילנד, אי הלורד האו והאי נורפוק. עוף זה מקנן על עצים.

בדרום אמריקה, באיים הקאריביים ובאזורי הגולף קואסט (Gulf coast) שלחוף מפרץ מקסיקו בארצות הברית, נפוץ הכפן הורוד. זהו היפה מבין מיני הכפן. אורכו כ- 80 ס"מ, עורפו וגבו לבנים ושאר נוצותיו ורדרדות אדמדמות, מקורו אפור ורגליו אדומות.

באזורי החופים של מזרח אסיה נפוץ הכפן שחור הפנים העוף שאורכו כ- 76 ס"מ, נמצא כיום בסכנת הכחדה. פניו ורגליו של כפן זה שחורות בעוד ששאר הגוף לבן.

עוד מינים הם הכפן המלכותי, הנפוץ באוסטרליה ודרום מזרח אסיה והכפן האפריקאי הנפוץ באפריקה.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]