לבוש באסלאם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Gnome-edit-clear.svg
יש לערוך ערך זה. ייתכן שהערך סובל מבעיות ניסוח, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו, או מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים.
אתם מוזמנים לסייע ולערוך את הערך. אם לדעתכם אין צורך בעריכת הערך, ניתן להסיר את התבנית. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
Gnome-colors-edit-find-replace.svg
יש לשכתב ערך זה. ייתכן שהערך מכיל טעויות, או שהניסוח וצורת הכתיבה שלו אינם מתאימים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.

הלבוש האיסלאמי מתייחס לבגדים שלובשים מוסלמים. בגדים אלו נבדלים לפי הבדלים דמוגרפיים שונים.[1][2][3] למרות הגיוון הרב בסגנון, הלבוש האיסלאמי נקבע על ידי הכללים של חג'אב לנשים.

חג'אב[עריכת קוד מקור | עריכה]

המילה הערבית חג'אב בתרגום מילולי לעברית היא "רעלה"[4] או כיסוי. חסידֵי האסלאם מאמינים במילוי חובות מוסכמות שנקבעו על ידי אלוהים עבור גברים ונשים מוסלמים מבוגרים. כללי הלבוש הם בנוסף להורדת המבט ולשמירת הצניעות.

נושא הרעלה עלה מחדש כנושא לשיחה בשנות ה-90, כאשר היה חשש לחדירה מערבית אפשרית של מנהגים איסלאמיים לארצות האסלאם.[5] לרעלה הייתה מטרה חדשה לחסום נשים מוסלמיות מהשפעות מערביות. חלק מהמנהיגים המוסלמים חיזקו את העיקרון שמטרה נוספת של החג'אב היא להגן על המוסלמים ועל המנהגים האיסלאמיים.

כללי החג'אב לגברים[עריכת קוד מקור | עריכה]

על פי ארבע אסכולות האסלאם הסוני, על הגברים לכסות את הגוף מאזור הטבור עד הברכיים, אם כי יש מחלוקת אם המשמעות היא לכסות את הטבור ואת הברכיים או רק את מה שביניהם.[6][7][8][9]

כללי החג'אב לנשים[עריכת קוד מקור | עריכה]

על פי ארבע האסכולות של האסלאם הסוני, על הנשים לכסות את כל הגוף חוץ מידיהן ופניהן, ומותר לחשוף את כפות הרגליים על פי האסכולה החנפית.[10][11]

חג'אב לפי מדינה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סטודנטיות לאמנות באפגניסטן, 2010
לבישת חג'אב נשים בבנגלדש עושות קניות בחנות כלבו בקומילה, בנגלדש
נערות מוסלמיות במסגד איסתיקלאל בג'קרטה

לחג'אב יש כמה מעמדים שונים חוקיים ותרבותיים במדינות שונות. קיימות מדינות שאסרו ענידת ולבישת סמלים דתיים גלויים, כולל החג'אב,

בבתי ספר ציבוריים או אוניברסיטאות או בנייני ממשלה.

אוסטריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2017, העביר הפרלמנט האוסטרי חוק האוסר את כיסוי הפנים האיסלאמי.[12]

בלגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-31 במרץ 2010 אישרה הוועדה הקמרית הבלגית של ענייני פנים פה אחד את החקיקה שהטילה איסור ארצי על לבישת "הבורקה" - בגד המכסה כל הגוף כולל הראש, בפומבי. ההצעה התקבלה על ידי בית הנבחרים ב-27 באפריל 2010, ורק שני חברי פרלמנט סוציאליסטים פלמיים נמנעו מההצבעה.[13]

בולגריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2016 אימץ הפרלמנט הבולגרי כלל האוסר על לבישת בגדים שמכסים את הפנים.[14]

צרפת[עריכת קוד מקור | עריכה]

באפריל 2011, הפכה צרפת למדינה האירופית הראשונה שאסרה על כיסוי הפנים במקומות ציבוריים. כובעי גרב, ניקאבים "המכסים את הפנים", בורקות שמכסים את כל הגוף ומסכות קרנבל (מחוץ לעונת הקרנבל). כל אלה אסורים על פי חוק,[15][16][17] למרות שהחג'אב מותר במקומות ציבוריים, משום שהוא אינו מסתיר את הפנים. החוק הועבר פה אחד כדי להדגיש שכיסוי פנים, כולל רעלות נשים מוסלמיות, מנוגד לעקרונות הביטחון שעליהם הוקמה צרפת. בעקבות הדיון על קביעת סגנונות הבורקה ואיסורם, שהתארך לכמעט שנה, הועברה על צרפת ביקורת חריפה והמתנגדים אמרו בין היתר, כי התהליך כולו הטביע סטיגמה על אוכלוסיית המוסלמים בצרפת הנאמדת בכ-5 מיליון מוסלמים, האוכלוסייה המוסלמית הגדולה ביותר במערב אירופה. הם גם טוענים שזוהי מזימה פוליטית מהסיבה שרק 1,900 נשים לובשות כיסוי שמסתיר להן את הפנים.

לטביה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2016, חל איסור חוקי על בגדים איסלאמיים שמכסים את הפנים. החוק אומץ על ידי הפרלמנט הלטבי.[18]

הולנד[עריכת קוד מקור | עריכה]

בינואר 2012, חוקק הפרלמנט ההולנדי חוק איסור על כיסוי הפנים, שהתפרסם בשם "איסור בורקה". החוק קובע שמי שעובר על החוק ייקנס בסכום עד 390 אירו. האיסור אינו חל על כיסוי פנים המשמש לשמירה על הבריאות, לבטיחות בעבודה או במקצועות ספורט מסוימים. האיסור לא חל על אירועים כגון סינטרקלאס, קרנבל, ליל כל הקדושים או באירועים מיוחדים אשר בהם ראש העיר העניק פטור מהאיסור. חוק האיסור לא כולל מקומות ובניינים המיועדים למטרות דתיות. האיסור אינו חל על אזורי מעבר בינלאומיים כמו נמלי תעופה.

טורקיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נשים טורקיות שרוצות ללבוש את החג'אב האיסלאמי המסורתי שמכסה את השיער אבל לא את הפנים, בעבודות ציבוריות ומשרדי ממשלה, יכולות לעשות זאת מאחר שהממשלה הטורקית ביטלה את האיסור שנמשך עשרות שנים ואסר לבישת כיסוי ראש במוסדות המדינה[19]. החוקים החדשים, שלא חלים על עובדי הצבא או מערכת המשפט, יצאו לפועל ב-2013, כדי לבטל חששות שהאיסור על חג'אב מונע מנשים עם רקע שמרני לגשת למקומות עבודה ממשלתיים או ללימודים גבוהים.[20] "תקופת חושך הגיעה לסופה", אמר ראש הממשלה הטורקי רג'פ טאיפ ארדואן בזמן אספה בפרלמנט. "נשים עם כיסוי ראש הן בעלות חֲבֵרוּת מלאה ברפובליקה, בדיוק כמו נשים בלי כיסוי ראש."[19]

סוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2011 ביטל נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, את ההחלטה שאוסרת על המורות ללבוש את הניקאב. המהלך נתפס כניסיון להתפייס עם הסלפים כאשר עמד בפני ההתקוממות המסכנת את שלטונו החילוני. הממשלה אסרה על הניקאב ביולי 2010 שנחשב סמל לאסלאם הפוליטי. סוריה הייתה האחרונה בשורת המדינות מאירופה עד למזרח התיכון, ששקלה את עניין הניקאב, שהוא אולי הסמל הברור ביותר של האסלאם הסוני הפונדמנטליסטי.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא לבוש באסלאם בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ Building a New "World Fashion": Islamic Dress in the Twenty-first Century, באתר www.researchgate.net
 2. ^ Clothing - Oxford Islamic Studies Online, באתר www.oxfordislamicstudies.com
 3. ^ Ali Houissa, LibGuides: Women in Islam and Muslim Realms: Dress Code, באתר guides.library.cornell.edu (באנגלית)
 4. ^ "Islam and Hijab". BBC. נבדק ב-30 באפריל 2014. {{cite web}}: (עזרה)
 5. ^ Mernissi, Fatima (1991). The Veil and the Male Elite. Reading, MA: Addison-Wesley. pp. 99–100.
 6. ^ Public » Askimam, באתר askimam.org
 7. ^ sufyan, Covering the Nakedness for a Man: Answers – SeekersGuidance (באנגלית)
 8. ^ Abdul Samad Ali, &#39, Abdulqadir M. A. N. D. L. A. Nkosi, Maliki Fiqh: Matn al-'Ashmāwiyyah (English Translation)
 9. ^ The Awrah Of Men According To Imams Shafi, Ahmad And Malik (A.R)., באתר Darul Uloom Trinidad & Tobago, ‏2014-05-15 (באנגלית)
 10. ^ sufyan, A Detailed Exposition of the Fiqh of Covering One’s Nakedness (awra) – SeekersGuidance (באנגלית)
 11. ^ sufyan, Can You Clarify the Standard Explanation of the Verse of Hijab? [Shafi’i – SeekersGuidance] (באנגלית)
 12. ^ WELT, DIE (16 במאי 2017). "Integration: Österreich stellt Tragen von Burka und Nikab unter Strafe". נבדק ב-3 באפריל 2018. {{cite web}}: (עזרה)
 13. ^ Edward Cody, Belgian lawmakers vote to ban full-face veils in public, באתר Washington Post, ‏2010-04-30 (באנגלית)
 14. ^ Angel Krasimirov, Bulgaria the latest European country to ban the burqa and niqab in public places, באתר The Sydney Morning Herald, ‏2016-09-30 (באנגלית)
 15. ^ "Are prohibited, without being exhaustive, wearing balaclava,veils (burqa, niqab ...), masks or any other accessories or clothes that have the effect, in isolation or in combination with others, to hide the face".Circulaire du 2 mars 2011 relative à la mise en œuvre de la loi n° 2010-1192 du 11 octobre 2010 interdisant la dissimulation du visage dans l'espace public. "JORF n°0052 du 3 mars 2011 page 4128". legifrance.gouv.fr (בצרפתית).
 16. ^ "LOI n° 2010-1192 du 11 octobre 2010 interdisant la dissimulation du visage dans l'espace public - Legifrance". legifrance.gouv.fr (בצרפתית). נבדק ב-26 ביולי 2015. {{cite web}}: (עזרה)
 17. ^ "Circulaire du 2 mars 2011 relative à la mise en œuvre de la loi n° 2010-1192 du 11 octobre 2010 interdisant la dissimulation du visage dans l'espace public - Legifrance". legifrance.gouv.fr (בצרפתית). נבדק ב-26 ביולי 2015. {{cite web}}: (עזרה)
 18. ^ "A European government has banned Islamic face veils despite them being worn by just three women". 21 באפריל 2016. נבדק ב-1 בפברואר 2017. {{cite news}}: (עזרה)
 19. ^ 1 2 "Why Turkey Lifted its Ban on Islamic Headscarf". National Geographic News. נבדק ב-21 באפריל 2014. {{cite news}}: (עזרה)
 20. ^ "Why Turkey Lifted its Ban on Islamic Headscarf". National Geographic News. נבדק ב-21 באפריל 2014. {{cite news}}: (עזרה)