לטייל עם ההיסטוריה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
לטייל עם ההיסטוריה
לטייל עם ההיסטוריה.jpg
הכריכה הקידמית של הספר
מידע כללי
מאת זאב ענר
סוגה ספרי ארץ ישראל
הוצאה
הוצאה כנרת
תאריך הוצאה 2007
מספר עמודים 199
קישורים חיצוניים
הספרייה הלאומית 002549674

לטייל עם ההיסטוריה הוא ספרו של השדרן זאב ענר, המספר על תעלומות ומסתורין ב-33 אתרים עתיקים בארץ ישראל. הרקע של המחבר, שדרן התוכנית "מחפשים את המטמון" ו"זכרונות ארץ ישראל" בקול ישראל, באים לידי ביטוי בסגנון כתיבתו של הספר. הפרקים כוללים ביאורים וציטוטים למקורות מקראיים, ממדרשי חז"ל, היסטוריים ותיאורי נוסעים. זאב ענר הציג את הרקע של המקום בתור לקט של חידות מסתורין. הכותרות של הפרקים מנוסחות באופן שימשוך את תשומת לבו של הקורא. האתרים שנבחרו בספר נגישים ונוחים לביקורים. הספר מחולק לשישה שערים וכולל בסופו פירוט המקורות.

סובו ציון והקיפוה[עריכת קוד מקור | עריכה]

השער הראשון עוסק בירושלים: מדוע לא חרב הכותל המערבי, על תחיית המתים והר הזיתים, קבר דוד בהר ציון, מדוע נבנו חומות ירושלים, על יד אבשלום ומסיים בקבר רחל ומערת המכפלה.

ארץ נחלי מים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מירושלים וסביבתה זאב ענר עולה לגליל העליון והגולן. בגולן הוא מציג שלושה אתרים: גמלא, קצרין והבניאס. מבתי הכנסת בגליל הוא מספר על אלה שבמירון, כפר נחום וכורזים. הוא מביא את הרקע של העיר העתיקה ציפורי - כאשר תורה וגדולה מצויים בעיר אחת. על הערים צפת וטבריה הוא מקדיש פרק מיוחד וכן על נצרת.

בין הירדן לים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ענר ממשיך בדרכו דרומה ומספר על הרקע של חמישה מקומות בעלי רקע שונה האחד מהשני:

לחוף ימים ישכון[עריכת קוד מקור | עריכה]

על שש ערים, ערי נמל וכאלה שהיו במסלולי הדרכים בשפלת החוף: קיסריה - בה החל המרד הגדול, אנטיפטרוס - בו התקיים מפגש מנהיגי הדור, תל קסילה - הנמל הלא ידוע בחוף תל אביב, יפו - יפת העמים, רמלה ועל החידה: "למה ירה נפוליאון?" ואחרון על המערות של בית גוברין - מראשה.

יששום מדבר וציה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפרק האחרון מביא אותנו לספר המדבר בארץ ישראל.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]