לשחק כדורת לבד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יש לערוך ערך זה. ייתכן שהערך סובל מבעיות ניסוח, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו, או מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים.
אתם מוזמנים לסייע ולערוך את הערך. אם לדעתכם אין צורך בעריכת הערך, ניתן להסיר את התבנית. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
יש לערוך ערך זה. ייתכן שהערך סובל מבעיות ניסוח, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו, או מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים.
אתם מוזמנים לסייע ולערוך את הערך. אם לדעתכם אין צורך בעריכת הערך, ניתן להסיר את התבנית. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
לשחק כדורת לבד
Bowling Alone
מידע כללי
מאת רוברט פטנאם
שפת המקור אנגלית
סוגה עיון עריכת הנתון בוויקינתונים
נושא ארצות הברית, התפתחות חברתית, תנאים חברתיים עריכת הנתון בוויקינתונים
מקום התרחשות ארצות הברית עריכת הנתון בוויקינתונים
הוצאה
הוצאה Simon & Schuster
תאריך הוצאה 2000
קישורים חיצוניים
מסת"ב מסת"ב 0743203046
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

לשחק כדורת לבד: קריסתה ותחייתה של הקהילה האמריקניתאנגלית: Bowling Alone: America’s Declining Social Capital) ספרו של רוברט פטנאם שפורסם בשנת 2000.

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

רוברט פטנאם, פרופסור למדיניות בבית-הספר לממשל על-שם קנדי באוניברסיטת הרווארד, פרסם ב-1995 בכתב העת Democracy את המאמר "לשחק כדורת לבד: ירידת ההון החברתי של אמריקה" ("Bowling Alone: America’s Declining Social Capital"). על בסיס מאמר זה פרסם פטנאם חמש שנים לאחר מכן את הספר "לשחק כדורת לבד: קריסתה ותחייתה של הקהילה האמריקנית". התזה המרכזית של המאמר והספר עוסקת בירידת ההון חברתי (Social Capital) בארצות הברית בשליש האחרון של המאה ה-20. פטנאם מראה כיצד קשרי המשפחה, החברות, הקשרים השכונתיים והדמוקרטיה – התרופפו וחלה ירידה במעורבות החברתית של אנשים. הוא טוען כי השחיקה במערכות היחסים והקשרים החברתיים מאיימת על בריאות החברה ומזהיר שההון החברתי המאחד את החברה האמריקאית מתמוטט והחברה האזרחית נחלשת.

מקור השם[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסוף הפרק הראשון של הספר מספר פטנאם על שני אנשים, הראשון פנסיונר אפרו-אמריקאי בן 64, עובד לשעבר בבית חולים והשני רואה חשבון לבן בן 33. רואה החשבון תרם ב-1997 כליה לפנסיונר, כל שהיה משותף ביניהם היה ליגת הכדורת במועדון בו שיחקו. פטנאם מסביר שהאמריקאים ממשיכים כיום (בשנת 2000) לשחק כדורת, אולם הם אינם משחקים בליגות, כלומר זהו משחק עצמאי שלא מייצר קשרים חברתיים בין אנשים שונים. ליגת הכדורת אפשרה קשר חברתי שאינו מתקיים עוד וקשר זה הוא ששמר על החברה האמריקנית.

הון חברתי[עריכת קוד מקור | עריכה]

המונח המרכזי בספר, הון חברתי (Social Capital), מתאר את חשיבות הקשרים החברתיים בין אנשים. פטנאם מדגיש כי קשרים חברתיים מעניקים לאנשים רווח אישי והשפעה חברתית, הם מאפשרים לאנשים לתת אמון באחרים ולהיעזר בהם. קהילה שיש בה הון חברתי סובלת פחות מפשיעה ומשחיתות פוליטית. הון חברתי נבנה באמצעות ארגונים חברתיים.

הון חברתי מלכד והון חברתי מגשר[עריכת קוד מקור | עריכה]

פטנאם מבחין בין שני סוגי קשרים בין אנשים. הסוג הראשון הוא הון חברתי מלכד (Bonding Social Capital) והוא מתייחס לקשרים חברתיים בין אנשים דומים (בני משפחה, חברים, השתייכות לאותו מעמד חברתי, בעלי השקפות פוליטיות דומות). הסוג השני הוא הון חברתי מגשר (Bridging Social Capital) והוא מתייחס לקשרים בין אנשים הבאים מרקע שונה (דת, גזע או מוצא שונים, מעמד שונה או השקפות פוליטיות שונות). שני סוגי הקשרים חשובים לבניית חברה אולם הסוג השני חשוב יותר לבניית חברה דמוקרטית ופלורליסטית.

החלשות הקשרים החברתיים באמריקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

פטנאם בדק מספר גדול של תחומים ובכולם מצא כי יש שחיקה בהון החברתי האמריקני:

  • מעורבות פוליטית: בין שנת 1960 לשנת 2000 נכרת ירידה חדה באחוזי ההצבעה של אמריקנים. בהתאם, נצפתה גם ירידה בעניין שאמריקנים גילו בפוליטיקה ובידע שלהם בתחום. פחות אמריקאים פעלו עבור מפלגה כלשהי, השתתפו באסיפות פוליטיות, חתמו על עצומות, כתבו מכתבים לעיתון או פנו לנציגיהם בקונגרס או בסנאט.
  • מעורבות אזרחית: בשליש האחרון של המאה העשרים החברות בארגונים חברתיים ירדה בין 10 ל-20 אחוז, וחמור מכך, מעורבות פעילה במועדונים ובארגונים התנדבותיים צנחה באופן דרסטי. רבים אמנם המשיכו לטעון כי הם "חברים" אולם לא הקדישו זמן לארגונים קהילתיים, לא השתתפו בפעילות ופגישות ולא מלאו תפקידים.
  • השתתפות בחיי קהילה דתית: לכנסיות ולארגונים דתיים יש חשיבות מיוחדת בחברה האזרחית האמריקנית. אולם ההשתתפות הדתית היא השתקפות של המעורבות האזרחית וגם כאן חלה ירידה בעשורים האחרונים. כאן בולט במיוחד הפער בין הדורות, הצעירים מעורבים פחות. האמריקאים הולכים פחות לכנסייה והכנסיות שאליהן הם הולכים מחויבות פחות לקהילה הרחבה.
  • קשרים חברתיים לא פורמליים: בעשור האחרון אמריקאים מבלים פחות זמן עם חבריהם ושכניהם בשיחה, נפגשים פחות ומבקרים פחות איש את חברו. הם מבלים פחות בפעילות הדורשת אינטראקציה חברתית וצופים יותר בטלוויזיה. אנשים מכירים ומתראים פחות עם שכנים וחברים ותיקים.

הסיבות להיחלשותם של הקשרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

פטנאם מנה מספר גורמים מרכזיים שהביאו להיחלשות הקשרים:

  • אנשים מוטרדים מבעיות כלכליות חשים מחסור בכסף ובזמן – חל שינוי במבנה המשפחה האמריקנית. המעבר למשפחה שבה שני בני הזוג עובדים פגע ביכולת של נשים להשתתף בפעילות חברתית.
  • שינוי מקום מגורים תכוף, מגמת הפרבר והיוממות – אנשים מחליפים בתכיפות מקום מגורים ולא נוצרות קהילות בעלות קשרים חזקים. אנשים המתגוררים בערים הגדולות (במרכז או בפרברים) מדווחים על קשרים חברתיים מועטים, פחות השתייכות למועדונים ולכנסייה ופחות מעורבות חברתית.
  • טכנולוגיה ותקשורת המונים – צריכת חדשות ובידור הפכו לאינדיבידואליים. כל אחד בזמנו ולבדו מקשיב למוזיקה או צופה בטלוויזיה, בכבלים או בלוויין. אין בילוי משותף של צריכת בידור, אנשים נשארים בבית. פחות אנשים קוראים עיתונים ומתעניינים בחיי החברה והפוליטיקה. והגורם המרכזי – חילופי דורות. הדור הקודם שהיה בעל מחויבות ומעורבות חברתית מתחלף בדור מעורב פחות של ילדיהם ונכדיהם.

מאמר המשך[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2010 פרסם פטנאם ביחד עם תומאס מאמר בשם עדיין משחק כדורת לבד ?". המציג תמונה שונה לגבי חלק מן האמריקאים. פטנאם טען כי פיגועי 11 בספטמבר 2001 גרמו לעליה דרמטית בעניין שמגלים צעירים בפוליטיקה האמריקנית ובעניינים ציבוריים. בין 2000 ל-2008 אחוזי ההצבעה של צעירים מתחת לגיל 30 עלו יותר מפי שלושה יחסית לאלו של בני יותר מ-30. הקמפיין של ברק אובמה ניצל את הגל של מעורבות הצעירים ואף תרם לו.

אולם מדובר רק בחלק מצעירי אמריקה. העלייה במעורבות החברתית, הציבורית והפוליטית באה לידי ביטוי אצל בוגרי המכללות והאוניברסיטאות בני המעמד הגבוה והבינוני. בני מעמד הפועלים מתנתקים מן החברה. פטנאם מזהיר כי ארצות הברית עשויה להפוך מארץ האפשרויות לחברה מעמדית שאינה מאפשרת ניעות חברתית.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]