לתת (ארגון)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
לתת
Logolatet.jpg
חברים כ-27,000 מתנדבים
נשיא ז'יל דרמון
מנכ"ל ערן וינטרוב
תאריך הקמה 1996
www.latet.org.il
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

ארגון לתת – סיוע הומניטרי ישראלי הוא ארגון ללא מטרת רווח הפועל לצמצום העוני בישראל. לתת משמש כארגון גג ובנק מזון ארצי המקיים שותפות עם 180 עמותות וארגונים מקומיים ומפעיל 27,000 מתנדבים בשנה. הארגון מסייע בצורה שוויונית בכל רחבי הארץ בכל המגזרים בחברה הישראלית ותומך באופן קבוע בעשרות אלפי משפחות לאורך השנה. לתת הוא ארגון א-פוליטי וא-ממשלתי החותר לפעול באופן יעיל, מקצועי ואפקטיבי, שומר על שקיפות מלאה ומקפיד על תקורה נמוכה בשיעור 6% בלבד. רוב תקציבו של הארגון ממומן מתרומות, תמיכת החברה האזרחית בישראל: תוכניות טלוויזיה, אנשים פרטיים, חברות עסקיות וקרנות נדבנות. הארגון הוקם בשנת 1996 על ידי ז'יל דרמון.

הייעוד של לתת[עריכת קוד מקור | עריכה]

לפעול לצמצום העוני למען יצירת חברה צודקת וטובה יותר, על ידי: סיוע לאוכלוסיות במצוקה על בסיס אוניברסלי, הנעת החברה האזרחית לערבות הדדית ונתינה והובלת שינוי בסדר העדיפויות הלאומי.

ההיסטוריה של לתת[עריכת קוד מקור | עריכה]

עם הקמתו ב-1996, בנוסף למאבק בעוני בישראל, התמחה הארגון במשלחות סיוע חירום וסיוע הומניטרי בחו"ל בעקבות מלחמות ואסונות טבע: קוסובו ורואנדה לאחר מלחמת האזרחים ב-1997 וב-1999, הודו לאחר רעידת האדמה ב-1999, סרי לנקה לאחר הצונאמי בשנת 2005 והאיטי בעקבות רעידת האדמה בשנת 2010.

לאחר משלחת החירום להאיטי, שינה הארגון את דרכו להתמקדות בהפחתת העוני ובסיוע לישראל בלבד.

מטרת הארגון[עריכת קוד מקור | עריכה]

על פי דו"ח רשמי של המוסד לביטוח לאומי לשנת 2019, 469 אלף משפחות (1,810,500 נפשות) חיות בישראל בעוני, מתוכם 841,700 ילדים. במאמציה להקל על העוני ולהקל על אי-הביטחון התזונתי, פיתחה לתת מודל תפעולי המאפשר חלוקת מזון בשווי 100 מיליון שקל ל-60,000 משפחות נזקקות ברחבי הארץ. מתוך אמונה שהחברה האזרחית הישראלית היא חלק בלתי נפרד מהפתרון לצמצום העוני, ארגון לתת מקיים מספר רב של יוזמות שנתיות להגברת המודעות בקרב הציבור הרחב: מייצגים ציבוריים, מבצעי איסוף מזון ומשדר התרמה ארצי. כמו כן, הארגון מסתמך על יותר מ-27,000 מתנדבים אשר מצטרפים מדי שנה לפעילות של לתת, ומעניקים למעלה מ-470,000 שעות התנדבות.

הערכים של לתת[עריכת קוד מקור | עריכה]

הארגון מגדיר את ערכי הליבה שלו ככאלה:

שוויון ואוניברסליות: סיוע שווה לכל תחומי המדינה ולכל מגזרי האוכלוסייה, ללא כל קשר לדת, גזע, מין ותרבות.

מקצועיות ויעילות תפעולית: הארגון פיתח מודל פעולה בר-קיימא באמצעות שותפויות אסטרטגיות ואיגום משאבים עם חברות מובילות בתעשיית המזון וארגונים א-ממשלתיים אחרים.

תקורה נמוכה: שמירה על תקורה נמוכה בשיעור של 6% בלבד.

שקיפות: כל הנתונים הכספיים בדבר הפעולה של הארגון ניתן למצוא באתר האינטרנט של ארגון לתת ופתוחים לכל דורש.

שמירה על כללי המנהל התקין: הארגון אוחז באישור ניהול תקין מרשם העמותות, מוכר כארגון ציבורי, עבר בהצלחה ביקורות עומק של רשם העמותות ומבוקר מזה יותר מעשור על ידי קוסט פורר גבאי את קסירר e&y.

תחומי פעילות הארגון[עריכת קוד מקור | עריכה]

תוכניות[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • לתת ביטחון תזונתי - לתת הוא ארגון גג ובנק מזון ארצי ל-180 עמותות הפועלות ב-105 יישובים בכל הארץ ובכל המגזרים בחברה הישראלית. התוכנית מסייעת ל-60,000 משפחות שחיות באי ביטחון תזונתי. חלוקת מוצרי מזון בסיסיים (רכש מזון) מתקיימת באופן סדיר וקבוע מדי חודש ובנוסף לה מתקיימות במהלך החודש חלוקת מוצרי מזון נוספים שמקורם בתרומות קצרות מועד (יבשות ומצוננות) מיצרני המזון הגדולים במשק. חלוקת המזון מתבצעת בכל הארץ בצורה שוויונית, תוך תהליכי בקרה ופיקוח קפדניים על מנת שהמזון יגיע לנתמכי הסיוע באיכות הנדרשת. המיזם מציב תנאי סף, קריטריונים ברורים ומנגנוני בקרה ופיקוח רציפים על פעילותן השוטפת של העמותות. 
  • הצלת מזון -הצלת מוצרי מזון קצרי מועד וראויים למאכל, והעברתם כתרומה למשפחות נזקקות החיות באי ביטחון תזונתי. היחס בין ההשקעה בתפעול התוכנית לשווי המזון המוצל עומד על 1:9, בזכות שותפות אסטרטגית עם תעשיית המזון.
  • נוער לתת - ארגון הנוער של לתת שמטרתו חינוך להתנדבות כדרך חיים, פיתוח מנהיגות ויזמות חברתית. פונה לכלל בני הנוער בישראל מכל המגזרים ולכל שכבות האוכלוסייה ומונה כ-2,500 חניכים ומדריכים. כ-40% מהחניכים בנוער לתת מגיעים ממשפחות בעלות רקע סוציו-אקונומי נמוך, נוער עולה ונוער בסיכון ממגוון מסגרות חינוכיות. מדי שנה מבצעים חניכי נוער לתת כ-150 יוזמות מיקרו-חברתיות. חלק מיוזמות אלה זכו לסיקור תקשורתי ארצי, כמו "לתת תודה" ו"חדר המתנות במרכז הרפואי סורוקה".
  • סיוע לחיים - תוכנית אשר פועלת לשיפור איכות חייהם והקלה על מצוקתם של כ-1,000 ניצולי שואה נזקקים. התוכנית מעניקה מעטפת תמיכה הוליסטית, על ידי סיוע במזון, שיפוץ דירות ומענה לצרכים חיוניים, ביקורים אישיים על ידי מתנדבים ואירועים חברתיים.
  • לתת בעיר - המעבדה החברתית של לתת היא מיזם עירוני ופורץ דרך המהווה חממה לפיתוח מודל אפקטיבי ובר קיימא לבעיית העוני ואי הביטחון התזונתי בישראל.

דו"ח העוני האלטרנטיבי - שינוי מדיניות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ארגון לתת מפרסם משנות ה-2000 "דו"ח עוני אלטרנטיבי", המשקף את המגמות העדכניות בנושא ומשמש כלי משלים להיכרות והבנה מעמיקה של התופעה. באמצעות אינטגרציה בין נתונים וממצאים הנאספים מנתמכי הסיוע, עמותות החברה האזרחית והציבור הרחב. החל משנת 2014 נכלל בדו"ח, לראשונה בישראל, מדד עוני אלטרנטיבי רב ממדי, אשר פותח על ידי ארגון לתת ומכון המחקר ERI ומתבסס על מודל חדשני, הקובע האם ועד כמה אדם הוא עני בהתאם למידת המחסור שלו בחמישה ממדים חיוניים: אי-ביטחון תזונתי, השכלה, בריאות, דיור ויוקר המחיה.

בנוסף ארגון לתת מפיץ ניירות עמדה בנושא הטיפול הממשלתי בעוני, בפערים החברתיים ובאי-הביטחון התזונתי מקדם הצעות חוק ורגולציה– כמו הקמת גוף מתכלל למלחמה בעוני, הקמת מיזם לאומי לטיפול בבעיית אי-הביטחון התזונתי, עידוד הצלת מזון וכו'.

מעגלי ההשפעה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ארגון לתת מקבל תמיכה ציבורית רחבה מהחברה הישראלית, מאז הקמתו בשנת 1996, כמעט 2,000,000 ישראלים תרמו זמן, כסף ומוצרי מזון כדי לתמוך במאמציו של הארגון ויותר מ-100,000 מתנדבים לקחו חלק ותרמו לפעילות ולתוכניות שהארגון מפעיל.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]