לתת (ארגון)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: כתיבה לא אנציקלופדית. כתיבה "מטעם".
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
Logolatet.jpg

ארגון לתת – סיוע הומניטרי ישראלי הוא ארגון הפועל לצמצום העוני. פעילות הארגון נעשית במטרה לשפר את החברה. "לתת" נוסד ב-1996 ומשמש כארגון גג ארצי לכ-180 עמותות וארגונים מקומיים הפועלים ב-105 יישובים בישראל. הארגון הוא א-פוליטי ופועל ללא כוונת רווח.

בארגון פעילים למעלה מ-16,000 מתנדבים קבועים[דרוש מקור]

הייעוד של לתת 

לפעול לצמצום העוני למען יצירת חברה צודקת וטובה יותר, על ידי: סיוע לאוכלוסיות במצוקה על בסיס אוניברסלי, הנעת החברה האזרחית לערבות הדדית ונתינה והובלת שינוי בסדר העדיפויות הלאומי. 

תחומי פעילות הארגון[עריכת קוד מקור | עריכה]

לתת ביטחון תזונתי[עריכת קוד מקור | עריכה]

צמצום בעיית אי הביטחון התזונתי בקרב משפחות ובודדים החיים בעוני, באמצעות הצלה, איסוף וחלוקת מזון, תוך העצמת עמותות מקומיות והעלאת המודעות לבעיית המחסור במזון בישראל.

מעגלי ההשפעה של התוכנית:

 • 60,000 משפחות נזקקות - סיוע שנתי במזון בשווי עשרות מיליוני ₪ מפחית את אי הביטחון התזונתי בקרב אלפי משפחות ומפנה משאבים לצרכים בסיסיים חיוניים נוספים.
 • פרויקט לאומי - הנעה לפעולה וחיזוק הסולידריות החברתית באמצעות רשת עמותות שותפות, אלפי מתנדבים, מאות חברות ואלפי תורמים ומשקיעים חברתיים.
נוער לתת.png

נוער לתת[עריכת קוד מקור | עריכה]

ארגון הנוער הוקם במטרה לחנך לערכי התנדבות, סולידריות חברתית ולהקנות לנוער הישראלי ערכים של ערבות הדדית ונתינה, לפתח מנהיגות ולעודד יזמות חברתית, למען יצירת חברה צודקת וטובה יותר. מעורבותם של בני הנוער בפיתוח יוזמות חברתיות והתנסותם בהתנדבות באופן עקבי, מסייעים בבניית חברה סולידרית ומשפיעים על דמותו של הנוער הישראלי.

נוער לתת הוא ארגון הנוער היחיד בישראל שתחום הליבה שלו הוא הובלת ערכי ההתנדבות והיזמות החברתית בקרב בני נוער באופן פרו-אקטיבי. מעורבותם של בני הנוער בפיתוח יוזמות חברתיות והתנסותם בהתנדבות באופן עקבי, מסייעים בבניית חברה סולידרית ומשפיעים על דמותו של הנוער.

יתרונות:

 • מדריכים מתנדבים  - המדריכים פועלים בהתנדבות ומהווים דוגמה אישית לביטוי ההתנדבות.
 • פריפריה חברתית- כ-70% מהחניכים מרקע סוציו אקונומי נמוך, נוער עולה ונוער בסיכון.
 • שוויוניות ופתיחות - נוער לתת פונה לכל בני הנוער בישראל מכל המגזרים בחברה הישראלית.

סיוע לחיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

תוכנית 'לתת סיוע לחיים' פותחה במטרה להוביל לשיפור איכות חייהם והקלה מיידית על מצוקתם של ניצולי שואה נזקקים, באמצעות סיוע פיסי וחברתי המאפשר חיים בכבוד, על ידי הפגנת אכפתיות, ערבות הדדית ודאגה למצבם.

התוכנית מעניקה חבילת סיוע הוליסטית, מכבדת ומיידית לניצולי השואה הנוגעת בכל תחומי החיים, בדגש מיוחד על התאמת והנגשת הסיוע עד לבית הניצול. תמהיל זה של סיוע, מקל על חייהם של הניצולים הסובלים ממחסור, בדידות וחולי וחווים רגשות של ייאוש וחוסר אונים.

השפעת התוכנית :

 • סיוע פיסי - סיוע שנתי במזון ובתרופות המפנה משאבים לצרכים חיוניים אחרים.
 • שיפור במצב הנפשי - השפעה חיובית על איכות חייהם של הנתמכים.
 • חיזוק הסולידריות החברתית - באמצעות אלפי מתנדבים, עשרות חברות ומאות תורמים.

יתרונות התוכנית :

 • סיוע הוליסטי - חבילת סיוע, הכוללת מזון, תרופות, שיפוץ דירות ומענה לצרכיי חירום. בנוסף, רשת תמיכה רציפה של מתנדבים, ביקורים חברתיים ומסיבות.
 • שיתופי פעולה אסטרטגיים - אגפי רווחה מקומיים, חברות מהמגזר העסקי וארגוני סיוע נוספים לניצולי השואה.

לתת עתיד[עריכת קוד מקור | עריכה]

מטרת התוכנית לסייע לבעלי יוזמה עסקית החיים בגבולות קו העוני להגיע לעצמאות כלכלית באמצעות פיתוח יזמות זעירה. התוכנית מעניקה מעטפת תמיכה מלאה הכוללת הלוואה זעירה בתנאים מועדפים, ליווי עסקי אישי ממושך, הכשרה קבוצתית ונטוורקינג.

ייחודיות התוכנית : "לתת עתיד" היא התוכנית היחידה בישראל המציעה לנשים יזמיות החיות בגבולות קו העוני מעטפת תמיכה ללא תשלום. תוכנית תמיכה מורחבת של בעלי מקצוע בתחומים שונים ותמיכה שיווקית על ידי שיתופי פעולה מקומיים וארציים.

יתרונות התוכנית:

 • מעטפת תמיכה - היזמים זוכים לליווי אישי ועסקי ללא תשלום וללא מגבלת גיל.
 • הלוואה בתנאים מועדפים - ללא ערבים, הניתנת גם למוגבלי בנק.
 • מנטורינג על ידי מתנדבים מומחים - התוכנית מושתתת על מתנדבים מקצועיים המלווים את היזמיות באופן אישי.
 • שיתופי פעולה אסטרטגיים - בנקים ומשקיעים חברתיים למתן הלוואות בתנאים מועדפים.

לתת בעיר[עריכת קוד מקור | עריכה]

מיזם חברתי עירוני חדשני ופורץ דרך, אשר מציע מודל אפקטיבי ובר קיימא לבעיית אי הביטחון התזונתי בישראל.

המיזם פועל ליישום מודל עירוני הניתן לשכפול בכל הארץ.

השפעת התוכנית:

 • השפעה חיובית על שיפור איכות החיים של המשפחות: בריאות, חינוך, תעסוקה ועוד.
 • חיזוק הסולידריות החברתית, הערבות ההדדית והמנהיגות המקומית באמצעות הירתמות של מתנדבים, תושבים, עמותות סיוע, חברות ומשקיעים חברתיים.

יתרונות התוכנית:

 • מענה מלא: לכל האזרחים בעיר הסובלים מאי ביטחון תזונתי.
 • שותפות עירונית: רתימת כל בעלי העניין בעיר למאבק משותף בבעיית אי הביטחון התזונתי.
 • כלים ליציאה מאי ביטחון תזונתי: שילוב בתוכניות תעסוקה, מיצוי זכויות, ניהול תקציב ועוד.
 • יישום ברמה הלאומית: פיתוח מודל מוכח ומוצלח הניתן לשכפול בכל הארץ.

דו"ח העוני האלטרנטיבי - שינוי מדיניות[עריכת קוד מקור | עריכה]

פעילויות שמטרתן הובלת שינוי בסדר העדיפויות הלאומי והעלאת המודעות החברתית לבעיית העוני והפערים החברתיים, ביניהן:

פרסום דו"ח העוני האלטרנטיבי – מזה 13 שנים מפרסם ארגון לתת את דו"ח העוני האלטרנטיבי, המשקף את המגמות העדכניות בנושא ומשמש כלי אפקטיבי ומשלים להיכרות והבנה מעמיקה של התופעה. באמצעות אינטגרציה בין נתונים וממצאים הנאספים מנתמכי הסיוע, עמותות החברה האזרחית והציבור הרחב. החל משנת 2014 נכלל בדו"ח, לראשונה בישראל, מדד עוני אלטרנטיבי רב ממדי, אשר פותח על ידי ארגון לתת ומכון המחקר ERI ומתבסס על מודל חדשני, הקובע האם ועד כמה אדם הוא עני בהתאם למידת המחסור שלו בחמישה ממדים חיוניים: אי-ביטחון תזונתי, השכלה, בריאות, דיור ויוקר המחיה. בדו"ח העוני האלטרנטיבי משנת 2015 נוסף גם מחקר עלות העוני בישראל והתשואה על צמצומו SROI (Social Return on Investment) אשר מראה כי צמצום העוני והפערים החברתיים הוא לא רק חובה מוסרית אלא גם מדיניות כלכלית נכונה והשקעה משתלמת מבחינה כספית. 

הפצת ניירות עמדה – ארגון לתת מפיץ ניירות עמדה בנושא הטיפול הממשלתי בעוני, בפערים החברתיים ובאי-הביטחון התזונתי, במסגרתם קורא הארגון למדינה לגבש תוכנית ממשלתית רב שנתית לצמצום העוני, לאמץ את מסקנות הוועדה למלחמה בעוני, לקבוע יעד שנתי ורב שנתי מדיד לצמצום העוני כך שיגיע תוך 10 שנים לממוצע בקרב מדיניות הOECD, להקצות 1.5 מתקציב המדינה בבסיס התקציב לטיפול בעוני ולייסד רשות לאומית למלחמה בעוני. עוד קורא ארגון לתת להקים מיזם לאומי לביטחון תזונתי בהובלת משרד הרווחה ולהקצות לו בבסיס התקציב 200 מיליון ₪ לטיפול במשפחות החיות באי-ביטחון תזונתי חמור. 

קידום הצעות חוק ורגולציה – ארגון לתת פועל לקידום הצעות חוק ורגולציה, שמטרתן טיפול בעוני על היבטיו השונים, לרבות: הקמת גוף מתכלל למלחמה בעוני, הקמת מיזם לאומי לטיפול בבעיית אי-הביטחון התזונתי, עידוד הצלת מזון וכו'. 

יצירת שיח ציבורי, הנעת החברה האזרחית לפעולה וקידום סדר יום חברתי לצמצום העוני – במסגרת זו מקיים הארגון מדי שנה "כנס לתת למאבק בעוני", תוכנית הסברה בשם "הפנים של העוני", נפגש עם שרים, יו"ר ועדות, ח"כים ומובילי דעה מהמגזרים השונים, יוזם ומשתתף בדיונים בוועדות הכנסת, בציון היום הבינ"ל למאבק בעוני ויום המזון הבינ"ל ועוד. 

שקיפות כספית[עריכת קוד מקור | עריכה]

ארגון לתת מאמין בשקיפות מלאה. כארגון חברתי-ציבורי, זהו אחד מהערכים ונורמות ההתנהגות אשר הותוו על ידי לתת לפני שנים, אשר נשענים על המחויבות של הארגון לבעלי העניין שלו - הציבור הרחב, המתנדבים, התורמים ועמותות הסיוע. אנו מאמינים, שתנאי הכרחי להצלחה הוא יצירת מערכת יחסים המבוססת על אמון מלא, כנות ויושרה. 

לאור זאת, ניתן למצוא באתר את כל הנתונים הכספיים הנוגעים לפעילות הארגון, לרבות הדו"חות הכספיים והמאזנים המלאים, המבוקרים על ידי משרד רו"ח קוסט, פורר, גבאי את קסירר e&y, נתוני השכר, הדו"ח המילולי ודו"חות על הפעילות.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]