לתת (ארגון)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: כתיבה לא אנציקלופדית. כתיבה "מטעם".
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
Logolatet.jpg

ארגון לתת – סיוע הומניטרי ישראלי הינו ארגון הפועל לצמצום העוני. פעילות הארגון נעשית במטרה לשפר את החברה. "לתת" נוסד ב-1996 ומשמש כארגון גג ארצי לכ-150 עמותות וארגונים מקומיים הפועלים ב-95 יישובים בישראל. הארגון הוא א-פוליטי ופועל ללא כוונת רווח.

בארגון פעילים למעלה מ-8,000 מתנדבים קבועים[דרוש מקור]

הייעוד של לתת 

לפעול לצמצום העוני למען יצירת חברה צודקת וטובה יותר, על ידי: סיוע לאוכלוסיות במצוקה על בסיס אוניברסלי, הנעת החברה האזרחית לערבות הדדית ונתינה והובלת שינוי בסדר העדיפויות הלאומי. 

תחומי פעילות הארגון[עריכת קוד מקור | עריכה]

לתת ביטחון תזונתי[עריכת קוד מקור | עריכה]

צמצום בעיית אי הביטחון התזונתי בקרב משפחות ובודדים החיים בעוני, באמצעות הצלה, איסוף וחלוקת מזון, תוך העצמת עמותות מקומיות והעלאת המודעות לבעיית המחסור במזון בישראל. תרומות לנזקקים בכל רחבי הארץ!

נוער לתת.png

נוער לתת[עריכת קוד מקור | עריכה]

ארגון הנוער הוקם במטרה לחנך לערכי התנדבות, סולידריות חברתית ולהקנות לנוער הישראלי ערכים של ערבות הדדית ונתינה, לפתח מנהיגות ולעודד יזמות חברתית, למען יצירת חברה צודקת וטובה יותר. מעורבותם של בני הנוער בפיתוח יוזמות חברתיות והתנסותם בהתנדבות באופן עקבי, מסייעים בבניית חברה סולידרית ומשפיעים על דמותו של הנוער הישראלי.

סיוע לחיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

תכנית 'לתת סיוע לחיים' פותחה במטרה להוביל לשיפור איכות חייהם והקלה מיידית על מצוקתם של ניצולי שואה נזקקים, באמצעות סיוע פיסי וחברתי המאפשר חיים בכבוד, על ידי הפגנת אכפתיות, ערבות הדדית ודאגה למצבם.

התכנית מעניקה חבילת סיוע הוליסטית, מכבדת ומיידית לניצולי השואה הנוגעת בכל תחומי החיים, בדגש מיוחד על התאמת והנגשת הסיוע עד לבית הניצול. תמהיל זה של סיוע, מקל על חייהם של הניצולים הסובלים ממחסור, בדידות וחולי וחווים רגשות של ייאוש וחוסר אונים.

לתת עתיד[עריכת קוד מקור | עריכה]

מטרת התכנית לסייע לבעלי יוזמה עסקית החיים בגבולות קו העוני להגיע לעצמאות כלכלית באמצעות פיתוח יזמות זעירה. התכנית מעניקה מעטפת תמיכה מלאה הכוללת הלוואה זעירה בתנאים מועדפים, ליווי עסקי אישי ממושך, הכשרה קבוצתית ונטוורקינג.

לתת בעיר[עריכת קוד מקור | עריכה]

מיזם חברתי עירוני חדשני ופורץ דרך, אשר מציע מודל אפקטיבי ובר קיימא לבעיית אי הביטחון התזונתי בישראל.

המיזם פועל ליישום מודל עירוני הניתן לשכפול בכל הארץ.

דו"ח העוני האלטרנטיבי - שינוי מדיניות[עריכת קוד מקור | עריכה]

פעילויות שמטרתן הובלת שינוי בסדר העדיפויות הלאומי והעלאת המודעות החברתית לבעיית העוני והפערים החברתיים, ביניהן:

פרסום דו"ח העוני האלטרנטיבי – מזה 13 שנים מפרסם ארגון לתת את דו"ח העוני האלטרנטיבי, המשקף את המגמות העדכניות בנושא ומשמם כלי אפקטיבי ומשלים להיכרות והבנה מעמיקה של התופעה. באמצעות אינטגרציה בין נתונים וממצאים הנאספים מנתמכי הסיוע, עמותות החברה האזרחית והציבור הרחב. החל משנת 2014 נכלל בדו"ח, לראשונה בישראל, מדד עוני אלטרנטיבי רב ממדי, אשר פותח ע"י ארגון לתת ומכון המחקר ERI ומתבסס על מודל חדשני, הקובע האם ועד כמה אדם הוא עני בהתאם למידת המחסור שלו בחמישה ממדים חיוניים: אי-ביטחון תזונתי, השכלה, בריאות, דיור ויוקר המחייה. בדו"ח העוני האלטרנטיבי משנת 2015 נוסף גם מחקר עלות העוני בישראל והתשואה על צמצומו SROI (Social Return on Investment) אשר מראה כי צמצום העוני והפערים החברתיים הוא לא רק חובה מוסרית אלא גם מדיניות כלכלית נכונה והשקעה משתלמת מבחינה כספית. 

הפצת ניירות עמדה – ארגון לתת מפיץ ניירות עמדה בנושא הטיפול הממשלתי בעוני, בפערים החברתיים ובאי-הביטחון התזונתי, במסגרתם קורא הארגון למדינה לגבש תכנית ממשלתית רב שנתית לצמצום העוני, לאמץ את מסקנות הועדה למלחמה בעוני, לקבוע יעד שנתי ורב שנתי מדיד לצמצום העוני כך שיגיע תוך 10 שנים לממוצע בקרב מדיניות הOECD, להקצות 1.5 מתקציב המדינה בבסיס התקציב לטיפול בעוני ולייסד רשות לאומית למלחמה בעוני. עוד קורא ארגון לתת להקים מיזם לאומי לביטחון תזונתי בהובלת משרד הרווחה ולהקצות לו בבסיס התקציב 200 מיליון ₪ לטיפול במשפחות החיות באי-ביטחון תזונתי חמור. 

קידום הצעות חוק ורגולציה – ארגון לתת פועל לקידום הצעות חוק ורגולציה, שמטרתן טיפול בעוני על היבטיו השונים, לרבות: הקמת גוף מתכלל למלחמה בעוני, הקמת מיזם לאומי לטיפול בבעיית אי-הביטחון התזונתי, עידוד הצלת מזון וכו'. 

יצירת שיח ציבורי, הנעת החברה האזרחית לפעולה וקידום סדר יום חברתי לצמצום העוני – במסגרת זו מקיים הארגון מדי שנה "כנס לתת למאבק בעוני", תכנית הסברה בשם "הפנים של העוני", נפגש עם שרים, יו"ר ועדות, ח"כים ומובילי דעה מהמגזרים השונים, יוזם ומשתתף בדיונים בועדות הכנסת, בציון היום הבינ"ל למאבק בעוני ויום המזון הבינ"ל ועוד. 

שקיפות כספית[עריכת קוד מקור | עריכה]

ארגון לתת מאמין בשקיפות מלאה. כארגון חברתי-ציבורי, זהו אחד מהערכים ונורמות ההתנהגות אשר הותוו על ידי לתת לפני שנים, אשר נשענים על המחויבות של הארגון לבעלי העניין שלו - הציבור הרחב, המתנדבים, התורמים ועמותות הסיוע. אנו מאמינים, שתנאי הכרחי להצלחה הוא יצירת מערכת יחסים המבוססת על אמון מלא, כנות ויושרה. 

לאור זאת, ניתן למצוא באתר את כל הנתונים הכספיים הנוגעים לפעילות הארגון, לרבות הדו"חות הכספיים והמאזנים המלאים, המבוקרים על ידי משרד רו"ח קוסט, פורר, גבאי את קסירר e&y, נתוני השכר, הדו"ח המילולי ודו"חות על הפעילות.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]