מאיה סנדו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ערך ללא מקורות
בערך זה אין מקורות ביבליוגרפיים כלל, לא ברור על מה מסתמך הכתוב וייתכן שמדובר במחקר מקורי.

אנא עזרו לשפר את אמינות הערך באמצעות הבאת מקורות לדברים ושילובם בגוף הערך בצורת קישורים חיצוניים והערות שוליים.
אם אתם סבורים כי ניתן להסיר את התבנית, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

ערך ללא מקורות
בערך זה אין מקורות ביבליוגרפיים כלל, לא ברור על מה מסתמך הכתוב וייתכן שמדובר במחקר מקורי.

אנא עזרו לשפר את אמינות הערך באמצעות הבאת מקורות לדברים ושילובם בגוף הערך בצורת קישורים חיצוניים והערות שוליים.
אם אתם סבורים כי ניתן להסיר את התבנית, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

מאיה סנדו
Maia Sandu
צילום מיוני 2022
צילום מיוני 2022
צילום מיוני 2022
לידה 24 במאי 1972 (בת 51)
ריסיפן, מחוז פלשט, הרפובליקה הסובייטית הסוציאליסטית המולדובנית עריכת הנתון בוויקינתונים
שם לידה Maia Sandu עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה מולדובה, ברית המועצות, רומניה עריכת הנתון בוויקינתונים
השכלה
מפלגה מפלגת הפעולה והסולידריות עריכת הנתון בוויקינתונים
נשיאת מולדובה
24 בדצמבר 2020 – מכהנת
(3 שנים ו־8 שבועות)
ראש ממשלה
8 ביוני 2019 – 12 בנובמבר 2019
(22 שבועות ו־4 ימים)
תחת נשיא איגור דודון
יון קיקו ←
פרסים והוקרה
  • GPSA Award for Leadership in Social Accountability (2015)
  • עיטור המסדר "תהילת העמל"
  • מסדר הנסיך יארוסלאב הנבון, דרגה 1 עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

מאיה סנדורומנית: Maia Sandu; נולדה ב-24 במאי 1972 בריסיפן) היא נשיאת מולדובה מ-24 בדצמבר 2020.

סנדו, רומנייה במוצאה, היא כלכלנית ופוליטיקאית מולדובית בעלת גישה פרו-אירופית. עמדה בראש מפלגת "פעולה וסולידריות" וכיהנה בעברה כראש הממשלה של מולדובה, מ-8 ביוני עד ל-14 בנובמבר 2019[1], וכשרת החינוך בשנים 20122015.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראשית חייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מאיה סנדו נולדה בשנת 1972 לגריגוריה ואמיליה סנדו בכפר ריסיפן, במחוז פלשט, ברפובליקה הסובייטית הסוציאליסטית המולדובית, שהייתה אז חלק מברית המועצות.

בשנים 19891994 למדה סנדו בפקולטה למנהל עסקים באקדמיה ללימודי כלכלה של מולדובה. בשנים 19951998 למדה יחסים בין-לאומיים באקדמיה למנהל ציבורי ליד נשיאות רפובליקת מולדובה. בשנים 20092010 היא למדה לתואר שני במנהל ציבורי בבית הספר לממשל על שם קנדי באוניברסיטת הרווארד בארצות הברית. בשנים 2010–2012 היא עבדה כיועצת של מנכ"ל הבנק העולמי בוושינגטון די. סי.

הפעילות הפוליטית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בין התאריכים 24 ביולי 2012 ועד ה-30 ביולי 2015 כיהנה באופן רצוף כשרת החינוך של רפובליקת מולדובה בממשלות של ולאד פילאט, יוריה ליאנקה, קיריל גאבוריץ' ונטליה גרמן. החל משנת 2016 עמדה סנדו בראש המפלגה הפרו-אירופית "פעולה וסולידריות" שכרתה ברית עם מפלגה פרו-אירופית נוספת "כבוד ואמת" של אנדריי נסטאסה, תוך יצירת הגוש ACUM. באותה שנה היא הייתה מועמדת לנשיאות מולדובה, כשהפסידה עם 48% מקולות הבוחרים לראש המפלגה הסוציאליסטית הפרו-רוסית, איגור דודון, שזכה ב-52% מהקולות.

משבר פוליטי והגעתה לתפקיד ראש הממשלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בבחירות הכלליות ב-24 בפברואר 2019 זכתה מפלגתה יחד עם המפלגה, בת בריתה, בראשות נסטאסה ב-26 מתוך 101 מושבי הפרלמנט. לאחר מבוי סתום ממושך בהרכבת קואליציה ממשלתית, ב-7 ביוני 2019 הורה בית הדין החוקתי של מולדובה על פיזור הפרלמנט הנבחר החדש ועל קיום בחירות חוזרות בעוד שלושה חדשים. אחרי שב-8 ביוני 2019 הוקמה קואליציה מפתיעה בין המפלגה הסוציאליסטית (הפרו-רוסית) של הנשיא דודון וברית ACUM הפרו-אירופית בראשות סנדו ונסטאסה, כונס הפרלמנט החדש הקימה ועל בסיס הקואליציה הנ"ל הרכיבה מאיה סנדו ממשלה חדשה. נציגים של רוסיה, האיחוד האירופי וארצות הברית תמכו בהקמתה ברגע האחרון של הקואליציה, על מנת למנוע את ההגמוניה של המפלגה הדמוקרטית, בראשות איש העסקים ה"אוליגרך" ולדימיר פלחוטניוק במדינה, בעל השפעה רבה בכלכלה, במוסדות המשפט ובתקשורת.

למחרת בית הדין החוקתי הדיח את הנשיא דודון והעניק את סמכויותיו לראש הממשלה שכיהן עד אז מטעם המפלגה הדמוקרטית, פאבל פיליפ, והכריז על ממשלתה של מאיה סנדו כבלתי חוקית בגין האיחור כביכול בהרכבת הקואליציה. בית הדין החוקתי הכיר בממשלתו המכהנת של פיליפ כממשלת מעבר בפועל עד לקיומן של בחירות חוזרות.

המשבר החוקתי-פוליטי התלווה בהפגנות מחאה של שני המחנות. מפלגות הקואליציה הממשלתית החדשה האשימו את בית הדין החוקתי, שהושפע לדבריהן על ידי המפלגה הדמוקרטית של פלחוטניוק בהחלטה מוטה ושגויה לפזר את הפרלמנט "אחרי 90 יום" ולא אחרי 3 חדשים.

ב-15 ביוני 2019 ביטל בית הדין החוקתי את החלטותיו אלה והכיר בממשלת סנדו ובפרלמנט הנבחר. אחרי שיחה בין ראש הממשלה הקודם פאבל פיליפ לשגריר ארצות הברית בקישינב ולחצים רבים מצד האיחוד האירופי ורוסיה, הסכימו פאבל והמפלגה הדמוקרטית לוותר על השלטון. ראש המפלגה ולדימיר פלחוטניוק עזב זמנית את המדינה.

סנדו כיהנה כראש ממשלה עד נובמבר באותה שנה. בעקבות מחלוקת על רפורמה במינוי פרקליט המדינה הקואליציה התפרקה והממשלה נפלה בהצבעת אי אמון ב-12 בנובמבר 2019 בפרלמנט מיוזמת המפלגות הדמוקרטית ובתמיכת המפלגה הסוציאליסטית. סאנדו נשארה בראש הממשלה הזמנית עד להשבעת ממשלה חדשה[2]. בימי כהונתה ערכה מאיה סנדו ביקורים רשמיים ברומניה, בלגיה, אוקראינה, גרמניה, ליטא וארצות הברית. ניסתה להחליף את "חג השחרור מהפאשיזם" (23 באוגוסט) ביום האירופי לזיכרון לקרבנות הסטליזנים והנאציזם, אך נתקלה בהתנגדות שותפיה הסוציאליסטים לקואליציה. הממשלה החדשה שהחליפה את ממשלתה הורכבה על ידי יון קיקו.

נשיאת מולדובה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סנדו נפגשת עם נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי בעת ביקורה באוקראינה, ינואר 2021

בסיבוב הראשון של הבחירות לנשיאות מולדובה שהתקיים ב-1 בנובמבר 2020 התמקמה במקום הראשון עם 35.77% מקולות המצביעים לעומת הנשיא דודון עם 32.87%. חלק גדול מהאזרחים המתגוררים בחו"ל הצביעו בעד סנדו. בסיבוב השני של הבחירות ב-15 בנובמבר 2020 ניצחה סנדו את דודון ונבחרה לנשיאה עם 55.6% מהקולות[3].

היא הושבעה לתפקיד ב-24 בדצמבר 2020[4], והיא האישה הראשונה שמכהנת כנשיאת מולדובה[5].

חיים פרטיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

סנדו היא רווקה, שולטת בשפות אנגלית, רומנית, רוסית וספרדית. היא גם בעלת אזרחות רומנית.

סוגיות במחלוקת[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2018 אמרה סנדו שהמרשל יון אנטונסקו, מנהיג רומניה בתקופת מלחמת העולם השנייה, היה "דמות היסטורית שעליה אנחנו יכולים להגיד דברים טובים ורעים כאחד". דבריה של סנדו עוררו ביקורת מצד הקהילה היהודית של מולדובה שהגיבה בצורה חריפה בגילוי דעת שבו נאמר: "היעדר ענישה להכחשת השואה ולהאדרת הפאשיזם בחקיקיה של מולדובה מאפשרת למנהיגי דעת הקהל ולמנהיגים פוליטיים מסוימים שלא לשלם על מעשים כאלה ולצבור הון פוליטי המבוסס על עיוותים ורוויזיה של עובדות היסטוריות ועל הסתה לאפליה ושנאה בין-אתנית ובין-דתית"[6]. סנדו הגיבה אחר כך לביקורת בריאונות ואמרה: "אני מצטערת שדברי על הרודן יון אנטונסקו נתנו מקום לפירושים... גישתי כלפי כל משטר קרימינלי מן המאה ה-20, נאצי או קומוניסטי, שמיליוני חיי בני אדם עמדו על מצפונם, היא ידועה היטב והיא שלילית וחד משמעית. יון אנטונסקו היה פושע מלחמה, שהוקע בצדק על ידי הקהילה הבינלאומית בגלל פשעי המלחמה נגד היהודים והצוענים".

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מאיה סנדו בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ כאוס פוליטי: למולדובה יש שתי ממשלות, באתר ynet, 10 ביוני 2019
  2. ^ באתר euronews
  3. ^ מולדובה בחרה אירופה: ניצחון ליריבה של פוטין, באתר ynet, 16 בנובמבר 2020
  4. ^ "Pro-EU Maia Sandu sworn in as Moldova's president". Macau Business (באנגלית בריטית). 2020-12-24. נבדק ב-2020-12-24.
  5. ^ מאיה סנדו ניצחה בבחירות לנשיאות מולדובה ותהיה האישה הראשונה בראש המדינה, באתר דבר, ‏16 בנובמבר 2020
  6. ^ סוכנות טאס - כרונולוגיית המשבר הפוליטי במולדובה ביוני 2019]