מהדורת החדשות המרכזית של ערוץ 10

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מהדורת החדשות המרכזית
של חדשות 10
News10.jpg
סוגה חדשות
חברת הפקה חדשות 10
מנחים יעקב אילון, 2002 – 2012
מיקי חיימוביץ', 2003 – 2011
תמר איש-שלום, 2011 ואילך
גיא זהר, 2012 – 2013
טלי מורנו, 2013 ואילך
אושרת קוטלר, 2014 -2015
ארץ מקור ישראל
שפות עברית
הפקה
אורך פרק שעה
שידור
רשת שידור ערוץ 10
תקופת שידור מקורית 28 בינואר 2002 ואילך

מהדורת החדשות המרכזית של חדשות 10 היא תוכנית הדגל של "חדשות 10". המהדורה משודרת בערוץ 10 בימים ראשון עד חמישי בשעה שמונה בערב ונמשכת על פי רוב במשך שעה. בתוכנית מוצגות ידיעות האקטואליה של אותו היום מישראל ומהעולם.

את המהדורה מגישה תמר איש-שלום. בעת ששהתה בחופשת לידה, החליפו אותה בהגשה לסירוגין טלי מורנו ואושרת קוטלר.

מבנה המהדורה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המהדורה, הנושאת אופי קצבי וקליפי, נפתחת בכותרות, שכוללות את הסיפורים המרכזיים של התוכנית. בראשית השידור מובאות החדשות העיקריות של היום ובהמשך עוברים לחדשות מתחומים נוספים ובהם ענייני תרבות ופנאי. את הכתבות מקדימים המגישים בדברי קריינות. לעתים, קודם לשידורה של כתבה או לאחריה, ניתן דיווח מפיו של פרשן או כתב. לעתים רחוקות יחסית מתקיים ראיון במהדורה המרכזית. במסגרת המהדורה משודרים מספר מקבצי פרסומות וקדימונים. את המהדורה חותמת תחזית מזג האוויר.

לעתים בעת התרחשותם של אירועי חדשות משמעותיים משתנה אורכה של מהדורת החדשות. שינויים מעין אלה מתרחשים גם בשל אילוצי שידור, למשל שידור של משחק כדורגל, שמביא לקיצור המהדורה.

בימי שישי משודרת במשבצת השידור של המהדורה המרכזית " שישי" ובימי שבת, התוכנית "המגזין" עם אושרת קוטלר. שתי התוכניות מציגות גם הן, בדומה למהדורה המרכזית בימי חול, סיכום של חדשות היום, אך הן נושאות אופי מגזיני יותר, מהטעם שבסופי שבוע יש פחות דיווחים חדשותיים. בחלק מערבי חגים וממוצאי חגים משודרת מהדורת חג במתכונת שונה מהרגיל בה מגיש אחר ותוכנית קצרה יותר.

התפתחות המהדורה לאורך השנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

עם עליית ערוץ 10 לשידור ב-28 בינואר 2002 שודרה בערוץ מהדורת חדשות מרכזית בת שלושים דקות בשעה שבע בערב. את המהדורה, שאותה הגיש יעקב איילון, הפיקה חברת חדשות ישראל. כעבור כשנה הקים הערוץ את חדשות 10, חברת חדשות עצמאית. אל אילון הצטרפה מגישת המהדורה המרכזית של חדשות 2 מיקי חיימוביץ', והערוץ עבר למודל הגשה זוגי. בשנת 2005 פרש גם החזאי דני רופ מחברת החדשות, לטובת ערוץ 10.

במרץ 2006 החליפה החברה את האריזה הגרפית של המהדורה המרכזית. בבחירות לכנסת השבע עשרה הקימה החברה את פרויקט "כיכר הבחירות" בו שידר ערוץ 10 את משדרי הבחירות מאולפן שקוף בכיכר רבין בתל אביב, והכיכר כולה הפכה להפנינג בחירות עם דוכני תעמולה לכל המפלגות וקלפיות מדגם לילדים. כ-100,000 איש ניצלו את יום השבתון ובאו לראות את אנשי החדשות של ערוץ 10 בשידורי הבחירות. ערוץ 10 פרס על בניין העירייה מסך גדול שעליו הוקרן מדגם הבחירות. היה זה הערב הראשון שבו עבר ערוץ 10 במדרוג את הערוץ הראשון וצמצם את הפער לערוץ 2.

בספטמבר 2006 שידרו חדשות 10 את סרט הווידאו שבו דיבר רון ארד למצלמה בהיותו בשבי, וכן נראתה חטיפת החיילים בהר דב. במשך שני ערבים עברו חדשות 10 את חדשות ערוץ 2, וערוץ 10 כולו הוביל בטבלאות המדרוג באותם ערבים.

ב-1 באפריל 2007 נעדרו אילון וחיימוביץ' ממהדורת החדשות ואת התוכנית הנחתה טלי מורנו.

באוקטובר 2010 החלו עבודות שיפוץ באולפני חדשות 10. במשך כחודש נעשו השידורים באמצעות שימוש במסך רקע וירטואלי. ב-7 בנובמבר 2010 התקיים השידור הראשון מהאולפן החדש, אשר זכה לכינוי "האולפן הדינמי". שינוי התפאורה לווה בקמפיין תקשורתי נרחב. יחד עם האולפן החדש נחנכה גם אריזה גרפית חדשה.

ב-6 ביוני 2011 הגישה חיימוביץ' בפעם האחרונה את המהדורה המרכזית. שידור זה היה הפעם השלישית בתולדות הערוץ בו עקפו שיעורי הצפייה של המהדורה המרכזית של ערוץ 10 את אלה של ערוץ 2. עוד קודם לעזיבתה של חיימוביץ' תרו בערוץ אחר מחליפה. בין המועמדות הבולטות להחלפתה של חיימוביץ' נמנתה טלי מורנו. מנכ"ל חדשות 10, ראודור בנזימן, צידד בהמשך ההגשה הזוגית, ואילו יעקב אילון התנגד. לבסוף נמסר מהערוץ כי מודל ההגשה הזוגית נזנח - את המהדורה המרכזית הגיש אילון בגפו, ובהיעדרו הגישה את המהדורה תמר איש-שלום. את המהדורה הראשונה בהנחייתה הגישה איש-שלום ב-13 ביוני 2011.

ב-1 בינואר 2012 עבר שידור המהדורה המרכזית לאולפני JCS בירושלים, לאור חוק שהתקבל, לפיו מחויבים ערוצי החדשות לשדר מהבירה[1]. מאז, בעוד מגיש המהדורה יושב באולפן בירושלים, רבים מהכתבים מצולמים כשהם אינם יישובים לצידו של המגיש, כפי שהיה נהוג עד למעבר לאולפן החדש, אלא מדברים מהאולפן בגבעתיים. בפברואר 2012 הודיע יעקב אילון לממונים עליו על התפטרותו, לדבריו בשל חוסר האינטרקציה עם כתבי המהדורה בשל המרחק ביניהם. הוא הגיש את המהדורה האחרונה שלו בחדשות 10 ב-29 באפריל 2012.

במאי 2012 בעקבות התפטרותו של אילון נבחר גיא זהר להחליפו בהגשה. תמר איש-שלום הגישה את המהדורה לבד ארבע פעמים בשבוע ואילו זהר מילא את מקומה של איש-שלום ביום הנוסף. את המהדורה הראשונה בהנחייתו הגיש זהר ב-3 במאי 2012.

מה-1 בספטמבר 2013 משודרת מהדורת החדשות מאולפן זמני, הממוקם במרתף בניין אולפני JCS שבירושלים. זאת, עד להשלמת הקמת אולפן קבע בגג הבניין. בעקבות המעבר, פרש גיא זהר מתפקיד מגיש המהדורה המרכזית, משום שטכנית אינו יכול להגיש באותו ערב גם את המהדורה וגם את תוכניתו "היום שהיה". את מקומו במהדורה המרכזית ממלאת מאז ה-10 בספטמבר 2013 טלי מורנו. בין סוף חודש ינואר 2014 לשלהי מאי באותה שנה, הגישו את המהדורה טלי מורנו ואושרת קוטלר לסירוגין, בעקבות יציאתה של המגישה איש-שלום לחופשת לידה.

ב-1 במרץ 2016 עברו מהדורת החדשות המרכזית ומבזקי החדשות לשידור בפורמט מסך רחב (יחס תמונה 16:9).

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]