שישי (תוכנית טלוויזיה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: ייתכן שהערך סובל מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
שישי
סוגה אקטואליה
מנחים

עפר שלח 2006-2009
רביב דרוקר 2006-2009
אלון בן דוד 2013-2015
טלי מורנו 2013-2015

איילה חסון 2015 -
ארץ מקור ישראל
שפות עברית
הפקה
חברת הפקה חדשות עשר
שידור
רשת שידור ערוץ עשר
תקופת שידור מקורית

2006-2009

2013-היום

שישי היא תוכנית חדשות ואקטואליה ישראלית שמשודרת בימי שישי בערב בערוץ עשר. את התוכנית מנחה איילה חסון החל מסוף שנת 2015. בשנים 2006–2009 שודרה התוכנית בהנחיית רביב דרוקר ועפר שלח ובשנים 2013–2015 התוכנית הוגשה על ידי טלי מורנו ואלון בן דוד.

הרקע לעליית התוכנית[עריכת קוד מקור | עריכה]

עם הקמת ערוץ 10, לערוץ לא היה מגזין סוף שבוע. בראשית דרכו של הערוץ, הגיש ניצן הורוביץ בימי שבת מהדורת חדשות קצרה בת חצי שעה לסיכום אירועי השבוע. לאחר מכן הנחה גדעון רייכר תוכנית לסיכום השבוע. לאחר שהתוכנית ירדה, ובעקבות הצלחתה של התוכנית "לונדון את קירשנבאום", החליטו ראשי הערוץ לתת לירון לונדון ולמוטי קירשנבאום להנחות את תוכנית סוף השבוע. בניגוד לתוכניתם הרגילה במהלך השבוע, התוכנית לא זכתה למדרוג גבוה, ולכן הוחלט להוריד את התוכנית מהמרקע לאחר מספר תוכניות בלבד. לאחר מכן מי שהנחה את תוכנית סוף השבוע היה רינו צרור, שהנחה את התוכנית "דין וחשבון". התוכנית לא הייתה במתכונת חדשותית. במקום זאת, בחר צרור לערוך כתבות שטח, המתמקדות בנקודות שונות של החברה הישראלית. התוכנית זכתה פעמיים בפרס של "תוכנית האקטואליה הטובה ביותר" בטקס "פרסי האקדמיה לטלוויזיה", בין השנים 20032004. לאחר ירידת התוכנית, ועם הצטרפותו של גלעד עדין לחדשות 10, החליטו בערוץ לעשות את מגזין סוף השבוע הראשון שלהם. התוכנית נקראה "האולפן המרכזי בשישי". עדין הנחה את התוכנית יחד עם רוני יובל, וכלל פאנל קבוע של פרשנים (עמנואל רוזן, דן מרגלית ושאר כתבי הערוץ). לאחר תקופה מסוימת הנחה עדין את התוכנית לבדו. עדין זכה לשבחים רבים, על הריאיון שקיים עם השרה יהודית נאות, שאיבדה את קולה עקב מחלת הסרטן. השרה דיברה בלחש, וזמן קצר לאחר הראיון נפטרה.

לאחר ירידת התוכנית מן המרקע, באופן זמני, הנחו יעקב אילון ומיקי חיימוביץ' תוכנית חדשות (לעיתים כל אחד מהם היה מגיש בנפרד). תוכנית זאת הייתה זמנית, עד שתהיה תוכנית חדשה.

מבנה התוכנית ושידורה[עריכת קוד מקור | עריכה]

תוכנית חדשות סוף השבוע של חדשות 10 שודרה מאז מרץ 2006, בימי שישי, ובה עפר שלח ורביב דרוקר סיכמו את האירועים שהתרחשו במהלך השבוע בישראל מזווית ביקורתית.

התוכנית החלה ב-20:00, כאשר בפתיחת התוכנית הוצגו הכתבות שישודרו במהלך התוכנית. לאחר מבזק החדשות, הוצגו 4 כתבות, תחקירים וסיפורים, כאשר הכתבות הוגשו לאו דווקא על ידי כתבי החדשות, אלא על ידי כתבים שהכינו בדרך כלל סיפורים בעיקר עבור מגזין סוף השבוע (לדוגמה: בן שני, ישראל רוזנר ורוני קובן). בין הכתבות, הוצגה פינה בשם "החמישייה הפותחת", שבה הציגו 5 מכתבי הערוץ את דעתם בנושא שבחרו להתמקד בו באופן אישי, נושא שהיה בכותרות במהלך השבוע. מעת לעת הוגשה כתבה בשם "שישי בדרכים", שבה דרוקר ושלח יצאו לשטח וליוו את המרואיין (בין היתר, אברהם בורג, עודד קטש). מדי פעם, הגיש כתב אורח כתבה על נושא בה הוא בחר להתמקד (לדוגמה: אסתי זקהיים, נתן זהבי, יואב קוטנר). בין הכתבות הגישו דרוקר ושלח פינה שנקראה "רשימת החיסול", בה הם בחרו להתמקד כל אחד ב-2 אישים, שאמרו או עשו מעשה, אשר קיבל כותרות שליליות במהלך השבוע. לאחר מכן הוגשה תחזית מזג האוויר, לרוב על ידי נעמה אייזנברוך.

ב-2009, כשלוש שנים לאחר עלייתה לאוויר, סיימה "שישי" את שידוריה. שלח ודרוקר עברו לשדר את תוכנית התחקירים "המקור". את משבצת השידור של התוכנית, יום שישי בשמונה בערב, מילאה תוכנית חדשות בהגשתו של דב גיל-הר. תחילה נמשכה תוכניתו של גיל-הר שלושים דקות ובהמשך התארכה התוכנית לשעה. בשנת 2013 חזרה התוכנית לאוויר בהגשת אלון בן דוד וטלי מורנו על פי החלטתה של חדשות 10. בדצמבר 2015 שונתה מתכונת המהדורה כאשר איילה חסון עברה להגיש את התוכנית לאחר שזו עזבה את הערוץ הראשון.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]