מחאת החיג'אב באיראן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מחאת החיג'אב באיראן
תאריכי המאבק 27 בדצמבר 2017 – הווה (5 שנים ו־11 שבועות) עריכת הנתון בוויקינתונים
מקום איראן עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

מחאת החיג'אב באיראןפרסית: اعتراض به حجاب در ایران) היא סדרה של פעולות מחאה שהחלה בסוף 2017 נגד החוק המחייב נשים באיראן ללבוש חיג'אב.

המחאה החלה דרך הרשתות החברתיות באינטרנט, ובמסגרתה הפיצו הגולשים את סיפורה של אישה איראנית בשם וידה מׂוַהֵדפרסית: ویدا موحد), שהתפרסמה גם בשם הנערה מרחוב אנקלאבּ (פרסית: دختر خیابان انقلاب). לפי דיווחים שנפוצו באיראן, מוהד טיפסה על ארון תקשורת ברחוב אנקלאב ("רחוב המהפכה") בטהראן ב-27 בדצמבר 2017, ונעמדה עליו כשכיסוי הראש הלבן שלה קשור על מקל והיא מנופפת בו לעיני הקהל שסביבה כמנופפת בדגל[1][2][3][4]. מוהד נעצרה עוד באותו היום[3][4] ושוחררה ב-28 בינואר 2018[5][6]. נשים איראניות רבות שאבו השראה מהמעשה שלה וחיקו אותו[7].

מׂוַהֵד נקטה את צעד המחאה בעקבות קריאתה של מסיח עלינז'אד בתחילת 2017 להביע את מחאתן של הנשים על חוקי החיג'אב באמצעות ציון "יום רביעי הלבן". מסיח עלינז'אד היא מגישת תוכנית בערוץ "קול אמריקה בפרסית"[8][7][9].

על פי החוק האסלאמי שהוחל באיראן בעקבות מהפכת 1979, על הנשים ללבוש חיג'אב, והפרה של חוק זה יכולה לגרור עונש של עד חודשיים מאסר. הקנס על הפרת החוק עשוי להיות 50,000 עד 500,000 ריאל[10][11].

המחאות התגברו ב-2022 לאחר מותה של מהסה אמיני.

המחאה[עריכת קוד מקור | עריכה]

דצמבר 2017[עריכת קוד מקור | עריכה]

27 בדצמבר[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-27 בדצמבר 2017, סרטונים ותמונות של מוהד מניפה את צעיפה הפכו לויראלים ברשתות החברתיות. בעוד שתחילה זהותה לא הייתה ידועה, לאחר מספר ימים נסרין סותודהפרסית: نسرین ستوده), פעילה חברתית ועורכת דין אשר גם נעצרה, גילתה שהאישה בת 31 ונעצרה על המקום עם תינוק/ת בן/ת 19 חודשים.

ינואר 2018[עריכת קוד מקור | עריכה]

28 בינואר[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-28 בינואר, לפי סותודה, עורך הדין אשר חוקרת את המקרה, מוהד שוחררה זמנית בערבות.

29 בינואר[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-29 בינואר, אישה נעצרה בטהראן לאחר ששחזרה את מחאתה של מוהד כאשר עומדת באותה תיבת שירות ברחוב אנקלאב, מורידה את החיג'אב הלבן שלה ומחזיקה אותו במקל. תמונות אשר פורסמו ברשתות החברתיות הראו שלפחות שלוש נשים שחזרו את מחאתה של מוהד בטהראן ב-29 בינואר, כולל אחת ליד רחוב פרדובסי.

30 בינואר[עריכת קוד מקור | עריכה]

לפי סודותה ב-30 בינואר, האישה השנייה אשר נעצרה ב-29 בינואר 2018 הייתה נארגס חסיני (בפרסית: نرگس حسینی) בת ה-32.

כמו כן, מספר נשים נוספות, אך גם גברים, מחו נגד חוק החיג'אב הכפייתי על-ידי שיחזור מחאתה של מוהד. מחאות אלו חלו בטהראן, בנוסף לערים נוספות, ביניהן אספהאן ושיראז.

פברואר 2018[עריכת קוד מקור | עריכה]

1 בפברואר[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-1 בפברואר, מחלקת המשטרה האיראנית הודיעה כי עצרה 29 נשים לאחר שהסירו את החיג'אב שלהן.

2 בפברואר[עריכת קוד מקור | עריכה]

לפי עורכת הדין סודותה, נארגס חסיני בת ה-32 הידועה כאישה השנייה מרחוב אנקלאב, לא יכולה לשלם את דמי הערבות בסך US$135,000 אשר הוצב על-ידי השופט אשר מנהל את תיקה, בכך התמודדה מול עשר שנים אפשריות בכלא ועד ל-74 הצלפות בשוט באישומים אשר כללו ביצוע מעשה חטא בפומבי.

21 בפברואר[עריכת קוד מקור | עריכה]

אישה מוחאת נוספת בשם שאפרק שאג'רזדה (בפרסית: شاپرک شجری زاده) נעצרה בעת שמחאה עם צעיף לבן ביום רביעי ב-21 בפברואר ברחוב גטריה. עדי ראייה אמרו שהמשטרה תקפה אותה מאחורה ולקחו אותה למעצר.

תמונות ששותפו ברשתות החברתיות הראו כי הממשלה הציבה מבנה ברזל הפוך בצורת האות האנגלית V על תיבות השירות בכדי למנוע עמידה על קופסאות אלו. שאג'רזדה נשפטה לשתי שנות מעצר בכלא בנוסף ל-18 שנים מעצר על תנאי. בנוסף לכך, שאג'רזדה הצהירה כי עזבה את איראן.

22 בפברואר[עריכת קוד מקור | עריכה]

אישה נוספת בשם מרים שריאטמדרי (בפרסית: مریم شریعتمداری) מחאה על כפיית לבישת החיג'אב באחרי הצהריים על תיבת שירות. המשטרה ביקשה ממנה לרדת אך היא סירבה ושאלה אותם מה הפשע שהיא מבצעת, אשר המשטרה הגיבה "הפרעה לשלום". לאחר מכן, היא הורדה באלימות על-ידי המשטרה, היא נפצעה ורגלה נשברה.

שאפרק שאג'רזדה הוכתה במעצר. היא השתחררה לאחר מכן על תנאי בידי דמי ערבות.

24 בפברואר[עריכת קוד מקור | עריכה]

עדי ראייה אמרו כי אישה נוספת בשם חמרז סדגי (בפרסית: همراز صادقی) מחתה נגד כפיית לבישת החיג'אב ביום שבת ב-24 בפברואר, כאשר לפתע הותקפה על-ידי כוח אבטחה בלתי מוכר, ידה נשברה והיא נעצרה.

יולי 2018[עריכת קוד מקור | עריכה]

8 ביולי[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-8 ביולי, נערה איראנית בשם מאידה הוג'ברי (בפרסית:مایدا هژبری) נעצרה לאחר שפרסמה סרטונים שלה רוקדת למוזיקה איראנית ומערבית בחשבון האינסטגרם שלה ללא כיסוי ראש. היא הייתה מבין משתמשי האינסטגרם הפופולריים, מעל ל-600 אלף עוקבים. הסרטונים שלה שותפו על-ידי מאות אנשים. נשים איראניות נוספות פרסמו סרטונים משלהן רוקדות כאות מחאה למעצרה של הוג'ברי[12].

אוקטובר 2018[עריכת קוד מקור | עריכה]

27 באוקטובר[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-27 באוקטובר, סטודנטים באוניברסיטת אזאד האסלאמי במרכז טהראן מחאו לאחר שניידת משטרת המוסד נכנסה לקמפוס וניסתה לעצור מספר נשים אשר לבשו את החיג'אב בצורה לא תקינה. סרטונים הראו סטודנטית עומדת מול הניידת, מנסה לחסום אותה מלצאת, מה שהוביל לנהג הניידת לנסות לדרוס אותה.

29 באוקטובר[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-29 באוקטובר, אישה איראנית עמדה על כיפת מרכז אנקלאבב בטהראן, והסירה את כיסוי הראש שלה בכדי למחאות על כפיית לבישת החיג'אב. היא נעצרה דקות לאחר מכן בידי המשטרה. ב-14 באפריל 2019, פורסם שאותה אישה הייתה וידה מודה, האישה המקורית מרחוב אנקלאב, אשר מחאה בפעם השנייה.

פברואר 2019[עריכת קוד מקור | עריכה]

15 בפברואר[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-15 בפברואר, משטרת המוסר ניסתה לעצור שתי נשים בשל לבישת חיג'אב בצורה שגויה באזור נמרק של טהראן ונתקלו בהתנגדות של עוברי אורח. קבוצת אנשים התגודדה סביב הניידת, שברו את החלונות, עקרו את הדלתות ושחררו את שתי הנשים בפנים. המשטרה ירתה לאוויר בכדי לפזר את הקהל. המשטרה האיראנית אישרה מאוחר יותר כי מקרה זה אכן קרה.

מרץ 2019[עריכת קוד מקור | עריכה]

7 במרץ[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-7 במרץ, שתי נשים נעצרו בקנגבאר לאחר שמחאו על כפיית לבישת החיג'אב לאחר שהלכו ברחובות העיר ללא חיג'אב.

8 במרץ[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביום האישה הבין-לאומי (8 במרץ), קבוצה נשים בטהראן הופיעו חשופות ומחאו נגד דיכוי הנשים. סרטון הראה ששתי נשים חשופות החזיקו שלט אדום, אשר עליו רשום "יום האישה הבין-לאומי הוא הבטחה לרק עולם לכל האנושות", רחוב ואליסר. סרטון נוסף הראה קבוצה של נשים חשופות ברכבת התחתית של טהראן מחלקות פרחים לעוברי אורח.

11 במרץ[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-11 במרץ, איש עמד על קופסה ברחוב אנקלאב אשר נופף בצעיף לבן על מקל. הוא נעצר על המקום בידי כוחות הביטחון.

מאי 2019[עריכת קוד מקור | עריכה]

13 במאי[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-13 במאי, סטודנטים באוניברסיטת טהראן התאגדו למחאות נגד עליית הלחץ לציית לחוק חובה לבישת כיסוי ראש. משמרות בלבוש אזרחי תקפו סטודנטים שמחאו. סטודנטים גם נשאו שלטים אשר דורשים חופש ובחירות חופשיות.

אוגוסט 2019[עריכת קוד מקור | עריכה]

באוגוסט, פעילה חברתית איראנית סבא קורד פשרי (בפרסית: صبا کردافشاری) נשפטה ל-24 שנים מאחורי סורג ובריח, כולל 15 שנים על תנאי לאחר שהסירה את החיג'אב שלה בפומבי, אשר הרשויות האיראניות אמרו שמעשה זה מקדם "שחיתות וזנות".

ספטמבר–אוקטובר 2022[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – פרשת מותה של מהסה אמיני וההפגנות באיראן (2022)

ב-16 בספטמבר, אישה איראנית בשם מהסה אמיני (בפרסית: مهسا امینی) בת ה-22 נהרגה במעצר של סיירת הדרכה בטהראן לאחר אלימות משטרתית[13]. אנשים רבים סביב העולם הגיבו למותה של אמיני, אשר נהפך לסמל של אלימות נגד נשים תחת הרפובליקה האסלאמית של איראן והציתה סדרה של הפגנות נגד חיג'אב ברחבי המדינה.

נשים מפגינות רבות הורידו בהתרסה את החיג'אב שלהן ושרפו אותם במדורות או שגזרו את השיער שלהן כאות מחאה.

המחאה במונדיאל 2022[עריכת קוד מקור | עריכה]

21 בנובמבר

כחלק ממשחקי המונדיאל במשחק של איראן נגד אנגליה, לא שרו שחקני איראן את ההמנון האיראני לצורך תמיכה במחאה.[14][15]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ Stefania D'Ignoti, Women's campaigns flourish beyond Iran protests, Al-Monitor, January 18, 2018
 2. ^ '#Where is She?' Iranians Seek Answers Over Disappearance of Hijab-waving Icon, Al Bawaba (באנגלית),albawaba,'#Where is She?' Iranians Seek Answers Over Disappearance of Hijab-waving Icon, Jenuary 20, 2018
 3. ^ 1 2 Iran lawyer raises concern over missing hijab protester | News, Middle East | THE DAILY STAR, www.dailystar.com.lb
 4. ^ 1 2 [1]
 5. ^ Woman who removed her headscarf during street protest in Iran has been released from custody, says lawyer, The Independent, ‏2018-01-29 (באנגלית)
 6. ^ Nasrin Sotoudeh نسرین ستوده, www.facebook.com
 7. ^ 1 2 correspondent, Saeed Kamali Dehghan Iran (2018-01-29). "Second woman arrested in Tehran for hijab protest". The Guardian (באנגלית בריטית). נבדק ב-2020-10-22.
 8. ^ The ‘Girls of Revolution Street’ Protest Iran’s Compulsory Hijab Laws · Global Voices, Global Voices, ‏2018-01-30 (באנגלית)
 9. ^ Uncovered 'Girl From Revolution Street' Picks Up Steam In Iran, RadioFreeEurope/RadioLiberty (באנגלית)
 10. ^ Iranian woman feared arrested after waving hijab in Tehran protest, The Sun, ‏2018-01-23 (באנגלית)
 11. ^ ["638". Book #5 of the Islamic Penal Code (Sanctions and deterrent penalties) (in Persian).]
 12. ^ רויטרס, "לנערות אסור לרקוד אך האנסים חופשיים": סערה באיראן עקב מעצר המתעמלת, באתר מעריב, ‏9 ביולי 2018
 13. ^ ynet והסוכנויות, זעם באיראן: צעירה מתה לאחר ש"הוכתה על ידי משטרת המוסר" בעקבות עטייה מרושלת של חיג'אב, ynet, ‏17 בספטמבר 2022
 14. ^ כאות מחאה: שחקני איראן לא שרו את ההמנון, באתר ערוץ הספורט, ‏21 בנובמבר 2022
 15. ^ אסי ממן, קטאר, ‏כאות מחאה: שחקני איראן לא שרו את ההמנון, באתר ONE‏, 21 בנובמבר 2022