זכות בחירה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

זכות בחירה או זכות הצבעהאנגלית: סופרג') היא הזכות של אדם להשתתף בבחירות של ארגון או מדינה.

הנשיא חיים ויצמן ממתין בעוד אשתו ורה מצביעה בבחירות הכלליות הראשונות בישראל

בארגונים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בארגונים, כמו מפלגות, עמותות, ארגוני עובדים ובתי כנסת, מתקיימות הצבעות בעניינים שונים ובהם בחירת נציגים לתפקידים שונים.

נהוג לקבוע תנאים הקובעים למי מותר להצביע בבחירות אלו. תנאים אלו יכולים לכלול אחד או יותר מ:

  • תשלום דמי חבר או תרומה אחרת לארגון
  • הצהרה על הזדהות עם הארגון
  • ותק בארגון.

תנאים אלו נדרשים בטענה שיש למנוע מאנשים אשר אינם מעוניינים בטובת הארגון להטות את תוצאות הבחירות מתוך רצון לקדם אינטרסים אשר אינם קשורים לטובת הארגון או אף נוגדים את טובת הארגון.

בבחירות למוסדות המדינה[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – זכות הבחירה לכנסת

במדינה דמוקרטית מודרנית מוענקת זכות הבחירה לכלל האזרחים הבוגרים, ללא הבדל דת, לאום, שפה, השכלה או מעמד חברתי, זאת כפועל יוצא מערך השוויון, עם זאת ראוי לציין כי גם במדינות דמוקרטיות, נתינים (שאינם אזרחים) אמנם כפופים לשלטון אך אינם בעלי זכות בחירה. גיל המינימום נע בין 15 באיראן ל-21.

בחלק מהמדינות נאסר על אסירים להצביע, או שקיימות מגבלות טכניות המונעות את הצבעתם.

בעבר התקיימו תנאים נוספים, ששללו את זכות הבחירה מקבוצות אוכלוסייה גדולות. עד סוף המאה ה-19 ניתנה זכות הבחירה למוסדות המדינה בכל המדינות שבהן התקיימו בחירות לגברים בלבד. לנשים הוענקה זכות הבחירה לראשונה בניו זילנד ב-1893, ובמהלך המאה ה-20, לאחר מאבקים ממושכים, הוכרה זכותן להצביע בהדרגה בכל המדינות הדמוקרטיות. במדינות מסוימות שררו הגבלות על דתם של הזכאים לבחור: בבריטניה נשללה זכות הבחירה מן המיעוט הקתולי עד 1829. תנאי נוסף שהתקיים בעבר הוא מעמד כלכלי. בבריטניה ובמדינות אחרות ניתנה זכות הבחירה רק לבעלי הכנסות או נכסים מעל רף מסוים. במדינות אחרות נשללה זכות הבחירה מחסרי השכלה, ובפרט מאנאלפביתים. הנימוק שניתן לכך הוא שאדם חסר השכלה מינימלית אינו יכול לשקול נכון את הסוגיות העומדות על הפרק ועל כן הוא עלול להיות מוטה בקלות אחר שיקולים פופוליסטיים או אחרים, אך שלילת זכות הבחירה מחסרי השכלה שירתה גם את הרצון של המעמדות השולטים להגביל את כוחן של אוכלוסיות חלשות, דוגמת השחורים במדינות הדרום של ארצות הברית, בין השנים 1865-1960.

חובת בחירה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ברוב המדינות, ובכללן ישראל, הבחירות הן בגדר רשות, אך ישנן מדינות, כמו אוסטרליה, בהן בעלי זכות בחירה חייבים להצביע, ומוטל עליהם קנס אם אינם ממלאים חובה זו.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]