לדלג לתוכן

תפריט ניווט

הבדלים בין גרסאות בדף "הטבח בטבריה"

נוספו 139 בתים ,  לפני שנתיים
←‏מהלך המאורעות: עיר מעורבת
(←‏מהלך המאורעות: עיר מעורבת)
 
==מהלך המאורעות==
בתקופת [[המנדט הבריטי]] היתה טבריה עיר בעלת אוכלוסיה מעורבת, של יהודים וערבים. בתקופה הקודמת להתקפה, [[ההגנה]] בטבריה לא הייתה מאורגנת כיאות. בשכונת קריית שמואל התגוררו 2,000 תושבים, כשמתוכם רק 36 חברי הגנה פעילים. בליל ההתקפה היו בשכונה רק 15 מגינים ולא היה ניתן לאייש את כל העמדות. כתוצאה מכך, הופקרו העמדות בצד הצפוני-מזרחי של העיר, מתוך הנחה שההתקפה מצד זה הפונה ל[[ים הכנרת]] תהיה קשה ביותר. כוחות [[פלוגות הלילה]] של [[אורד וינגייט]] היו עסוקות בפעולות ב[[גליל התחתון]], וכפי הנראה וינגייט הוטעה באותו יום על ידי מידע מסולף שסופק לו על ידי מארגני ההתקפה על טבריה.
 
בתקופה הקודמת להתקפה, [[ההגנה]] בטבריה לא הייתה מאורגנת כיאות. בשכונת קריית שמואל התגוררו 2,000 תושבים, כשמתוכם רק 36 חברי הגנה פעילים. בליל ההתקפה היו בשכונה רק 15 מגינים ולא היה ניתן לאייש את כל העמדות. כתוצאה מכך, הופקרו העמדות בצד הצפוני-מזרחי של העיר, מתוך הנחה שההתקפה מצד זה הפונה ל[[ים הכנרת]] תהיה קשה ביותר. כוחות [[פלוגות הלילה]] של [[אורד וינגייט]] היו עסוקות בפעולות ב[[גליל התחתון]], וכפי הנראה וינגייט הוטעה באותו יום על ידי מידע מסולף שסופק לו על ידי מארגני ההתקפה על טבריה.
 
עם רדת הלילה חסמו ערבים את כל הדרכים המובילות לטבריה במחסומי אבנים. בשעה 21:00 החלו לירות על העיר מכל עבריה, ובו בעת חדרה לעיר קבוצה של כ-70 ערבים מכיוון צפון-מזרח. הקבוצה שחדרה התחלקה לשתיים: חלקם חדרו לשכונת קריית שמואל, וחלקם התקיפו את בית הממשלה, והציתו אותו ואת המחסן של מחלקת העבודות הציבוריות. הקבוצה שחדרה לשכונת קריית שמואל לא נתקלה בשום הפרעה. הם פרצו לבתים, טבחו בתושבים ושרפו את המבנים. בבית אחד נרצחו אם וחמשת ילדיה, ובבית אחר נרצחה משפחה של ארבע נפשות. [[בית הכנסת]] הועלה באש ושָמָשו נרצח ליד [[ספר תורה|ספר התורה]]. האירוע כולו נמשך כארבעים דקות ובסיומו יצאו הפורעים מהשכונה ללא התנגדות. שני [[נוטרים]] שחשו לעזרת השכונה נתקלו ב[[מארב]] ונהרגו.