שינויים

קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
נוספו 1,189 בתים ,  לפני שנה
 
== קשרים לאמונה היהודית ==
על פי טענההטענה רווחתהרווחת, ישנו קשר היסטורי-רעיוני בין המיתולוגיה ההינדית לבין סיפורימאורעות הקודשההיסטוריה היהודייםהיהודית. על פי אמונה זו, קיים דמיון רעיוני (ואף [[מצלול (ספרות)|מצלולי]]) בין הדמויות [[ברהמה]] וסראסווטי לבין הדמויות של [[אברהם אבינו]] ואשתו [[שרה אימנו]]. יש הקושרים זאת גם לפסוק: וְלִבְנֵי הַפִּילַגְשִׁים אֲשֶׁר לְאַבְרָהָם נָתַן אַבְרָהָם מַתָּנֹת וַיְשַׁלְּחֵם מֵעַל יִצְחָק בְּנוֹ בְּעוֹדֶנּוּ חַי קֵדְמָה אֶל אֶרֶץ קֶדֶם (בראשיתאברהם-ברהמה, כהשרה- וסאראסווטי).
 
אשר, כפי המסופר באריכות ב[[מדרש]] על התקופה שבה חי אברהם, בזמנו כולם עבדו [[עבודה זרה]]. החלוץ הראשון בענין האמונה בבורא '''יחיד''' (אשר עד אז דעכה ונעלמה עם הדורות שחלפו מ[[אדם הראשון]]) היה [[אברהם]] אבינו כמו שכתוב: "אחד היה אברהם".
 
המקור הוא מהפסוק: וְלִבְנֵי הַפִּילַגְשִׁים אֲשֶׁר לְאַבְרָהָם נָתַן אַבְרָהָם מַתָּנֹת וַיְשַׁלְּחֵם מֵעַל יִצְחָק בְּנוֹ בְּעוֹדֶנּוּ חַי קֵדְמָה אֶל אֶרֶץ קֶדֶם (בראשית כה ו) וביארו את הפסוק ב[[תלמוד בבלי]]: "מאי מתנות (=מהן המתנות ששלח אברהם?) אמר ר' ירמיה בר אבא מלמד שמסר להם '''שם טומאה'''". (סנהדרין דף צא.).
 
זאת אומרת, ישנם הכוחות הרוחניים של עם ישראל (בני אברהם יצחק ויעקב) שמצד '''הקדושה''' שכידוע לכל מקורו- י-ה-ו-ה, הנקרא שם המפורש. ומצד שני יש את הכוחות הרוחניים שהם מצד '''הטומאה''', ואת סודות אלה מסר [[אברהם]] אבינו ושלח למזרח הרחוק (ארץ קדם בפסוק) וזהו בעצם המקור לכל אנשי הרוח אשר במזרח.
 
== קישורים חיצוניים ==

תפריט ניווט