הבדלים בין גרסאות בדף "סראסווטי"

קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מ
בוט החלפות: \1עניין, \1אינטליגנ
מ (בוט החלפות: \1עניין, \1אינטליגנ)
על פי הטענה הרווחת, ישנו קשר היסטורי-רעיוני בין המיתולוגיה ההינדית לבין מאורעות ההיסטוריה היהודית. על פי אמונה זו, קיים דמיון רעיוני (ואף [[מצלול (ספרות)|מצלולי]]) בין הדמויות [[ברהמה]] וסראסווטי לבין הדמויות של [[אברהם אבינו]] ואשתו [[שרה אימנו]] (אברהם-ברהמה, שרה- סאראסווטי).
 
אשר, כפי המסופר באריכות ב[[מדרש]] על התקופה שבה חי אברהם, בזמנו כולם עבדו [[עבודה זרה]]. החלוץ הראשון בעניןבעניין האמונה בבורא '''יחיד''' (אשר עד אז דעכה ונעלמה עם הדורות שחלפו מ[[אדם הראשון]]) היה [[אברהם]] אבינו כמו שכתוב: "אחד היה אברהם".
 
המקור הוא מהפסוק: וְלִבְנֵי הַפִּילַגְשִׁים אֲשֶׁר לְאַבְרָהָם נָתַן אַבְרָהָם מַתָּנֹת וַיְשַׁלְּחֵם מֵעַל יִצְחָק בְּנוֹ בְּעוֹדֶנּוּ חַי קֵדְמָה אֶל אֶרֶץ קֶדֶם (בראשית כה ו) וביארו את הפסוק ב[[תלמוד בבלי]]: "מאי מתנות (=מהן המתנות ששלח אברהם?) אמר ר' ירמיה בר אבא מלמד שמסר להם '''שם טומאה'''". (סנהדרין דף צא.).
זאת אומרת, ישנם הכוחות הרוחניים של עם ישראל (בני אברהם יצחק ויעקב) שמצד '''הקדושה''' שכידוע לכל מקורו- י-ה-ו-ה, הנקרא שם המפורש. ומצד שני יש את הכוחות הרוחניים שהם מצד '''הטומאה''', ואת סודות אלה מסר [[אברהם]] אבינו ושלח למזרח הרחוק (ארץ קדם בפסוק) וזהו בעצם המקור לכל אנשי הרוח אשר במזרח.
 
עוד קישור מאוד מעניין ל[[שרה]] אמנו הוא זה שסאראסווטי מייצגת את היופי הפיסי, היופי הפנימי, אינטלגנציהאינטליגנציה ועוד. וב[[תלמוד בבלי]] מובא תיאור על היופי של שרה אמנו: "הכל בפני שרה כקוף בפני אדם" ( בבא בתרא דף נח.)
 
== קישורים חיצוניים ==

תפריט ניווט