לדלג לתוכן

תפריט ניווט

הבדלים בין גרסאות בדף "הונגרית"

נוספו 494 בתים ,  לפני 9 חודשים
 
=== מערכת הפועל ===
מאפיין שמיוחד להונגרית הוא נטיית הפועל המסוימת, לעומת הנטייה הרגילה שאינה מסוימת. נטייה זו קיימת רק בפעליםב[[פועל יוצא|פעלים יוצאים]] (פעלים שיש להם מושא ישיר) ומשמשת כדי להדגיש שמושא הפועל הוא אובייקט מסוים וחשוב, ולא אובייקט כללי. לדוגמה: olvaso'''m''' a könyvet או olvaso'''m''' ezt (אני קורא את הספר '''הזה''', אני קורא את '''זה''') לעומת olvaso'''k''' valamit (אני קורא משהו).
 
אבחנה זו, מאפשרת להימנע מאיזכור חוזר של האובייקט. כך למשל: בעברית בהמשך להיגד "הספר הזה מאוד מעניין", נשאל: "כבר קראת '''אותו'''?" בעוד שבהונגרית מספיק לשאול "כבר קראת?" בצורה המסויימת - ?már elolvastad.
 
סיומות ההטיה המסוימת דומות ברובן לסיומות הקניין המוזכרות בסעיף "האוגד" למעלה. קיימות השערות לגבי מוצא משותף לשתי התופעות.
 
אבחנה זו, מאפשרת להימנע מאיזכור חוזר של האובייקט. כך למשל: בעברית בהמשך להיגד "הספר הזה מאוד מעניין", נשאל: "כבר קראת '''אותו'''?" בעוד שבהונגרית מספיק לשאול "כבר קראת?" בצורה המסויימת - ? már elolvastadolvastad el.
כאשר המושא הישיר הוא אנושי (אותי, אותך, אותו...), הצורה המסויימת מעידה שמדובר בגוף שלישי, למשל: nézed (אתה רואה אותו \ אותם). הצורה הרגילה מעידה שהמושא הישיר הוא גוף ראשון או שני, למשל: nézel (אתה רואה אותי \ אותנו).
 
כאשר המושא הישיר הוא אנושי (אותי, אותך, אותו...), הצורה המסויימת מעידה שמדוברשהמושא הוא בגוףגוף שלישי, למשל: nézed (אתה רואה אותו \ אותם). הצורה הרגילה מעידה שהמושא הישיר הוא גוף ראשון או שני, למשל: nézel (אתה רואה אותי \ אותנו).
 
כאשר הפועל בגוף ראשון והמושא הישיר הוא בגוף שני (אותך, אתכם) קיימת סיומת מיוחדת: lek ,-lak-. למשל "אני אוהב אותך" - szeretlek.
 
מלבדמערכת ההבחנה הנ"ל, קיימיםההטיות בהונגרית כוללת שני זמנים (הווה ועבר) ושלושה מודוסים (אינדיקטיבי, תנאי והיפותטי\ציווי). את צורות העתיד ותנאי בעבר בונים באמצעות פעלי עזר.
{| class="wikitable"
! rowspan="2" |מודוס
|olvassák
|}
 
את זמן העתיד ניתן לבנות בעזרת הפועל fog בהווה בצירוף צורת המקור. מקובל גם להשתמש בצורת ההווה תוך ציון זמן כלשהו או שימוש במילה majd (שמובנה הנוסף הוא "אחרי-כן").
==== עתיד ותנאי בעבר====
את זמן העתיד ניתן לבנות בעזרת הפועל fog בהווה בצירוף צורת המקור. מקובל גם להשתמש בצורת ההווה תוך ציון זמן כלשהו או שימוש במילה majd (שמובנה הנוסף הוא "אחרי-כן"). ניתן גם להשתמש בפועל fog בהווה בצירוף צורת המקור.
 
פעלים רבים בהם יש תחילית מציינים פעולה עם אספקט של סיום (פרפקטיבי). מהשימוש בהם בזמן הווה מובן שיסוימו בעתיד (וגם שלא יתחילו בהכרח מיד) ואין חובה לספק ציון זמן כלשהו בעת השימוש בהם.
 
כדי לבטא תנאי בעבר משתמשים בצורת העבר האינדיקטיבי ואחריה המילה volna. למשל: הייתי הולך Elmentem volna.
 
==== צורות נוספות ====
3,280

עריכות