מלון (פרי)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
קריאת טבלת מיוןמלון
Cantaloupes.jpg
מיון מדעי
ממלכה: צומח
מערכה: בעלי פרחים
מחלקה: דו-פסיגיים
סדרה: דלועאים
משפחה: דלועיים
סוג: Cucumis
מין: מלון
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Cucumis melo
ליניאוס, 1753

מֵלוֹן (שם מדעי: Cucumis melo, שם רשמי: מְלָפְפוֹן הַמֵּלוֹן) הוא צמח נושא פירות ממשפחת הדלועיים. המלון מכיל כ-90% מים, 8% סוכר וכן ויטמינים A ו-C. פרי המלון הוא פרי מאכל נפוץ האופייני לעונת הקיץ.

מלון הוא כינוי לפרי המלון ולצמח המלון כאחד. הצמח הוא עשב בעל מראה הדומה לגפן (מטפס) שטופח לראשונה לפני יותר מ-4,000 שנה (בערך במאה ה-20 לפנה"ס) בפרס ובאפריקה. צמח בעל פרחים זה מניב פרי משלים מסוג שהבוטנאים מכנים פרי מדומה. זני-תרבות רבים ושונים של מלון מיוצרים, אולי הנפוצים ביותר או הידועים ביותר הם הקנטלופ וטל הדבש.

המלון במקרא[עריכת קוד מקור | עריכה]

המלון אינו מוזכר במקרא בשם זה, אך פרי זה הוא אחד הזיהויים שניתנו ל'אבטיחים' המוזכרים פעם אחת במקרא בין מיני הירקות שאכלו בני ישראל במצרים (במדבר יא ה). גידולי המקשה העסיסיים הללו שהושקו במי הנילוס, בטאו את הניגוד למדבר סיני הצחיח ולפיכך בני ישראל התלוננו ש"נפשנו יבשה" (שם, ו').

ה'אבטיחים' מזוהים בקרב רוב התרגומים והפרשנים המאוחרים (רס"ג, רש"י ועוד) עם Citrullus lanatus, האבטיח המוכר בשם זה בימינו. אך המונח היווני pepon וכן המונח הערבי 'בטיח' הוא גם שם קיבוצי הכולל את המלון (Cucumis melo). ייתכן שלגידול זה מכוון הפסוק "כמלונה במקשה" (ישעיהו א ח).

ישנן עדויות בוטני-ארכיאולוגיות לגידולו של המלון במצרים מהאלף השני לפנה"ס. זרעים נמצאו גם באזור ארץ ישראל מתקופת הברונזה הקדומה ומהתקופה הישראלית. הממצא כולל גם איורים שעיטרו כמה קברי מלכים במצרים העתיקה[1].

תתי מין[עריכת קוד מקור | עריכה]

תת המין Cucumis melo melo כולל קבוצות זנים רבות לאין שעור (לפעמים גם מגוונות במידה כזו) הממויינות בצורה הבאה:

 • קבוצת קנטלופנזיס כוללת את הקנטלופ האמיתי עם קליפה מחוספסת וגבשושית. מכונה גם קנטלופ אירופאי. מלון זה לא מגודל בצפון אמריקה. לפעמים נכתב כ-Cucumis melo cantalupensis.
 • קבוצת צ'יטו היא מלון הגינה. ידוע גם כ-מלון מנגואי, מלון לימוני, מלון תפוזי, מלון תפוחי או אפרסק גפני. לפעמים מכונה כ-Cucumis melo melo chito.
 • קבוצת כונומון היא המלון הכבוש המזרחי; הוא ידוע גם כמלון מתוק, מלון ג'ג'יאנג (Chekiang), או "מלפפון סיני לבן".
 • קבוצת דודאים הוא המלון התפוחי (למרות קבוצת צ'יטו, ראו לעיל; הוא ידוע גם כמלון ריחני, מלון כיס, מלון הכיס של המלכה אן, רימון גפני, סבתא שזיפית ומלון דודאים. נרשם לעתים תחת Cucumis melo melo.
 • קבוצת פלקסואוסוס היא המלפפון האזרבייג'ני; ידוע גם כמלון נחשי, מלפפון נחשי או מלפפון מזרחי.
 • קבוצת אינודורוס כוללת את טל הדבש, קרנשאו, קסבה, מלון חורפי, מלון אמריקאי, מלון ריחני או מלון מתוק מזרחי. קבוצה זו מתאפיינת בקליפה חלקה ואין למלונים בקבוצה זו ריח מושק. זהו סוג המלון השלישי בפופולריות שלו, אחרי אבטיח וקנטלופ. לטל הדבש קליפה חלקה לבנה ובשר מתוק ירוק. כאשר אוכלים אותו, המרקם דומה לקנטלופ מרושת, אך הטעם מעודן יותר ומתוק יותר. מסווג לפעמין כCucumis melo inodorus.
 • קבוצת מקווה היא הקנטלופ היפני.
 • קבוצת רטיקולטוס כוללת מלון-מושק, מלון מרושת וקנטלופ ממוסחר (ארצות הברית), אף על פי שזהו אינו הקנטלופ המקורי (ראו קבוצה ראשונה למעלה). שמות נפוצים אחרים הם מלון מוסקט, קנטלופ אמריקאי, קנטלופ מזויף, מלון פרסי וספאנספק. קבוצה זו כוללת את מלון מונטריאול (אנ') שהתגלה מחדש.
דוכן למכירת מלון. סמרקנד, שנות ה-20.
זרעי מלון

תרבות טל הדבש והקנטלופ מצריכה זמינות מים גבוהה להשקיה, וקיצים ארוכים וחמים. מלונים אלו רגישים לזיהומים פטריתיים על ידי פוסאריום וורטיסיליום, כמו גם קמישה בקטריאלית המועברת על ידי חיפושית המלפפון.

זרעים של תתי מין שונים של מלון הם אכילים, ונמכרים כחטיפים בחנויות, בשם קוואסי וקוואטג'י. הם מיובשים וממולחים למען מטרה זו. השמות באים מן הגוואזי 瓜子 הסיני; הגרעינים הם חטיף נפוץ ביותר בסין.

גלריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • מברלי, ד' ג' (1987). ספר הצמחים. מילון נייד על הצמחים הגבוהים. הדפסת אוניברסיטת קיימברידג', קיימברידג'. 706 פפ. איי.אס.בי.אן 0521340608.
 • מאגנס, ג' ר', מארקל, ג' מ', קומפטון, סי. סי. (1971). אוכל והאכלת יבולים בארצות הברית. מיזם מחקר בין-אזורי איי.אר.-4, איי.אר. בול. 1 (בול. 828 ניו ג'רזי חקלאות)

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ זהר עמר, צמחי המקרא, ירושלים תשע"ב, עמ' 81