לדלג לתוכן

מלון (צמח)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף מלון (פרי))
קריאת טבלת מיוןמלון
מיון מדעי
ממלכה: צומח
מערכה: בעלי פרחים
מחלקה: דו-פסיגיים
סדרה: דלועאים
משפחה: דלועיים
סוג: מלפפון[1]
מין: מלון
שם מדעי
Cucumis melo
ליניאוס, 1753

מֵלוֹן (שם מדעי: Cucumis melo, ידוע גם כקנטלופ (מאנגלית) או קנטלופה (מלדינו)) הוא צמח נושא פירות ממשפחת הדלועיים. פרי המלון מכיל כ-90% מים, 8% סוכר וכן ויטמינים A ו-C. זהו פרי מאכל נפוץ האופייני לעונת הקיץ.

מלון הוא כינוי לפרי המלון ולצמח המלון כאחד. הצמח הוא עשב בעל מראה הדומה לגפן (מטפס) שטופח לראשונה לפני יותר מ-4,000 שנה בפרס ובאפריקה. צמח בעל פרחים זה מניב פרי משלים מסוג שהבוטנאים מכנים פרי מזויף. חקלאות המלונים כוללת זני-תרבות רבים ושונים, הנפוצים ביותר או הידועים ביותר הם הקנטלופ וטל הדבש.

מקורו של המלון[עריכת קוד מקור | עריכה]

במין מלון, Cucumis melo, קיימות צורות שונות של פירות: מוארכים, מעוגלים ופחוסים. מוצאו של המלון בתת-יבשת הודו, וכבר בעת העתיקה האדם החל למיין המלונים לצורותיהם השונות. זרעים של Cucumis melo התגלו במצרים מהשנים 5,650-5,450 שנים BP. בישראל התגלו שני זרעים מהתקופה הרומית במערת הר ישי שבמדבר יהודה. ישנן עדויות בוטני-ארכאולוגיות לגידולו של המלון במצרים מהאלף השני לפנה"ס. זרעים נמצאו גם באזור ארץ ישראל מתקופת הברונזה הקדומה ומהתקופה הישראלית.

תת-מינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

דוכן למכירת מלון. סמרקנד, שנות ה-20
זרעי מלון

תת המין Cucumis melo melo כולל קבוצות זנים רבות לאין שעור (לפעמים גם מגוונות במידה כזו) הממויינות בצורה הבאה:

  • קבוצת קנטלופנזיס כוללת את הקנטלופ האמיתי עם קליפה מחוספסת וגבשושית. מכונה גם קנטלופ אירופאי. מלון זה לא מגודל בצפון אמריקה. לפעמים נכתב כ-Cucumis melo cantalupensis.
  • קבוצת צ'יטו היא מלון הגינה. ידוע גם כ-מלון מנגואי, מלון לימוני, מלון תפוזי, מלון תפוחי או אפרסק גפני. לפעמים מכונה כ-Cucumis melo melo chito.
  • קבוצת כונומון היא המלון הכבוש המזרחי; הוא ידוע גם כמלון מתוק, מלון ג'ג'יאנג (Chekiang), או "מלפפון סיני לבן".
  • קבוצת דודאים הוא המלון התפוחי (למרות קבוצת צ'יטו, ראו לעיל; הוא ידוע גם כמלון ריחני, מלון כיס, מלון הכיס של המלכה אן, רימון גפני, סבתא שזיפית ומלון דודאים. נרשם לעיתים תחת Cucumis melo melo.
  • קבוצת פלקסואוסוס היא המלפפון האזרי; ידוע גם כמלון נחשי, מלפפון נחשי או מלפפון מזרחי.
  • קבוצת אינודורוס כוללת את טל הדבש, מלון קנרי, קרנשאו, קסבה, מלון חורפי, מלון אמריקאי, מלון ריחני או מלון מתוק מזרחי. קבוצה זו מתאפיינת בקליפה חלקה ואין למלונים בקבוצה זו ריח מושק. זהו סוג המלון השלישי בפופולריות שלו, אחרי אבטיח וקנטלופ. לטל הדבש קליפה חלקה לבנה ובשר מתוק ירוק. כאשר אוכלים אותו, המרקם דומה לקנטלופ מרושת, אך הטעם מעודן יותר ומתוק יותר. מסווג לפעמין כCucumis melo inodorus.
  • קבוצת מקווה היא הקנטלופ היפני.
  • קבוצת רטיקולטוס כוללת מלון-מושק, מלון מרושת וקנטלופ ממוסחר (ארצות הברית), אף על פי שזהו אינו הקנטלופ המקורי (ראו קבוצה ראשונה למעלה). שמות נפוצים אחרים הם מלון מוסקט, קנטלופ אמריקאי, קנטלופ מזויף, מלון פרסי וספאנספק. קבוצה זו כוללת את מלון מונטריאול (אנ') שהתגלה מחדש.

תרבות טל הדבש והקנטלופ מצריכה זמינות מים גבוהה להשקיה, וקיצים ארוכים וחמים. מלונים אלו רגישים לזיהומים פטריתיים על ידי פוסאריום וורטיסיליום, כמו גם קמישה בקטריאלית המועברת על ידי חיפושית המלפפון.

זרעים של תת-מינים שונים של מלון הם אכילים, ונמכרים כחטיפים בחנויות, בשם קוואסי וקוואטג'י. הם מיובשים וממולחים למען מטרה זו. השמות באים מן הגוואדזה הסיני; הגרעינים הם חטיף נפוץ ביותר בסין.

גלריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המלון באמנות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מלון עגול, פסיפס (קדום) בית הכנסת בית אלפא
מלון עגול ומפוספס ולידו שלושה פרות לופה מוארכים, בית הכנסת בית אלפא

בעיטורים ממצרים העתיקה (מהמאות 12–16 לפסה"נ) נראים מלונים מוארכים וגם מכופפים. איורים אלו עיטרו כמה קברי מלכים במצרים העתיקה[2]. מלונים אלו שייכים לקבוצות הארוכים והמוארכים, ומזוהים עם הפקוס והעג'ור, ולא עם המלון העגול המוכר כיום. באמנות מהתקופות הרומית והביזנטית אפשר כבר להבחין בשונות ניכרת בין המלונים מוארכים בינם לבין עצמם (פקוס: ארוך מאוד, ועג'ור: מוארך). בתקופה הרומית המאוחרת ובתקופה הביזנטית כבר ניכרים עיטורים רבים של מלוני עגולים וזהובים על גבי פסיפסים של וילות, כנסיות ובתי כנסת יהודיים. מלונים אלו עוצבו כשפניהם מפוספסות על פי רוב ולעיתים חלקות. ארץ ישראל מצטיינת בריבוי פסיפסים ביזנטיים עם עיטורים של מלונים עגולים, מלוני פקוס מוארכים ומיעוט של מלון עג'ור. לדבריו של פליניוס הזקן, המלון העגול התגלה לראשונה, במקרה, במקשת מלונים באיטליה, בתקופה הרומית המאוחרת. הרומאים שימרו את הצורה העגולה ופיתחו אותה. הרומאים גם הפיצו את המלון העגול ברחבי אגן הים התיכון. המלון העגול הגיע לישראל לראשונה על ידי הרומאים בשלהי התקופה הרומית או בתחילת התקופה הביזנטית. מלון זה הוא המקור למלון העגול המוכר של ימינו.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • מברלי, ד' ג' (1987). ספר הצמחים. מילון נייד על הצמחים הגבוהים. הדפסת אוניברסיטת קיימברידג', קיימברידג'. 706 פפ. איי.אס.בי.אן 0521340608
  • מאגנס, ג' ר', מארקל, ג' מ', קומפטון, סי. סי. (1971). אוכל והאכלת יבולים בארצות הברית. מיזם מחקר בין-אזורי איי.אר.-4, איי.אר. בול. 1 (בול. 828 ניו ג'רזי חקלאות)

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]