ממוצע הרמוני

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

במתמטיקה ממוצע הרמוני הוא סוג של ממוצע. הוא בדרך כלל משמש למיצוע של קצבי שינוי (rates).

הממוצע ההרמוני \ H של \ n מספרים ממשיים חיוביים x_1, \ldots, x_n הוא:

H = \frac{n}{\frac{1}{x_1} + \frac{1}{x_2} + \cdots + \frac{1}{x_n}} = \frac{n}{\sum_{i=1}^n \frac{1}{x_i}}

כלומר, זהו ההפכי של הממוצע החשבוני של ההפכיים.

קשר לממוצעים אחרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ייצוג גאומטרי של הממוצעים הפיתגוריים (של 2 מספרים בלבד). הממוצע ההרמוני מסומן ב-H וקו בצבע סגול.

הממוצע ההרמוני הוא אחד משלושת הממוצעים הפיתגוריים. עבור קבוצות מספרים שמכילות לפחות 2 איברים שונים, הממוצע ההרמוני הוא הקטן ביותר מבין השלושה (בעוד שהממוצע החשבוני הוא הגדול ביותר, והממוצע ההנדסי נמצא ביניהם). אם הקבוצה מכילה רק איברים זהים (למשל {2,2,2}) אזי שלושת הממוצעים יהיו שווים (במקרה של הדוגמה לעיל, ל-2).

הממוצע ההרמוני הוא המקרה הפרטי M−1 של ממוצע חזקה.

מאחר שממוצע הרמוני של קבוצת מספרים נוטה לעבר המספר הקטן ביותר שבה, הוא נוטה למזער את ההשפעה של מספרים גדולים ולהגדיל את ההשפעה של מספרים קטנים.

לעתים משתמשים בטעות בממוצע חשבוני במקום שצריך להשתמש בממוצע הרמוני.‏[1] בדוגמת המהירויות המופיעה בהמשך, הממוצע החשבוני 50 הוא שגוי וגדול מידי.

ממוצע הרמוני של 2 מספרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

עבור המקרה הפרטי של שני מספרים \ x_1 ו-\ x_2, הממוצע ההרמוני שווה ל-

H = \frac{2 x_1 x_2}{x_1 + x_2}.

במקרה זה הממוצע ההרמוני קשור לממוצע החשבוני \ A = (x_1 + x_2)/2 ולממוצע ההנדסי G = \sqrt{x_1 x_2}, על ידי

H = \frac {G^2} {A}.

מכאן נובע ש-G = \sqrt{A H}, כלומר: הממוצע ההנדסי של 2 מספרים שווה לממוצע ההנדסי של הממוצע ההרמוני והממוצע החשבוני.

ממוצע הרמוני משוקלל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בדומה לממוצע משוקלל ניתן להגדיר גם ממוצע הרמוני משוקלל. תהי w_1, \ldots, w_n סדרה של משקלים עבור סדרת המספרים x_1, \ldots, x_n, אזי הממוצע ההרמוני המשוקלל מוגדר להיות:

\frac{\sum_{i=1}^n w_i }{ \sum_{i=1}^n \frac{w_i}{x_i}}

אם כל המשקלים שווים אז מקבלים בחזרה את הממוצע ההרמוני הרגיל.

דוגמאות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתורת המספרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

חוץ מהנכתב לעיל, משתמשים בממוצע ההרמוני על מנת להגדיר סוגי מספרים, למשל מספר אור.

בפיזיקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במספר מצבים, בייחוד במצבים בהם מעורבים קצבים (rates) ויחסים, הממוצע ההרמוני מספק את המספר הממוצע המאפיין את המערכת בצורה הטובה ביותר.

לדוגמה, אם רכב נוסע במהירות v (נניח 60 קמ"ש) מרחק x ואז נוסע את אותו מרחק x במהירות u (נניח 40 קמ"ש), אזי המהירות הממוצעת בה נסע היא הממוצע ההרמוני של v ו-u (במקרה שלנו: 48 קמ"ש). נסביר זאת, נניח שהמרחק x הוא 20 ק"מ, אזי את הקטע הראשון הוא נסע ב-20 דקות (שליש שעה) ואת הקטע השני ב-30 דקות (חצי שעה). יוצא שהוא נסע סך הכל 40 ק"מ ב-50 דקות, כלומר הוא נסע במהירות ממוצעת של \overline{v} = \frac{\textrm{distance}}{\textrm{time}} = \frac{40}{5/6} = 8\cdot6 = 48. לכן, הממוצע ההרמוני במקרה זה הוא סך הכל הדרך חלקי סך הכל זמן הנסיעה, וזה הממוצע הנכון (בניגוד לממוצע החשבוני).

אותו עקרון תקף גם ליותר משני מקטעים: בהינתן סדרה של תת-נסיעות במהירויות שונות בכל תת-נסיעה, אך אותו מרחק בכל תת-נסיעה, אזי המהירות הממוצעת היא הממוצע ההרמוני של כל מהירויות בכל תתי-הנסיעה ( אם היא כל תת-נסיעה כיסתה מרחק שונה יש להשתמש בממוצע משוקלל).

ברם, אם הרכב נסע במהירות מסוימת במשך זמן מסוים t, פעם במהירות v ופעם במהירות u, אזי המהירות הממוצעת היא הממוצע החשבוני.

באופן דומה, אם מחברים שני נגדים במקביל, אחד מהם בעל התנגדות \ R_1 (למשל 60 אוהם) והשני בעל התנגדות \ R_2 (נניח 40 אוהם), אזי אפשר לקבל אפקט עם התנגדות זהה כאשר שמים במקומם 2 נגדים בעלי התנגדות 48 אוהם כ"א (ההתנגדות הכוללת היא 24 אוהם, לפי נוסחת ההתנגדות של חיבור נגדים במקביל: \ \frac{1}{R} = \frac{1}{R_1} + \frac{1}{R_2} ). ברם, אם מחברים שני נגדים בטור, ההתנגדות הכוללת תהייה שקולה לסכום ההתנגדויות ולכן יש להחליפם ב-2 נגדים (בטור) בעלי התנגדות של 50 אוהם כ"א (זהו ממוצע חשבוני של התנגדויות הנגדים המקוריים). גם כאן, ניתן להכליל למקרה של יותר משני נגדים, כאשר או כולם מחוברים במקביל או כולם מחוברים בטור.

במדעים אחרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בבעיות אלגבריות ממוצע הרמוני צץ כאשר מחשבים זמן ממוצע של עבודה משותפת. נניח לדוגמה, שמשאבה המופעלת על ידי גז מסוגלת לרוקן בריכה ב-4 שעות, ומשאבה המופעלת על ידי חשמל מרוקנת את אותה בריכה ב-6 שעות. אזי זה ייקח לשתי המשאבות ביחד לרוקן את הבריכה 6 · 4/(6 + 4) שעות, כלומר ב-2.4 שעות. זהו מחצית הממוצע ההרמוני בין 6 ל-4.

בהידרולוגיה, הממוצע ההרמוני משמש למצע מוליכות הידראולית של זרימה הניצבת לשכבות (למשל: שכבות גאולוגיות או שכבות קרקע). מצד שני, עבור זרימה המקבילה לשכבות משתמשים בממוצע חשבוני.

בניתוח סטטיסטי של תוצאות משחקי כדור בסיס (Baseball), גודל הנקרא Power-speed number עבור שחקן מסוים הוא ההמוצע ההרמוני של מספר הקפות ההום ראן שהוא עשה ושל מספר הבסיסים שהוא "גנב".

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ *Statistical Analysis, Ya-lun Chou, Holt International, 1969, ISBN 0030730953