מנטה ענק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קריאת טבלת מיוןמנטה ענק
Manta birostris-Thailand4.jpg

Giant ocean manta size.png

מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
מחלקה: דגי סחוס
על־סדרה: בטאים
סדרה: טחנאים
משפחה: טחניים
סוג: מנטה
מין: מנטה ענק
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Manta birostris
וולבאום, 1792
תחום תפוצה
Cypron-Range Manta birostris.svg

מַנְטָה ענק או מַנְטָה קִצְרַת-סְנַפִּיר[1] (שם מדעי: Manta birostris) היא מין של מנטה שחי בימים טרופיים בכל רחבי העולם. היא הבטאי הגדול ביותר בעולם.

מאפיינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מנטת הענק שייכת למשפחת הטחניים, תת-משפחת הכנפתניים והיא מין הבטאי הגדול ביותר ומבין הדגים הגדולים בעולם - משקלה יכול להגיע ל-3,000 ק"ג ואורכה ל-7 מטרים. מין זה נחשב למין נודד הנמצא לרוב באזורים טרופיים וסובטרופיים, כלומר אינו מתביית בנקודה אחת כל חייו. היות שאין להם הרבה עצמות חוץ משיניים היה קושי למצוא מאובנים שלהם, אך כיום הטענה הרווחת היא שמנטת הענק של היום התפתחה לפני כ-5 מיליון שנים אך אבותיה התפתחו בתור הקרטיקון, כ־150 מיליון שנה לפני זמננו[2].

לא פשוט למצוא מידע בנוגע לאבולוציה של מנטות ומנטה ענקית בפרט, זאת מכיוון שהשלד שלהן עשוי סחוס ולא עצמות, ולכן אינו משאיר חותם מאובני. יחד עם זאת, ידוע לנו שכל סוגי המנטות נמצאים באותו מצב אבולוציוני כבר זמן רב מאוד (בדומה לכרישים), ולמינים השונים ישנם אבות קדומים משותפים. העץ הפילוגנטי של סדרת-העל של מנטת הענק - הבטאים, מתחלק לשלושה ענפים עיקריים: תריסנאים, חשמלנאים וטחנאים - שהוא הענף אליו משתייכת מנטת הענק. בנוסף, ידוע לנו כי הגורם העיקרי לספיאציה במין זה הוא תנועת הלוחות הטקטוניים ושינויים בסירקולציית האוקיינוסים[3].

תפוצה והתנהגות[עריכת קוד מקור | עריכה]

אזורי המחיה העיקריים של מין זה הם טרופיים וסובטרופיים, בין קו הרוחב 35 צפון ו-35 דרום. הם לא נוהגים לרדת מתחת ל-120 מטר מתחת לפני המים, ולא נמצאה העדפה בין אזורים קרובי חוף והים הפתוח, מכיוון שזהו מין נודד וחולש לאורך חייו על אזורים רבים במרחב הטרופי והסוב-טרופי [4].

תצפיות ומחקר של מין זה הראו כי טמפרטורת המים היא פקטור מהותי בנדידת המנטות: הטווח נע בין 21–30 מעלות והטמפרטורה האופטימלית היא 26 מעלות מכיוון שזוהי הטמפרטורה האידיאלית עבור הפלנקטון שהוא המזון העיקרי של מנטת הענק, כמו כן הנדידה היא מנגנון התמודדות עם שינויי הטמפרטורות שכן הדבר משפיע על זמינות המזון. מכיוון שאזורים בהם המים פוריים יותר מבחינת מזון מהווים נקודות התקבצות של קבוצות מנטות אלו יהיו גם האזורים בהם בדרך כלל יבחרו להתרבות, לרוב בכל עונת רבייה תישא נקבת המנטה גור אחד והלידה תהיה במים רדודים על מנת להימנע מטורפים הנמצאים בים הפתוח. בשל גודלם המסיבי הטורפים היחידים המהווים סכנה עבורם הם כרישים גדולים, חלק ממנגנון ההגנה שלהם הוא קשקשים דמויי שיניים הנמצאים בחלקים מסוימים על עורם[5].

כפי שנאמר, מנטת הענק מתמודדת עם שינויי טמפרטורות בעזרת נדידה, וזאת מכיוון שמזונה העיקרי - סוגי הפלנקטון השונים, מתקיימים באופן מיטבי בטמפרטורה של 26 מעלות[6]. מנטת הענק משתייכת למחלקת מחויצי הזימים, כחלק מהתבוננות בהתאמת מין זה מבחינה אבולוציונית ניתן לראות כי המינים הענקיים המשתייכים למחלקה זו מאופיינים בשתי תכונות אבולוציוניות מעניינות - מזותרמיות והזנה על יד סינון. ההערכה היא ששינוי זה התרחש בין בעידן הקנוזואיקון בין תקופת הפלאוקן והאאוקן )לגבי תת-המשפחה- הכנפתניים, ההנחה היא שככל הנראה ה שינוי התרחש לפני כ-5.50-6.56 מיליון שנה.[7]

היות שמנטת הענק היא בעל חיים ימי, ואת עיקר חייה היא מעבירה במעמקי האוקיינוסים, היא נמצאת באזור הטבעי בחתך הרוחב העירוני-כפרי. לעיתים היא מגיעה למים רדודים על מנת להשריץ. קיימות עדויות כי מנטת הענק יחסית ידידותית כלפי בני אדם אך לרוב תימנע מקרבה[8].

מנטת הענק היא מין הטרוטרופי מכיוון שניזון מאורגניזמים הנקראים פלנקטון. הם ניזונים מסינון כמויות מים גדולות כאשר הם לוכדים סוגי פלנקטון שונים. הטורפים היחיד שמהווים איום למנטת הענק הם כרישים גדולים ולווייתני קטלן[9].

מנטת הענק נמצאת בתחרות עם פלנקטיבורים אחרים, ביניהם בעיקר לווייתנים כמו למשל כריש ענק. כמובן שהתחרות פוגעת במלאי הזמין לכל מין בנפרד ועל כן השפעתה על המין שלילית. בנוסף, מנטת הענק ודג הנקרא רמורה נמצאים ביחס הדדי, שכן דג זה נדבק אל גופה של המנטה ו"רוכב" עליה. כאשר מנטה נכנסת לאזור עשיר בפלנקטון הרמורה ניזון מהשאריות. בתמורה מקבלת המנטה ניקיון יסודי מבקטריות ולכלוך והדבר תורם לשמירה על בריאותה.[10]

מנטת הענק היא איננה מין שולט/מפתח/מהנדס מערכת אקולוגית. הסיבה שלא הפך לאחד מאלו היא שהוא מין נודד, אשר ניזון מפלנקטון בלבד אך אינו משפיע באופן ניכר על זמינותו בים, ואיננו משתנה באופן כלשהו על האזור הימי בו נמצא. בין הטורפים היחידים של מנטת הענק נמצא מין של כריש הנקרא כריש שורי, אשר ניזון ממגוון של בעלי חיים ימיים. לכריש זה גם כן מספר טורפים מצומצם וביניהם האורקה. על כן יש יחס עקיף בין מנטת הענק הנטרפת על ידי הכריש והאורקה שטורפת אותו (2017, Shaw Ethan).

רבייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מנטת הענק בעלת מחזור חיים פשוט והיא מתרבה בצורה מינית. זכרים ונקבות בדרך כלל מגיעים לבגרות מינית כ-5 שנים לאחר לידתם. נקבת המנטה יכולה לשאת בהריון אחד בין צאצא אחד לשניים (רבייה k) והיא צפויה להיכנס להריון מספר פעמים רבות לאורך חייה[11].

משקל מנטת הענק ביום היוולדו הוא כ־11 ק"ג ומוטת הכנפיים שלו תהיה כ־4.1-1.1 מטרים. קצב הגדילה של מין זה נחשב מהיר יחסית שכן במהלך השנה הראשונה לחייו הוא מכפיל את גודלו וכעבור 5 שנים מיום היוולדו אמור להגיע לגודלו המלא שנע בממוצע בין 1.6-2.5 מטר לזכרים ו-8.6-5.5 מטר לנקבות, אך חשוב לציין שמנטת הענק הגדולה ביותר בנראתה הגיעה לגודל של כ-9 מטרים. בגיל 5 שנים מנטת הענק מגיעה גם לבגרות מינית, כלומר הזכרים והנקבות מוכנים להתחיל בתהליך ההתרבות הנעשה על ידי זיווג בין זכר אחד ונקבה אחת אשר תישא גור אחד או שניים בהריון שמשכו הוא כ-13 חודשים. הלידה נעשית במים רדודים בקרבת החוף כדי להגן על האם והגורים מטורפיהם היחידים - כרישים גדולים. הגורים נשארים במים הרדודים מספר חודשים עד שמרגישים בטוחים לצאת אל הים הפתוח. בעונת הרבייה הבאה לאחר הלידה הנקבה צפויה להיכנס שוב להריון וכן הלאה, כלומר קצב הרבייה הוא כמעט מדי שנה. תוחלת החיים הממוצעת של מנטת הענק היא 20 שנים.[12].

מצב שימור[עריכת קוד מקור | עריכה]

מנטת הענק מאוימת על ידי פעילות אנושית- דייג. הן כתוצאה מדייג ישיר של מין זה והן כתוצאה של דייג רשתות בהן היא נתפסת. הביקוש לזימים והקרניים של מנטת הענק באסיה בפרט ובעולם בכלל גבוה מאוד ועל כן דיוג יתר הוא הסיבה העיקרית להידלדלות אוכלוסיית המנטות בעולם[13].

רמת האיום של מנטת הענק על פי הרשימה האדומה של ה-IUCN היא Endangered, כלומר בסכנת הכחדה, אוכלוסיית המנטה הגדולה ביותר על פי הידוע לנו כיום נמצאת באזור אקוודור אך מכיוון שזהו מין נודד החולש על אזורים רבים קשה לסווג את הכחדתו לאזור מסוים[14].

כאמור, האיום העיקרי אשר עלול לגרום להכחדת מנטות הענק הוא ראשית דייג יתר, איום ישיר ברמת הפרט ושנית קצב התרבות נמוך ביותר, השילוב של שני גורמים אלו מייצר מצב בו האוכלוסייה לא מצליחה להתאושש מהפגיעה בה ועל כן הולכת ומצתמצמת (מערבולת ההכחדה). מעבר לכך למנטה מעט מאוד טורפים ולכן הם לא מהווים חלק מהותי מהאיומים. שינוי האקלים עלול באופן עקיף לגרום גם הוא להכחדת המין מכיוון שעלולה להיות לו השפעה קריטית על המערכת האקולוגית וכתוצאה מכך זמינות המזון העיקרי של המנטה, פלנקטון, עלולה להשתנות לרעה[15].

כ-12 מדינות בעולם הגדירו את מנטת הענק כמין מוגן, כלומר כזה שחל עליו איסור דייג, אך הדבר לא מונע דייג במקומות אחרים בעולם ועל כן מאמץ זו תורם במעט להגנה על אוכלוסיית המנטה, מעבר לכך קיימות תוכניות חינוכיות בנושא וארגונים ועמותות שלקחו על עצמם באופן פרטי את ההגנה על מין זה. להנחתי באזורים בהם דייג מנטת הענק אסור היא מהווה מין מטריה עבור דגים כמו רמורה, אשר נוהגים להיצמד עליה[16].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מנטה ענק בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ מילון בעלי חיים: דגי סחוס (תש"ס), 2000. האקדמיה ללשון העברית לפי סינונים Manta ehrenbergii
 2. ^ Proc. 5th lndo-Pac. Fish Conf, 1999; Passarelli, Piercy, 2018; Moreira Garcia, 2008
 3. ^ J. hosegood, 2020; S. Ramírez‐Amaro, 2018
 4. ^ Shuraleff, 2000; Passarelli, Piercy, 2018
 5. ^ Palomo, Magaña, Rincón, Domené.Silveira, 2017; Shuraleff, 2000
 6. ^ Domené2017, Silveira, Palomo, Magaña, Rincón
 7. ^ Pimiento, Cantalapiedra, Shimada, Field, Smaers, 2019
 8. ^ NOAA, 2020
 9. ^ 2017, al at, Silveira, Domené
 10. ^ Eddie Johnston and Lisa Hendry, 2020; National Marine Sanctuary Foundation, 2020
 11. ^ iteroparous species, Passarelli Dewar, Mous, Domeier, ;Pimiento, Cantalapiedra, Shimada, Field, Smaers, 2019 ;Piercy, 2018 Muljadi, Pet, Whitty, 2008
 12. ^ ,Pimiento Dewar, Mous, Domeier, Muljadi, Pet, Whitty, ;Cantalapiedra, Shimada, Field, Smaers, 2019 2008; Shuraleff, 2000
 13. ^ NOAA, 2020; Nancy Passarelli and Andrew Piercy, 2020
 14. ^ Marshall, A., Barreto, R., Carlson, J., Fernando, D., Fordham, S., Francis, M., 2020
 15. ^ NOAA, 2020; Nancy Passarelli and Andrew Piercy, 2020
 16. ^ Marshall, A., Barreto, R., Carlson, J., Fernando, D., Fordham, S., Francis, M., 2020; Manta Trust, 2020

j. h, E. Humble, R. Ogden, M. de Bruyn, S. Creer, G. M. W. Stevens et al. (2020).

Phylogenomics and species delimitation for effective conservation of manta and devil rays.

Wiley Molecular Ecology.

Nancy Passarelli and Andrew Piercy. (2018). Manta birostris. Florida Museum of Natural

History, University of Florida. Site: https://www.floridamuseum.ufl.edu/discover-

fish/species-profiles/manta-birostris/

National Oceanic and Atmospheric Administration U.S. Department of Commerce. Giant

Manta Ray. https://www.fisheries.noaa.gov/species/giant-manta-ray

Sabrina Angelic Moreira Garcia. (2008). Identification of Skates, Rays and Mantas Off the

coast of São Miguel Island, preliminary study of potential tourist development. Azores

University of the Azores Department of Biology.

SÉRET B., J.-Y. SIRE. (November 1997). Biology of the Manta Ray, Manta Birostris Walbaum,

In the Indo Pacific. 5th lndo-Pacific Fish Conference. Nouméa, New Caledonia.

Sergio Ramírez‐Amaro, Francesc Ordines, Antònia Picornell ,José A. Castro ,Cori Ramon ,

Enric Massutí et al. (2018) The evolutionary history of Mediterranean Batoidea

(Chondrichthyes: Neoselachii). Zoologica Scripta, 47 686–698.

Ana Hacohen‐Domené, Raúl O. Martínez‐Rincón, Felipe Galván‐Magaña, Natalí Cárdenas‐

Palomo, Jorge Herrera‐Silveira. 2017. Environmental factors influencing aggregation of

manta rays (Manta birostris) off the northeastern coast of the Yucatan Peninsula. Marine

Ecology. 38.

Pimiento, C., Cantalapiedra, J. L., Shimada, K., Field, D. J., & Smaers, J. B. (2019).

Evolutionary pathways toward gigantism in sharks and rays. Evolution, 73(3), 588-599.

Shuraleff II, G. 2000. Manta birostris, Animal Diversity Web.

https://animaldiversity.org/accounts/Manta_birostris/

Marshall, A., Bennett, M.B., Kodja, G., Hinojosa-Alvarez, S., Galvan-Magana, F., Harding, M., Stevens, G. & Kashiwagi, T. (2011). Manta birostris. The IUCN Red List of Threatened Species. Site:

http://dx.doi.org/10.2305/IUCN.UK.2011-2.RLTS.T198921A9108067.en

National Oceanic and Atmospheric Administration U.S. Department of Commerce.2019. Giant Manta Ray. https://www.fisheries.noaa.gov/species/giantmanta-ray

Our Impact. Manta Trust. (2020). Site: https://www.mantatrust.org/our-impact

Ana Hacohen-Domené, Raúl O. Martínez-Rincón, Felipe Galván-Magaña, Natalí CárdenasPalomo, Jorge Herrera-Silveira. 2017. Environmental factors influencing aggregation of

manta rays (Manta birostris) off the northeastern coast of the Yucatan Peninsula. Marine

Ecology. 38.

Ethan Shaw. 2017. Which Animals Eat Manta Rays?

https://sciencing.com/animals-eat-manta-rays-8525362.html

National Marine Sanctuary Foundation. 2020. A Tale of Best Buds: Manta Rays And

Remoras.

https://marinesanctuary.org/blog/a-tale-of-best-buds-manta-rays-and-remoras/

Stewart, J. D., Rohner, C. A., Araujo, G., Avila, J., Fernando, D., Forsberg, K., ... & Semmens,

B. X. (2017). Trophic overlap in mobulid rays: insights from stable isotope analysis. Marine

Ecology Progress Series, 580, 131-151.

The Natural History Museum. 2020. Basking shark (Cetorhinus maximus).

https://www.nhm.ac.uk/discover/basking-shark-cetorhinus-maximus.html