מעלה - בית הספר לטלוויזיה לקולנוע ולאמנויות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

מעלה - בית הספר לטלוויזיה לקולנוע ולאמנויות הוקם בשנת 1989 בירושלים על ידי עמותת מעלה, במטרה לתת מענה לצורך שהתעורר בקרב הציבור הדתי לאומי לעסוק במקצועות התקשורת והקולנוע.

פעילות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ייחודו של בית הספר בחיבור בין עולם הקולנוע והמדיה לבין עולם התרבות והמסורת היהודיים, חיבור שמזין את הקונפליקטים שממנו עשויים מרבית סרטיו. מאז הקמתו הופקו בבית הספר מאות סרטים עלילתיים ודוקומנטריים, אשר עוסקים לרוב בנושאים הקשורים לעולם האקטואליה היהודי והישראלי, לעתים קרובות תוך נגיעה בנושאים ביקורתיים ושנויים במחלוקת. הדיון בנושאים רגישים בסרטי בית הספר הוביל לא פעם לסערות ודיונים פנימיים בציבור הדתי. כך למשל בעקבות הסרט העלילתי "ואהבת" של חיים אלבום, אשר מציג את סוגית ההומוסקסואלים הדתיים בישראל[1].

במקביל למסלול הבימוי פועלת בבית הספר גם מגמת תסריטאות, שבמסגרתה לומדים במשך שנתיים יום בשבוע יוצרים המתמקצעים בכתיבה קולנועית וטלוויזיונית, מגמת וידאותרפיה המיועדת למטפלים ולקולנוענים, ומגמה המיועדת לנשים חרדיות ומעניקה להם הכשרה מקצועית ביצירת תוכן וידאו תדמיתי ופרסומי.

בית הספר שוכן במבנה אבן המיועד לשימור ברחוב שבטי ישראל בשכונת מוסררה.

בינואר 2014 התחוללה שריפה במשרדי בית הספר עקב קצר חשמלי וכילתה אותם[2], וכעת בית הספר עומד לפני עבודות פיתוח ובנייה חדשים אשר ירחיבו את שטחו.

בוגרים בולטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • לייזי שפירא: יוצר הסדרה "סרוגים" (3 עונות) זוכת פרס האקדמיה הישראלית
  • אורי אלון - יוצר הסדרות "שטיסל" (2 עונות) - זוכת פרס האקדמיה הישראלית, "כיפת ברזל" ו"האוטונומיות"
  • חוה דיבון : תסריטאית ראשית ויוצרת הסדרה "סרוגים"
  • הדר פרידליך: במאית הסרטים "מועקה", "עבדי השם" ו"עמק תפארת" (זוכה ציון לשבח בפסטיבל סן-סבסטיאן[3])
  • שרה ב"ק כתבת ערוץ 2 ומנהלת אתר "זושא"
  • ציפי רוזנבלום: מפתחת פורמטאים ועורכת ראשית - בין הפורמאטים שפיתחה לטלוויזיה: "משפחה חורגת", "גולשי ספות", עורכת תוכן ראשית ב"הישרדות" ועוד.
  • יסכה גור-לוזון מפיקה בפועל של הסדרות "סרוגים" עונה 2,3, "שטיסל", "כיפת ברזל" ועוד. יוצרת הסרט הדוקומנטרי "שבוי"
  • נעם דמסקי (בימוי הסדרה "הישיבה" והסרטים "אומן", "פאות ירוקות" ו"חרדים לגורלם")
  • אביגיל שפרבר (צלמת "חמוצים", "מטמורפוזה", במאית "חלאקה" ובמאית משותפת של "התליין"), יוצרת הסדרה "תקופת מבחן" שזכתה בפרס הראשון של פסטיבל דוקאביב 2014 [4]
  • ענת צוריה (יוצרת הסרטים "טהורה", "מקודשת" ו"סוררת")
  • גיל מזומן (במאי וצלם "ג'נין יומן מילואים","איש אמונים", "דרכי לקודקוד", מפיק "חלאקה")
  • שושי גרינפלד (יוצרת הסרטים הדוקומנטריים "הבן הסורר" ו"ז'אן ד'ארק אהובתי", במאית הקומדיה "פינוי")
  • גולן רייז במאי הסרט התיעודי "היומנים של אליש" (פרס העריכה בפסטיבל דוקאביב 2017)[5]
  • עמיחי גרינברג (במאי הסרטים "ההפך" ו"העדות")
  • אסי צובל - עורך, במאי ראשי ושחקן בערוץ מאיר

סרטים בולטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • אני מוכן - אסתר סיטון
  • איכה - לייזי שפירא
  • אשת כהן - נאוה חפץ
  • ואהבת - חיים אלבוים - זוכה פרס ראשון בפסטיבל הקולנוע ירושלים ופרס חביב הקהל בפסטיבל הסטודנטים של תל אביב
  • 71 מטר רבוע - אלירן מלכא - זוכה פרס ראשון בפסטיבל הקולנוע היהודי בירושלים
  • חפצי באוויר - דלית אלירז - הוקרן בפסטיבל קאן
  • חסימות - גולן רייז - זוכה פרס ראשון בפסטיבל הקולנוע בירושלים
  • פרלמנט ארוחת הבוקר - גולן רייז - הוקרן בדוקאביב
  • הדיקטטור הקטן - נורית ועמנואל כהן - הוקרן בלמעלה מ-30 פסטיבלים בינלאומיים וזכה בעשרה פרסים
  • למה השמש - אפרת קאופמן - פרס ראשון בפסטיבל הסטודנים הבינלאומי בתל אביב - התחרות הישראלית
  • בינתיים מזל - מזל בן ישי - פרס ראשון בפסטיבל הקולנוע בירושלים
  • קרן אור - ליהי סבג - פסטיבל דוקאביב, פסטיבל הסטודנטים הבינלאומי בתל אביב ופסטיבל ירושלים

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]