מפלגת אח"י

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אח"י (ארץ, חברה, יהדות)
מדינה ישראלישראל ישראל
מייסד אפי איתם, יצחק לוי
מנהיגים אפי איתם, אלי בן-דהן, שרה ב"ק
תקופת הפעילות 21 במרץ 2005 – הווה (19 שנים) עריכת הנתון בוויקינתונים
אפיון מפלגת ציונות דתית ימנית
אידאולוגיות ציונות דתית עריכת הנתון בוויקינתונים
כנסות 16, 17, 21 (סיעת פורש)
שיא כוחה 2 מנדטים (הכנסת ה-16 וה-17)
שפל כוחה לא נכנסה לכנסת
רשימה פוליטית

האיחוד הלאומי-מפד"ל (2006-2009, כחלק מהאיחוד הלאומי)

הליכוד-אח"י (2009-2013)

הליכוד (2019)

ימינה (2020)
נוצרה מתוך המפד"ל
התמזגה לתוך הבית היהודי
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

מפלגת אח"י (ראשי תיבות של: ארץ, חברה, יהדות; בשמה הקודם: ציונות דתית לאומית מתחדשת) היא מפלגה ציונית-דתית-לאומית שהוקמה על ידי פורשי המפד"ל בכנסת ה-16. המפלגה היוותה בעבר חלק מהאיחוד הלאומי ובכנסת ה-17 הייתה חלק מרשימת האיחוד הלאומי-מפד"ל ומהבית היהודי. הפכה לסיעה עצמאית בכנסת, ובבחירות לכנסת השמונה עשרה והעשרים ואחת רצה עם הליכוד ברשימה משותפת, אך בהמשך התפלג הח"כ היחיד שלה, אלי בן-דהן. בבחירות לכנסת העשרים ושלוש היא הייתה חלק מרשימת ימינה, אך נציגתה לא נכנסה לכנסת.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אפי איתם, מייסד המפלגה

הסיעה הוקמה על ידי חברי הכנסת אפי איתם ויצחק לוי שפרשו מהמפד"ל בעקבות הקרע שנוצר במפלגה בינם לבין מחנהו של זבולון אורלב שסירב לפרוש מהממשלה אחרי שאישרה את תוכנית ההתנתקות. הפרישה עצמה באה רק אחרי שאיתם הושעה מתפקידו כיו"ר המפלגה והמפד"ל דחתה את הצעתו לאחד את המפד"ל עם האיחוד הלאומי לגוש ימין גדול.

השניים פרשו מהמפד"ל ובתחילה קראו למפלגתם החדשה הציונות הדתית, אך המפד"ל התנגדה לשם זה בטענה שהמונח "ציונות דתית" מייצג ציבור שלם ומגוון ואין לייחדו לתנועה מפלגתית בודדת. בעקבות דיון אצל רשם המפלגות, שינו השניים את השם לסיעת התחברות.

בחודש מאי 2005 התנתקה הסיעה באופן סופי מהמפד"ל ונרשמה בפנקס המפלגות בשם מפלגת "ציונות לאומית דתית מתחדשת". ב-1 באוגוסט 2005 הכריזה על התאחדותה עם האיחוד הלאומי.[1]

בבחירות לכנסת ה-17 התמודדה במסגרת רשימת האיחוד הלאומי והמפד"ל.

ב-11 בנובמבר 2007 שינתה את שמה למפלגת אח"י (ראשי תיבות של ארץ ישראל, חברה, יהדות) ופתחה את המפקד הלאומי במטרה לאחד את כל המפלגות הדתיות הציוניות הימניות תחת שם אחד מחודש. המפלגה, בראשותו של אפי איתם, זכתה לתמיכתו של חתן פרס נובל הפרופסור ישראל אומן. לאחר הקמתו של הבית היהודי, פרשו חברי אח"י יצחק לוי ואפי איתם מן האיחוד והקימו סיעה עצמאית, שרצה עם הליכוד בבחירות לכנסת ה-18 בזכות הסכם שהושג ב-28 בדצמבר 2008 ובו הבטחה לשריון ברשימה המשותפת במקומות ה-39 לשלום לרנר ובמקום ה-45 לאדמונד חסין. אפי איתם לא שובץ ברשימת הליכוד ולא התמודד לכנסת ה-18. יצחק לוי הודיע על פרישתו מהחיים הפוליטיים. בבחירות אלו זכתה רשימת הליכוד-אח"י ב-27 מנדטים ונציגי אח"י לא נבחרו לכנסת. המפלגה לא התמודדה בבחירות לכנסת ה-19.

בבחירות לכנסת ה-21 וה-23 המפלגה שימשה את הבית היהודי על מנת לשריין נציגים שלה ברשימות שונות. בבחירות לכנסת ה-21, כחלק מהסכם בין איחוד מפלגות הימין לליכוד, מס' 4 בבית היהודי הרב אלי בן דהן שובץ במקום ה-28 ברשימת הליכוד מטעם אח"י, ולאחר הבחירות התפלג לסיעת יחיד.[2] בבחירות לכנסת ה-23 מס' 3 בבית היהודי שרה ב"ק שובצה במקום ה-8 ברשימת ימינה מטעם אח"י, בעוד מס' 2 מוטי יוגב שובץ במקום ה-11.

אידאולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מפלגת אח"י הייתה מפלגת ימין דתית-לאומית ודגלה בארץ ישראל השלמה ובמפעל ההתנחלויות בשטחי יהודה ושומרון וחבל עזה. התנועה קמה מתוך ההתנגדות לתוכנית ההתנתקות אך שללה אלימות וסרבנות נגד צה"ל במסגרת פינויי יישובים (או בכלל). בנוסף שמה לעצמה התנועה מטרה להילחם בשחיתות השלטונית. התנועה זכתה לתמיכתו של הרב שלמה אבינר, ששימש לה מעין מורה דרך רוחני.

נציגי המפלגה בכנסת ומועמדיה בבחירות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ח"כים במפלגה בכנסות שבהן פעלה
כנסת חברי כנסת/מועמדים הערות
הכנסת ה-16 (2003) 2 מנדטים: אפי איתם, יצחק לוי הסיעה הוקמה ב-21 במרץ 2005 עם פרישת חבריה מהמפד"ל והקמת סיעת התחברות. ב-16 במאי 2005 שונה שמה לסיעת ציונות דתית לאומית מתחדשת.
הכנסת ה-17 (2006) במסגרת האיחוד הלאומי והמפד"ל 2 מנדטים (מתוך 9 לרשימה כולה): אפי איתם, יצחק לוי
מועמדי המפלגה לכנסת ה-18 (2009) במסגרת הליכוד-אח"י שלום לרנר (מקום 39), אדמונד חסין (מקום 45)
הכנסת ה-21 (2019)

במסגרת רשימת הליכוד

1 מנדט (מתוך 35 לרשימה כולה): אלי בן-דהן
  • בן-דהן, איש הבית היהודי, התפטר באופן פורמלי מהבית היהודי ועבר לאח"י, מטעמה שוריין במקום ה-28 ברשימת הליכוד[2]
  • ב-2 ביוני 2019, לאחר ההחלטה על פיזור הכנסת, התפלג בן-דהן מהליכוד לסיעה עצמאית
מועמדת המפלגה לכנסת ה-23 (2020)

במסגרת רשימת ימינה

שרה ב"ק (מקום 8) ב"ק הוצבה ברשימה כמועמדת מטעם הבית היהודי אך רשמית התמודדה מטעם אח"י כדי לעקוף את חוקת המפלגה שלא איפשרה שריון שלה. היא לא נכנסה לכנסת, לאחר שהרשימה קיבלה 6 מנדטים בלבד.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ האיחוד הלאומי והציונות הדתית לאומית התאחדו, יום שני, 1 באוגוסט 2005, 18:24 מאת: מערכת וואלה!
  2. ^ 1 2 עטרה גרמן, ‏הליכוד והבית היהודי שריינו את בן דהן במפלגת אח"י, באתר "סרוגים", 21 בפברואר 2019