מוטי יוגב

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מוטי יוגב
תמונה רשמית.jpg
מוטי יוגב, 2012
תאריך לידה 22 בפברואר 1956 (בן 59)
תאריך לידה עברי י' באדר ה'תשט"ז
כנסות 1920
סיעה הבית היהודי
עיסוק קודם רמ"ט אוגדת עזה בצה"ל, מזכ"ל בני עקיבא, סגן ראש מועצה במועצה אזורית מטה בנימין
מוטי יוגב
בצבא.jpg
תמונה מהשירות הצבאי כמח"ט
נולד 22 בפברואר 1956 (בן 59)
השתייכות IDF new.png  צבא הגנה לישראל
תקופת שירות 1974 - 1994
דרגה אלוף משנה  אלוף משנה
תפקידים צבאיים
מלחמות וקרבות

מלחמת לבנון  מלחמת לבנון
האינתיפאדה הראשונה
הלחימה ברצועת הביטחון

תפקידים אזרחיים

מזכ"ל בני עקיבא
יו"ר החברה לשיקום ולפיתוח הרובע היהודי
ממלא מקומו של ראש המועצה האזורית מטה בנימין

מרדכי (מוטי) יוגב (נולד ב-22 בפברואר 1956, י' באדר ה'תשט"ז) הוא אל"ם (במיל') וחבר הכנסת מטעם הבית היהודי. שימש מזכ"ל בני עקיבא, יו"ר החברה לשיקום ולפיתוח הרובע היהודי, וסגן וממלא מקומו של ראש המועצה האזורית מטה בנימין.

קורות חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראשית חייו ושירותו בצה"ל[עריכת קוד מקור | עריכה]

מרדכי וגנברג נולד וגדל בשכונת נווה שאנן בחיפה. למד בבית הספר היסודי רמב"ם בחיפה ואת לימודיו התיכוניים עשה בישיבת בני עקיבא כפר הרואה. עם גיוסו לצה"ל בשנת 1974 התנדב לסיירת שקד. בסיירת עבר מסלול הכשרה כלוחם וכן עבר קורס מ"כים חי"ר וקורס סיור. בהמשך השלים קורס קציני חי"ר ושימש מפקד צוות בסיירת[1]. בהמשך שימש מפקד פלוגה בחטיבת הצנחנים, בגדוד 202, והוביל אותה במבצע מנורה. השתחרר מצה"ל ולמד כשנה בישיבת מרכז הרב. שב לצה"ל, שימש מפקד פלגת האימונים בסיירת מטכ"ל ולקח חלק במבצע "מוביל"[2]. בהמשך לחם עם כוחות היחידה במלחמת לבנון והשתחרר שנית מצה"ל. לאחר פנייה מאלוף פיקוד המרכז, אמנון ליפקין-שחק, שב לשירות קבע כסמג"ד גדוד 890. בהמשך שימש כמפקד גדוד 202 של הצנחנים ופיקד עליו בלחימה בדרום לבנון. בין השנים 19881989 היה מפקד יחידת מגלן, ופיקד עליה באינתיפאדה הראשונה[3]. לאחר מכן שימש מפקד חטיבת אפרים. בשנים 19921994 שימש מדריך בקורס מפקדי פלוגות ומפקדי גדודים וכראש מטה אוגדת עזה במילואים. סיים את שירותו בדרגת אלוף משנה.

לאחר השחרור מצה"ל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2000, לאחר שחרורו מצה"ל, החליף את יונה גודמן כמזכ"ל בני עקיבא. בשנת 2003, לאחר כ-3 שנות כהונה בתפקיד, הוחלף על ידי איתן מור-יוסף. משנת 2003 שימש יוגב בהתנדבות כיו"ר הדירקטוריון וממלא מקומו של מנכ"ל החברה לשיקום ולפיתוח הרובע היהודי[4]. הוא כיהן בתפקיד כ-3 שנים. בזכות תפקידו בחברה היה חבר בוועדה אשר בחרה את עיצוב המטבע לזכר בית הכנסת החורבה[5].

בשנת 2006, במהלך אירועי עמונה, הותקף יוגב ונפצע. בעקבות פציעתו תבע את השוטר אייל פרו‏[6] ובמסגרת פשרה עם המשטרה זכה לפיצוי בסך 156 אלף ש"ח‏[7]. בשנת 2008 מונה לסגן וממלא מקום ראש מועצה אזורית מטה בנימין, אבי רואה.‏[8]

חבר הכנסת[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקראת הבחירות לכנסת התשע עשרה תמך בנפתלי בנט בבחירות לראשות הבית היהודי[9]. בבחירות מקדימות של הבית היהודי זכה מוטי יוגב במקום החמישי, וברשימה המשותפת של הבית היהודי-איחוד לאומי לכנסת התשע עשרה, שובץ במקום התשיעי.

עם כינונה של הכנסת התשע עשרה מונה יוגב ליו"ר ועדת המשנה לענייני יהודה ושומרון של ועדת החוץ והביטחון. בתפקיד זה מטפל יוגב בנושאים רבים הנוגעים לביטחון בשטחי יהודה ושומרון, לרווחת התושבים ואף באסטרטגיות שונות הנוגעות לעניינים מדיניים הקשורים ליו"ש.

יוגב עומד גם בראש השדולה לקידום הגרעינים החברתיים והקהילות המשימתיות בישראל.

יוגב נבחר לכנסת העשרים. ביולי 2015, בעקבות פסיקה של בג"ץ, לפיה יש להרוס 24 יחידות דיור שנבנו בבית אל בניגוד לחוק על קרקע בבעלות פלסטינים, באופן מיידי ולמרות שהמדינה פועלת להכשרתם, אמר יוגב: "אם ההחלטה שכפי ששמעתי אותה עכשיו שבג"ץ החליט על הריסת בתי דריינוף למרות שיש תב"ע בתוקף והיתר לבנייתם, אז זו שרלטנות של בג"ץ, חוסר צדק, על בג"ץ צריך להרים כף של טרקטור D-9, ואנחנו כמערכת מחוקקת, נדאג לרסן את השלטון המשפטי במדינה, את הזנב שמכשכש בכלב, ונדאג באופן ערכי וצודק שבישראל תשלוט הכנסת והממשלה, והרשות השופטת תדע את מקומה.‏[10]

חיים אישיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

יוגב נשוי לרחל, אב לעשרה ילדים ומתגורר בדולב. הוא בעל תואר שני במדעי המדינה בהצטיינות ובוגר המכללה לביטחון לאומי. בן דודו היה הרב חנן פורת.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ עפרה לקס, כניסה ברגל ימין, בשבע, 15 בפברואר 2006
 2. ^ איל דורון, הדס ועופר רגב, "בהשקט ובבטחה - מורשת יחידת מגלן", פורת הוצאה לאור, מאי 2012, עמוד 20
 3. ^ עשרים שנה למגלן, באתר הגבורה
 4. ^ יורים ודירקטורים כיום, באתר החברה לשיקום ופיתוח הרובע היהודי
 5. ^ בית הכנסת החורבה - מדליית כסף, באתר החברה הישראלית למדליות ולמטבעות, 2006
 6. ^ השוטר מעמונה: יוגב רוצה רק כסף, באתר ערוץ 7, 20 ביוני 2007
 7. ^ 156 אלף שקל פיצוי למתנחל שנפצע בעמונה, באתר ynet‏, 22 במאי 2012
 8. ^ סגן ראש המועצה החדש: מוטי יוגב מדולב, באתר המועצה האזורית מטה בנימין
 9. ^ אל"מ מוטי יוגב תומך בנפתלי בנט לראשות הבית היהודי, באתר YouTube, הועלה ב-28 במאי 2012
 10. ^ איתמר אייכנר וטובה צימוקי, ח"כ יוגב מהבית היהודי: להרים את כף הדחפור על בג"ץ, באתר ynet‏, 29 ביולי 2015
  זאב קם, ח"כ יוגב: "לעלות על בג"ץ עם טרקטור D9", באתר nrg‏, 29 ביולי 2015


מפקדי יחידת מגלן Magalan Unit.png

דני הרמן · מוטי יוגב · נועם בן צבי · רן תמיר · טל רוסו · אסף שביט · רוני בלקין · דרור וינברג · יוסי בכר · מוטי ברוך · דני קס לוין · אמיר ברעם · אליעזר טולדנו · נמרוד אלוני · אבי בלוט · גיא לוי · יובל