מפלגת השומר הצעיר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מפלגת השומר הצעיר
מדינה היישוב היהודי בארץ ישראל
מנהיגים מאיר יערי
יעקב חזן
שנת פירוק 1946
אפיון מפלגת פועלים
אידאולוגיות ציונות, מרקסיזם
התמזגה לתוך מפלגת פועלים השומר הצעיר
מיקום במפה הפוליטית שמאל

מפלגת השומר הצעיר הייתה מפלגת פועלים ציונית מרקסיסטית ביישוב בהנהגת מאיר יערי ויעקב חזן, שפעלה במסגרת הקיבוץ הארצי השומר הצעיר ובשיתוף מלא עם תנועת השומר הצעיר. בשנת 1946 התמזגה עם מפלגת הלוויין שלה הליגה הסוציאליסטית למפלגת פועלים השומר הצעיר.

הפועל הצעירבלתי מפלגתייםפועלי ציוןהפועל המזרחיאחדות העבודהפועלי ציון שמאלמפא"יהעובד הציונימפא"ימפלגת השומר הצעירהתנועה לאחדות העבודההליגה הסוציאליסטיתהתנועה לאחדות העבודה פועלי ציוןמפלגת פועלים השומר הצעירמפ"םמפא"יהפועל המזרחיהעובד הציונימפלגות הפועלים הציוניות ביישוב.png
אודות התמונה


יסודות המפלגה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקורה של המפלגה היה בתנועת הנוער "השומר הצעיר", שממנה צמחה גם התנועה הקיבוצית, "הקיבוץ הארצי השומר הצעיר". המפלגה הייתה התנועה הפוליטית של השומר הצעיר שכל חבריה השתייכו לקיבוץ הארצי של השומר הצעיר. מנהיגי המפלגה מאיר יערי ויעקב חזן, הו גם מנהיגי תנועת הנוער "השומר הצעיר" וגם מנהיגי הקיבוץ הארצי. מאחר, שבעקבות האידאולגיה שלה, הייתה המפלגה מורכבת על טהרת חברי הקיבוץ ומאחר שרצתה לחזק את כוחה הפוליטי ביישוב, הקימה בשנת 1936 מפלגת לוויין בשם הליגה הסוציאליסטית, אליה יכלו להצטרף תומכים שלא קיימו מסיבה זו או אחרת את חובת "ההגשמה" (ההצטרפות לקיבוץ).

האידאולוגיה הסוציאליסטית[עריכת קוד מקור | עריכה]

האידאולוגיה של המפלגה, מכל הבחינות, פרט לנושא הציונות, הייתה זהה לזו של המפלגה הקומוניסטית, והיא תמכה ללא סייג (פרט לסייג הציוני) בברית המועצות ובמשטר הסטליניסטי. היא הייתה סבורה, שרק בנושא הציונות חלה טעות זמנית בתנועה הקומוניסטית, טעות שתתוקן עם הזמן. במקורה החזיקה התנועה בדעה כי הדרך היחידה להגשמת הציונות הסוציאליסטית היא במסגרת הקיבוץ (כמובן, הקיבוץ הארצי).

האידאולגיה המדינית[עריכת קוד מקור | עריכה]

מבחינת יחסי יהודים-ערבים, החזיקה המפלגה בדעות יוניות, התנגדה להקמת מדינה יהודית בארץ ישראל (או בחלקה), שאפה להקמת מדינה דו-לאומית בכל ארץ ישראל שבתחומי המנדט הבריטי (פלשתינה (א"י)). בוועידת בילטמור, שהתקיימה בשנת 1942, הצביעו נציגי תנועת השומר הצעיר נגד תוכנית החלוקה שהוצעה על ידי דוד בן-גוריון. בהתנגדותה לחלוקת ארץ ישראל הייתה המפלגה שותפה באופן פרדוקסלי למפלגות אחרות שהתנגדו לחלוקת הארץ (כמו התנועה לאחדות העבודה פועלי ציון בהנהגת יצחק טבנקין, הרוויזיוניסטים ואף התנועה הדתית המזרחי) מאחר שדרשו מדינה יהודית בכל שטחי ארץ ישראל המנדטורית.

סיום קיומה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בפברואר 1946 הוקמה מפלגת פועלים השומר הצעיר על ידי איחוד המפלגה עם מפלגת הלוויין העירונית שלה, הליגה הסוציאליסטית. אולם, למעשה, המשיכה גם המפלגה החדשה באותה דרך ועם אותה ההנהגה (יערי וחזן) של השומר הצעיר.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]