התנועה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
התנועה
סמליל המפלגה
אפיון מפלגת מרכז-שמאל
אידאולוגיות חופש מדת, פרוגרסיביזם, איכות הסביבה, שתי מדינות לשני עמים
כנסות 18 ואילך
ממשלות 33
אותיות צפ
מנהיגים ציפי לבני
מספר מנדטים נוכחי 5 (מתוך 24 של "המחנה הציוני")
שיא כוחה 7 (כסיעה שהתפלגה)
נוצרה מתוך קדימה (בהתפלגות)
שנת ייסוד 2012
התמזגה לתוך רצה במשותף עם העבודה במסגרת המחנה הציוני
ציפי לבני - יו"ר התנועה

התנועה היא סיעה ישראלית בראשות ציפי לבני. הסיעה התפלגה מקדימה בשלהי הכנסת השמונה עשרה, התמודדה בבחירות לכנסת התשע עשרה באמצעות מפלגת המדף חץ וברשימה משותפת עם התנועה הירוקה, וזכתה ל-6 מושבים. בבחירות לכנסת העשרים התמודדה המפלגה במשותף עם מפלגת העבודה, במסגרת "המחנה הציוני".

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-27 בנובמבר 2012, לקראת הבחירות לכנסת התשע עשרה, הכריזה לבני על הקמת "התנועה" ועל התמודדותה בבחירות.‏[1] ב-3 בדצמבר 2012 אישרה ועדת הכנסת את התפלגותם של חברי הכנסת רחל אדטו, מגלי והבה, אורית זוארץ, יואל חסון, רוברט טיבייב, שלמה מולה ומאיר שטרית מסיעת "קדימה" לסיעת "התנועה".‏[2] בהמשך הצטרף לרשימה עמרם מצנע.‏[3] ב-6 בדצמבר, ביום האחרון לסגירת הרשימות לכנסת, הצטרף למפלגה עמיר פרץ ממפלגת העבודה.‏[4] גם התנועה הירוקה חברה לרשימה באותו היום ויושב הראש שלה, אלון טל, הוצב במקום ה-13 ברשימה המשותפת.

הרשימה התמודדה בבחירות על בסיס מפלגת חץ ששימשה כמפלגת מדף. קמפיין הבחירות התמקד בנושאי חוץ - חתירה להסדר מדיני עם הפלסטינים וחילוץ מדינת ישראל מסכנה של בידוד בינלאומי.‏[5] המפלגה זכתה בשישה מנדטים.

השתתפות בממשלה ה-33[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-19 בפברואר 2013 הגיעה "התנועה" להסכם קואליציוני עם "הליכוד ביתנו", שבו הובטח ללבני התפקיד של שרת המשפטים.

בממשלת ישראל ה-33, שהקים בנימין נתניהו לאחר הבחירות, במרץ 2013, יחד עם המפלגות יש עתיד בראשות יאיר לפיד והבית היהודי בראשות נפתלי בנט, קיבלה התנועה, בנוסף למשרד המשפטים, גם את המשרד להגנת הסביבה שנמסר לידי עמיר פרץ.

ב-4 בנובמבר 2014 התפטר פרץ מתפקיד השר להגנת הסביבה. פחות מחודש לאחר מכן פוטרה ציפי ליבני מהממשלה יחד עם יאיר לפיד. בעקבות זאת פרשו התנועה ויש עתיד מהקואליציה והכנסת פוזרה.

האיחוד עם מפלגת העבודה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-10 בדצמבר 2014 הודיעה יו"ר התנועה ציפי לבני על איחוד רשימות עם מפלגת העבודה לקראת הבחירות לכנסת ה-20, שם המפלגה יהיה "המחנה הציוני", כמו כן הודיעה לבני על רוטציה עם יצחק הרצוג בראשות הממשלה. לעמיר פרץ שוריין מקום בעשירייה הראשונה ברשימת לכנסת. לעומת זאת, חברי הכנסת עמרם מצנע, מאיר שטרית ודוד צור הודיעו על פרישתם ממפלגת התנועה ושלא יתמודדו לכנסת הבאה. ח"כ אלעזר שטרן הודיע על הצטרפותו לסיעת יש עתיד.

נציגי התנועה בכנסת[עריכת קוד מקור | עריכה]

ח"כים בסיעה בכנסות שבהן פעלה
כנסת חברי כנסת הערות
הכנסת ה-18 (2012) 7 מנדטים: רחל אדטו, מגלי והבה, אורית זוארץ, יואל חסון, רוברט טיבייב, שלמה מולה ומאיר שטרית. ב-3 בדצמבר 2012 פרשו שבעת חברי הכנסת מסיעת קדימה.
הכנסת ה-19 (2013) 6 מנדטים: ציפי לבני, עמרם מצנע, עמיר פרץ, אלעזר שטרן, מאיר שטרית, דוד צור. רשימת מועמדי "התנועה" לכנסת ה-19, באתר ועדת הבחירות המרכזית
הכנסת ה-20 (2015) 5 מנדטים (מתוך 24 לרשימת המחנה הציוני כולה): ציפי לבני, עמיר פרץ, יואל חסון, קסניה סבטלובה, איל בן ראובן.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא התנועה בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]