מפעיל רשת סלולרית וירטואלית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף מפעיל וירטואלי)

מפעיל רשת סלולרית וירטואליתאנגלית: Mobile Virtual Network Operator‏ - MVNO) הוא מפעיל של חברת טלפונים ניידים המספק שירותים ישירות ללקוחות, אם כי אינו מחזיק בנכסי רשת סלולרית, תדרי רדיו ותשתיות טכנולוגיות, אלא חוכר אותם ממפעיל רשת סלולרית (MNO) באזורו, ומשווק אותם ללקוחותיו. מפעילים אלו דומים בשיטת עבודתם למפיצים, למשווקים ולספקים אחרים, אלא שיש להם גם מרכזת טלפונים (או אזור חיוג) בשוק קווי הטלפון המסורתיים.

המפעיל הווירטואלי עובד באופן עצמאי ממפעיל הרשת הסלולרית, קובע בעצמו את התעריפים ואת תוכניות התקשורת ללקוחותיו, ומשלם עבורם בקמעונאות למפעיל המארח לפי שימוש לקוחותיו. המפעיל הווירטואלי בדרך כלל גם מחזיק ברישומי הלקוחות, מערך מספור מספרי הטלפון (MSISDN) ולעיתים שירותים תומכי עסק (BSS), כמו שירות לקוחות וגבייה, לעיתים עם הסכמים עם חברות אחרות, שקופות למשתמש ולצרכן.

מפעיל הרשת הסלולרית הווירטואלית הראשון בעולם היה Tele2 בדנמרק, ובאנגליה הייתה זאת Virgin Mobile UK (נוסדה ב-1999). במאי 2011 היו 645 מפעילי רשת סלולרית וירטואליים בעולם, המופעלים על ידי 515 חברות (לעיתים חברה אחת מחזיקה יותר מזיכיון בודד למפעיל וירטואלי במדינה נתונה), ו-120 מפעילים וירטואליים בעולם מציעים גם שירותי פס רחב סלולריים.

ישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

למעלה מ-10 חברות בישראל קיבלו רישיון של מפעיל רשת סלולרית וירטואלית (MVNO), אבל רק חלק מתוכן הפכו לפעילות[1]:

החברות הבאות פעלו בעבר, אך אינן פעילות עוד:

  • YouPhone, הפועלת על תשתית של פלאפון תקשורת. בעבר פעלה באופן עצמאי, נמכרה לחברת פלאפון לאחר שלא צלחה את התחרות בשוק הסלולר[6].
  • הום סלולר, הפועלת על תשתית של סלקום. אשר פעלה בעבר כחברה עצמאית, נמכרה לחברת סלקום לאחר שלא צלחה את התחרות בשוק הסלולר[7].
  • וואלה! mobile - בסוף 2017 נוצר שירות בשם זה שהתארח על רשת פלאפון, נמכר בצומת ספרים,[8] ונסגר מאוחר יותר.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]


Telecom-icon.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא תקשורת. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.