מפעיל רשת סלולרית וירטואלית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

מפעיל רשת סלולרית וירטואליתאנגלית: Mobile Virtual Network Operator‏ - MVNO) הוא מפעיל של חברת טלפונים ניידים, המספק שירותים ישירות ללקוחות, אבל שאינו מחזיק בנכסי רשת, תדרי רדיו ותשתיות טכנולוגיות, אלא חוכר אותם ממפעיל רשת סלולרית (MNO) באזורו, ומשווק אותם ללקוחותיו. מפעילים אלו דומים בשיטת עבודתם למפיצים, למשווקים ולספקים אחרים, אלא שגם יש להם מרכזת טלפונים (או אזור חיוג) בשוק קווי הטלפון המסורתיים.

המפעיל הווירטואלי עובד באופן עצמאי ממפעיל הרשת הסלולרית, קובע בעצמו את תעריפי ותוכניות התקשורת ללקוחותיו, ומשלם עבורם בקמעונות למפעיל המארח לפי שימוש לקוחותיו. המפעיל הווירטואלי בדרך כלל גם מחזיק ברישומי הלקוחות, מערך מספור מספרי הטלפון (MSISDN) ולעתים שירותים תומכי עסק (BSS), כמו שירות לקוחות וגבייה, לעתים עם הסכמים עם חברות אחרות, שקופות למשתמש ולצרכן.

מפעיל הרשת הסלולרית הווירטואלית הראשון בעולם היה Tele2 בדנמרק, ובאנגליה הייתה זאת Virgin Mobile UK (נוסדה ב-1999). במאי 2011 היו 645 מפעילי רשת סלולרית וירטואליים בעולם, המופעלים על ידי 515 חברות (לעתים חברה אחת מחזיקה יותר מזיכיון בודד למפעיל וירטואלי במדינה נתונה), ו-120 מפעילים וירטואליים בעולם מציעים גם שירותי פס רחב סלולריים.

ישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

מפעילי רשת סלולרית וירטואלית בישראל הם:

  • רמי לוי תקשורת, הפועלת על תשתית של פלאפון תקשורת. היחידה שפועלת באופן עצמאי ואינה משתייכת לאחת מ5 חברות הסלולר בארץ.
  • YouPhone, הפועלת על תשתית של פלאפון תקשורת. בעבר פעלה באופן עצמאי, נמכרה לחברת פלאפון לאחר שלא צלחה את התחרות בשוק הסלולר.
  • וואלה מובייל, הפועלת על תשתית של פלאפון תקשורת. חברת בת של חברת פלאפון.
  • הום סלולר, הפועלת על תשתית של סלקום. בעבר פעלה באופן עצמאי, נמכרה לחברת סלקום לאחר שלא צלחה את התחרות בשוק הסלולר.
  • 012 מובייל, הפועלת על תשתית של אורנג'. חברת בת של חברת אורנג'.
Telecom-icon.jpg ערך זה הוא קצרמר בנושא תקשורת. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.