לדלג לתוכן

מקוק רזוס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מקוק רזוס בהונג קונג.

מקוק רזוס (שם מדעי: Macaca mulatta) הוא מין של קוף

גובהם הממוצע של זכרים בוגרים הוא כ-53 ס"מ ומשקלם הממוצע 7.7 ק"ג. הנקבות קטנות יותר, גובהן הממוצע 47 ס"מ ומשקלן 5.3 ק"ג. מקוק זה הוא חום או אפור, פניו ורודים ולרוב אין עליהם פרווה. אורך זנבו בינוני ועשוי לנוע בין 20.7 ל-22.9 ס"מ. אורך חייו יכול להגיע עד 25 שנה.

המקוק הוא אוכל כל אף שהוא ניזון בעיקר מעלים, מחטי אורן ושורשים והוא מגוון גם בבשר, מדבש, ביצים וחרקים ועד לציד חיות קטנות. הם שותים לרוב טיפות מעלים. לעיתים הם מאחסנים זמנית מזון בלחיים הרחבות.

מקוק רזוס סתגלני יחסית למקום המחיה, ומסוגל לחיות הן במישורים והן בהרים עד לגובה של 3,000 מטר, ובתנאי אקלים שונים מאקלים חם ויבש המצוי במדבריות ועד לאקלים קר שבו הטמפרטורה עשויה לרדת אל מתחת ל-0 מעלות צלזיוס.

כקופי מקוק אחרים הם חיים בקבוצות היכולות לכלול עד 200 פרטים, אך גודלה הממוצע של קבוצה יהיה לרוב כ-20 פרטים. הנקבות עשויות לעלות על כמות הזכרים ביחס של 4:1. לקבוצות עשוי להיות אזור קבוע שבו הם ישנים, אולם הן לא טריטוריאליות, ומרחב של קבוצה אחת עשוי לחפוף מרחב של קבוצה אחרת. קופי מקוק ידועים כקולניים, וכאשר יגלו מזון הם עשויים להודיע על כך בקולות לשאר הקבוצה.

מחזור הווסת של הנקבות הוא כל כ-28 יום. הזדווגותם לא מוגבלת לעונה מסוימת. ההיריון נמשך 135-194 יום ובסופו מומלט לרוב צאצא יחיד במשקל של בין 400 ל-500 גרם. האם מניקה את הצאצא במשך כשנה. נקבות מגיעות לבגרות מינית בגיל שלוש. הזכרים מגיעים לבגרות מינית בערך גיל ארבע, ולרוב עוזבים אז את הקבוצה שבה נולדו. משך חייו של זכר בשבייה 15-20 שנה, ושל נקבות 20-25. בטבע לרוב אין הם עוברים את גיל 15.

מקוקי רזוס לאורך הודו וסביבתה התרגלו לחיים לצד האדם, מה שגורר עלייה גדולה במספרם בטבע. יחסם עם האדם מורכבים מאוד, החל מדו-קיום שליו יחסית עד לסכסוכים קבועים. במקרים רבים מקוקים עוברים לערים הגדולות, למשל לדלהי ועוד ערים בהודו לאחר שהיערות סביבם נכרתים או מנהלים חיים בזיזה של יבולים חקלאיים. קרבתם לאדם, נוסף על העובדה שהם קדושים להינדים ומוגנים מציד ואף מואכלים במספר מקדשים מעלה את הסבירות שיתקפו אנשים. מספר להקות מקוקים עובדות כמו כנופיות שודדים ומחפשים הזדמנויות לחטוף מזון לאנשים ואף נכנסים לבתים. הבר גם גורם לנשיכות ופציעות אחרות ובמספר מקרים העימותים נגמרו במוות של תינוק שנחטף ב-2018 באודישה ונמצא מת. תקיפה נוספת הובילה לנפילתו למוות של סגן ראש עיריית דלהי Surinder Singh Bajwa (אנ'), במהלך עימותים. עם זאת באזורים אחרים המקוקים נמנעים מתקיפה וקרבת יתר לאנשים, אף שעדיין מתקרבים לערים הגדולות.

מקוקי רזוס גם מגודלים לעיתים קרובות בשבייה ונעשה בו שימוש נרחב במסגרת מחקרים רפואיים וביולוגיים. משמו נגזר גורם רזוס (Rhesus factor) הידוע גם כפקטור RH, שהוא אחד המרכיבים בדם שעל פיו ניתן להגדיר סוג דם. במקוק רזוס נעשה שימוש גם במסגרת הניסוי המפורסם של הארי הארלו, אם המגבת ואם התיל.

במהלך שנות החמישים והשישים של המאה ה-20 צבא ארצות הברית, חיל האוויר האמריקני ונאס"א שיגרו קופי רזוס לחלל החיצון. גם ברית המועצות שיגרה לחלל קופי רזוס במסגרת תוכנית ביוקוסמוס.

בינואר 2000 היה מקוק רזוס הפרימט הראשון ששובט, עם לידתה של טטרה. בינואר 2001 נולד ANDi, קוף רזוס שעבר תהליך של הנדסה גנטית, והיה הפרימט הטרנסגני הראשון. ANDi נשא שני גנים זרים שמקורם ממדוזות.

ב-2007 הסתיים תהליך ריצוף הגנום של מקוק רזוס, שהיה הפרימט הלא-אנושי השני שהגנום שלו רוצף. המחקר הראה כי האדם ומקוקי רזוס חולקים 93% מרצף ה-DNA שלהם, ובעלי אב קדמון משותף מלפני כ-25 מיליון שנה.

למקוק רזוס מספר תת-מינים:

  • Macaca mulatta mulatta
  • Macaca mulatta villosa
  • Macaca mulatta vestita
  • Macaca mulatta lasiota
  • Macaca mulatta sanctijohannis
  • Macaca mulatta brevicauda

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מקוק רזוס בוויקישיתוף

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]