מרדף

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Bruce The Deus sandbox icon.svg
אנו דנים כעת בשאלה האם יש להעביר ערך זה לטיוטה. המטרה העיקרית במהלך שבוע הדיון הוא שיפור הערך והבאתו למצב ראוי. אתם מוזמנים לשפר ולהרחיב את הערך על מנת להסיר את הספקות, וכן להשתתף בדיון בדף השיחה של הערך.
הדיון אורך שבוע. אם במהלכו לא תובע תמיכה מנומקת בהשארת הערך במרחב הערכים בידי עורכת או עורך בעלי זכות הצבעה, מלבד כותב הערך, הערך יועבר לטיוטה. מציב התבנית נדרש לנמק בדף השיחה מדוע הוא סבור שיש להעביר את הערך לטיוטה (התבנית הוצבה בתאריך 27.11.2021).
ניידות משטרה בעת מרדף
לוחמי צה"ל במרדף בבקעת הירדן, בסביבות 1968

מרדף - פעולה של ניסיון להשיג נמלט. הנמלט יכול להיות אדם אחד או קבוצת אנשים. מטרת המרדף יכולה להיות כליאת מבוקש, עצירת רוצח מסוכן לציבור ועוד.

מרדף בידי כוחות ביטחון[עריכת קוד מקור | עריכה]

במרדף צבאי ומשטרתי אנשי כוחות הביטחון מנסים לתפוס אדם או קבוצת אנשים, החשודים בפשע או בסיכון מידי לביטחון הציבור. המרדף עשוי לכלול נוהל מעצר חשוד.

המרדף עשוי להתנהל כאשר מזוהות דמויותיהן של החשודים או כאשר יש סימנים אחרים להימצאותם בשטח, כגון עקבות רגליים נצפות, עקבות ריח או סימני פריצה טריים. על כן, במקומות בהם צפויים מרדפים, מצויים תצפיתנים, גששים וכלבנים בכוננות.

מרדף הוא לעיתים קצר מאוד (דקות אחדות מרגע שעולה החשד ועד למעצר החשוד), ולעיתים נמשך ימים אחדים ואף יותר. כאשר מרדף אינו נושא פרי לאחר ימים אחדים של פעילות אינטנסיבית, בדרך כלל מוקטנת עוצמתו, בהמתנה למידע מודיעיני שיאפשר התמקדות במקום הימצאו של החשוד.

מרדף נעשה בשלל אמצעים: רגלית, בכלי רכב יבשתיים, במטוסים וברחפנים, ולפי הצורך בכלי שיט. מרדף מכוניות הוא מוטיב נפוץ בסרטי פעולה רבים (כמו "עקיצה ב-60 שניות"). גם מרדפים בכלי שיט מופיעים בסרטי פעולה (למשל בפרק העשירי של סדרת הטלוויזיה "לופן").

על-פי סעיף 41 לאמנת שנגן, עליה חתומות 27 ממדינות אירופה, המשטרה ממדינה החתומה על האמנה רשאית לחצות את הגבול למדינה השכנה כדי לרדוף אחרי אנשים חשודים עד למרחק 30 קילומטר ("מרדף חם"). על השוטרים להיות לבושים מדים או להיות ברכב המסומן כרכב משטרה, והשימוש בכלי נשק מותר רק למטרות הגנה עצמית.

בציד[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישנן מספר שיטות ציד הכוללות מרדף כדוגמת ציד באמצעות כלבים העורכים מרדף אחרי בעל החיים הניצוד עד לתפיסתו.

בישראל מתקיימת שיטת ציד לא חוקית לצייד צבאים בה הציידים רודפים בעזרת רכבי שטח אחרי צבי עד השגתו[1].

ציד בהתשה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ציד בהתשה היא טכניקת ציד בה ציידים העשויים להיות איטיים ביחס לטרפם למרחקים קצרים, משתמשים בשילוב של ריצה, הליכה וגישוש כדי להתיש את הטרף. השימוש בטכניקת ציד זו דורשת מהצייד יכולת של ריצה למרחקים ארוכים ולמשך פרקי זמן ארוכים.

בטבע[עריכת קוד מקור | עריכה]

בטבע, ישנם מספר מינים של בעלי חיים, שאורח הצייד שלהם דומה לנוהל מרדף - הם אינם אורבים לטרף, אלא רודפים אחריו באופן קולני. המין הבולט בהתנהגות זו הוא הזאב.

מרדף של ברדלס אחרי צבי תומסון. אם הצבי יחזיק מעמד מעל כמה דקות הוא יינצל.

ביהדות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מסופר בחומש בראשית על אברהם שרדף אחרי צבאם של ארבעת המלכים בניסיון להציל את בן אחיו לוט.

המלך הראשון של עם ישראל שאול בן קיש, לפי המסופר בספר שמואל, רדף במשך חודשים ארוכים אחרי חתנו דוד בניסיון נואש להורגו ובכך למנוע את העברת המלוכה אל דוד.

עמוד ראשיPostscript-viewer-shaded.png
ראו גם – רוצח בשגגה, רודף

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מרדף מכוניות בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]