משה לוין (רב)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

הרב משה לוין (תרס"ז, 1907תשל"ז, 30 במאי 1977) היה הרב הראשי של נתניה.

תולדותיו[עריכת קוד מקור | עריכה]

נולד בעיירה דרעוונא שבליטא. למד בישיבת ברנוביץ אצל הרב אלחנן וסרמן, בישיבת ראדין[1] ובישיבת מיר. בשנת 1935 עלה לארץ ישראל ולמד בכולל היכל התלמוד בתל אביב. נישא לאסתר, בתו של הרב אליהו אפשטיין, רבו של המושב בלפוריה. חתנו השני של הרב אפשטיין היה דוד מלמד, אביו של הרב זלמן מלמד.

בשנת 1938, לאחר פטירת חותנו התמנה הרב לוין לשוחט ורבה של בלפוריה[2]. בתחילת 1947 מונה לרב של קריית חיים[3].

בשנת 1953 עבר לכהן כרב בנתניה לצידו של הרב דוד שלוש[4]. הרב לוין היה מינוי של המועצה הדתית של נתניה, לאחר שרב העיר, הרב אברהם ורנר סירב לשתף פעולה עם המועצה הדתית[5]. בפועל כיהן הרב לוין כרב העיר מטעם המועצה הדתית ומסוף שנות ה-50 הופיע שמו של הרב לוין בעיתונות עם התואר "רבה של נתניה"[6] במקביל למתן כינוי זה לרב ורנר[7].

הקים את ישיבת תפארת נתניה, בראשה עמדו הרבנים שמעון משה דיסקין וצבי פרידמן. כמו כן עמד בראשות כולל שהקים בעיר. פרסם מאמרים תורניים בכתבי עת שונים ובהם ב"שבילין". במקביל לימד תלמוד בתיכון הדתי בעיר[8].

בשנת 1960, על רקע סכסוך בין משרד הדתות והמועצה הדתית לבין הרב ורנר, מונה על ידי הרב יצחק נסים לרב הראשי של נתניה, מינוי שלא הוכר על ידי שר הדתות[9][10]. עם השנים הוכר מעמדו כרב העיר האשכנזי[11].

נפטר בשנת תשל"ז- 1977[12].

צאצאיו[עריכת קוד מקור | עריכה]

בפטירתו בשנת 1977 נכתב שהוא השאיר שלושה בנים, כולם רבנים, שניים בארצות הברית, ושתי בנות[12].

  • בנו הרב אליהו לוין משמש כראש כולל ללימודי חושן משפט ואבן העזר בעיר לייקווד שבני-ג'רזי שבארצות הברית. התפרסם כראש בית הדין המיוחד שהתיר כמה מעגונות אסון התאומים.
  • בנו, הרב עמיהוד לוין, משמש כראש "בית המדרש הגבוה לתורה תפארת נתניה יד משה", הנקרא על שמו וכרבה של הקהילה החרדית "מנין אברכים" בנתניה. מוציא לזכרו את כתב העת התורני "אורייתא". בשנת 2011 ההדיר והוציא מחדש את הספר "אלה מסעי" המתאר את מסע הרבנים במושבות בשנת תרע"ד.
  • בתו, אלישבע, נישאה לרב פרופ' משה מרדכי טרופ, פרופסור לביוכימיה באוניברסיטת בן-גוריון, נכדו של הרב נפתלי טרופ ובנו של הרב ראובן טרופ[13]. כתב את הספר "חידת הקיום" על תורת האבולוציה. בנם הרב אביעד טרופ משמש כראש ישיבה בשכונת הר נוף בירושלים, מחבר סדרת ספרי "ודברת בם". בן נוסף הוא הרב אברהם ישעיהו טרופ, מחבר ספרי "דעה את ה'" ו"צופן ימי עולם".
  • חתנו הוא הרב מרדכי שטרנברג, ראש ישיבת הר המור.

הנצחתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר מותו נקרא על שמו רחוב בנתניה[14].

בביתו של הרב לוין פועל "מרכז תורני בית הרב".

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]