משה לוי (מוזיקאי)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
משה לוי משמאל לשלום חנוך במופע "יציאה"

משה לוי (נולד ב-1957) הוא נגן קלידים, מעבד ומפיק מוזיקלי ישראלי. מאז סוף שנות ה-70 לוי הוא אחד המוזיקאים הפעילים ביותר בישראל, ועד היום השתתף בהפקתם של עשרות אלבומים. בעיקר מוכר שיתוף פעולתו עם הזמר שלום חנוך, שלוי הפיק את כל אלבומיו מאז 1983.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לוי נולד בירושלים. בצה"ל שירת בתזמורת חיל האוויר, שבה ניגן באורגן. האלבום הראשון שבו ניגן לוי לאחר שחרורו היה "מחזור א' תשל"ז" של גרי אקשטיין שיצא ב-1977. פרסומו הגדול הראשון הגיע כעבור שנה, עת ניגן באלבומו של שלמה ארצי "גבר הולך לאיבוד". לוי בלט באלבום בעיקר בנגינת הפסנתר בפתיחת השיר "גבר הולך לאיבוד". שיתוף הפעולה של לוי עם ארצי המשיך גם ב-1979, באלבומו של ארצי "דרכים", שבו השתתף לוי לראשונה כמעבד, בחמישה משירי האלבום.

באמצע 1979 עבר לוי להתגורר בארצות הברית, שם למד מוזיקה במכללת ברקלי למוזיקה שבבוסטון. כעבור כשנה וחצי שב לישראל, בעקבות הזמנתו של שלמה ארצי להשתתף באלבומו "חצות", שבו עיבד לוי שישה מהשירים. ב-1981 הוזמן לוי לנגן באורגן האמונד באלבומו של שלום חנוך "חתונה לבנה". לוי הצטרף לסיבוב ההופעות שליווה את האלבום, ואת אלבומו הבא של חנוך, "על פני האדמה" שיצא ב-1983, הפיק מוזיקלית. מאז הפיק לוי את כל אלבומיו של חנוך, וכן הפיק יחד עם חנוך את אלבומה של דפנה ארמוני מ-1986. לוי הוא גם הקלידן הקבוע בהופעותיו של חנוך, ובתחילת העשור הראשון של המאה ה-21 העלה יחד איתו מופע משותף בשם "יציאה". המופע תועד על גבי אלבום כפול שיצא ב-2004, שבו קיבל לוי קרדיט לצד חנוך על העטיפה. אלבום נוסף שתיעד את המופע, "יציאה 2", יצא בשנת 2012.

ב-1984 הצטרף לוי ללהקת "סרט", שבה ניגן בקלידים. באותה שנה הפיק יחד עם יזהר אשדות את אלבומו של בעז שרעבי "אצלי הכל בסדר". בהמשך שנות השמונים, במקביל לשיתוף הפעולה עם שלום חנוך, השתתף לוי בהפקתם של מספר אלבומים של אמנים נוספים, ובהם "דרישת שלום" של ירדנה ארזי, "דרך ארץ" של גידי גוב ואלבום הבכורה של סי היימן.

בתחילת שנות התשעים היה לוי מהראשונים שהבחינו בכישרונו של המוזיקאי אביב גפן. לוי הפיק את אלבום הבכורה של גפן, "זה רק אור הירח" שיצא ב-1992. מאוחר יותר הפיק לוי את רוב אלבומיו של גפן שיצאו בשנות התשעים. שיתופי פעולה בולטים נוספים של לוי באותה תקופה היו עם מאיר בנאי, באלבומיו "הצבעים משתנים", "וביניהם" ו"לב סדוק", ועם ריטה, באלבומיה "אהבה גדולה" ו"תפתח חלון".

בעשור הראשון של המאה ה-21, במקביל לשיתוף הפעולה המתמשך עם שלום חנוך, הפיק לוי מספר אלבומים נוספים, בין היתר את כל אלבומיו של הזמר אריק ברמן. אלבומים נוספים שהפיק באותה תקופה כוללים את "יום רודף יום" של שמוליק קראוס, "חבק אותי לאט" של גלי עטרי ו"מחפש חבר קרוב" של שמעון בוסקילה.

לוי הלחין גם מספר מועט של שירים, ובהם "ערב בא נלך לרקוד" ו"דרך ארץ" שהלחין לגידי גוב, "שיר הבלבול" שהלחין לדורי בן זאב ו"שיר לשירה" שהלחין ליעל לוי.

דיסקוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

רשימה חלקית של אלבומים שבהם השתתף לוי בהפקה המוזיקלית:

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]