משפחת מנדלסון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

משפחת מנדלסון היא משפחה מיוחסת שהשפיעה רבות בכלל יהודי גרמניה ובפרט בחוגי תנועת ההשכלה היהודית, ממשפחה זו יצאו אנשי ציבור, מדענים, מוזיקאים ופילוסופים בעלי שם עולמי.

מיוחסות המשפחה[עריכת קוד מקור | עריכה]

משפחת מנדלסון הייתה מיוחסת לרבנים ופוסקי הלכה חשובים ביהדות אשכנז. משה מנדלסון אבי תנועת ההשכלה היהודית נחשב כדמות מפתח העיקרי שפרסם את משפחתו המיוחסת בתולדות יהדות גרמניה. אמו של משה מנדלסון, ביילה רחל שרה הייתה מצאצאי הרמ"א, שמוקירו המהרש"ל שהרבה להתכתב עמו בשו"ת היה קרוב משפחתו. וכן אמו של דניאל איציג, מרים הייתה מצאצאי הרמ"א והש"ך[1]. שתיים מנכדותיו התחתנו עם שניים מבניו של משה מנדלסון, אברהם ונתן. ובכך, מיוחסות משפחת מנדלסון עזרה לפרסום חשיבותו של משה מנדלסון. ולמרות היותו משכיל שגרמה לכך שהרבה רבנים הסתייגו ממנו ומדעותיו, הרי שמיוחסותו עזרה לו גם כן להתחבר עם רבנים חשובים, ובכך אפשר למנות את רבי שלמה דובנא שהיה שותפו בכתיבת הביאור, וכן רבי צבי הירש לוין ובנו רבי שאול ברלין.

ממשפחה זו ומצאצאיהם יצאו הרבה דמויות מרכזיות בתולדות יהדות גרמניה, עקב פרסומם וחשיבותם הן בעיני היהודים והן בעיני הגויים. אך מרוב רצונם להידמות לגויים כאנשים משכילים גרם להרבה ממשפחה זו להתנצר, והרבה בעם היהודי ראו זאת כבגידה ובעקבות כך יהודי מזרח אירופה הסתייגו מקירבה לחוגי אנשי ההשכלה. הן היהודים שנשארו ממשפחה זו והן המומרים, קיבלו הערכה גדולה סביב חייהם, כגון: יוסף מנדלסון שנשאר יהודי קיבל הערכה גדולה בקהילה בברלין, ומאידך דורותיאה שלגל שהתנצרה קיבלה הערכה גדולה בקרב אנשי ההשכלה הגרמנים.

בעלייה החמישית מגרמניה לארץ ישראל עלו גם ממשפחת מנדלסון. במדינת ישראל הרבה ממשפחת מנדלסון הן נוטלים חלק בתרבות הישראלית.

מקור שם המשפחה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מנדלסון הוא שם משפחה יהודי שמקורו ביהדות אשכנז. פירושו בשפת היידיש בנו של מנדל או בנו של מנחם, שכן ביידיש מנחם נקרא מנדל.

בני המשפחה וצאצאיהם הידועים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא משפחת מנדלסון בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ סוף הקדמת הפרי מגדים ליורה דעה.