משתמש:האיש והאגדה/הרהורים על ויקיפדיה

  מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

  אמנם ויקיפדיה היא קודם כל אנציקלופדיה ורק אחר כך קהילה, אך אחת הנקודות הטובות ביותר שמצאתי בקיומה של ויקיפדיה מתחדדת בדברים שלהלן. הדברים שלהלן מוכיחים מעבר לכל ספק, שלפעמים יוצר פרוייקט הוא בבחינת יוצר חברה חדשה. בכל פרוייקט, יש את עובדי הפרוייקט, את הצוות המשתתף במיזם; אם כי המטרה המוצהרת של יוזם המיזם היא, גְמַר המיזם עצמו, הרי שהתוצאה הבלתי רשמית של העבודה על הפרוייקט, מתבררת לעתים, כבעלת משמעויות אדירות, בעבור החברה האנושית שעובדת על הפרוייקט. הויקיפדים בכל הויקיפדיות, בכללן בויקיפדיה העברית, מרגישים את המסגרת החברתית החדשה שנוצרה, מהצוות שעובד על המיזם הענק ויקיפדיה. ויקיפדיה משמשת בעבור רובינו כמין חוויה חברתית ומסגרת של חברה וירטואלית, המסבה עונג רב לחבריה. היותר רגשניים מבינינו יוכלו להצביע על כך, שהסיבה הראשונה להיותם כאן היא עצם הרגשת החברות בקהילה גדולה ומסועפת, שלה כללים אחרים היוצרים גיוון בסביבה החברתית המוכרת והרגילה, כשתחושת השייכות לקהילה הויקיפדית מביאה בכנפיה מחשבות נוגות על האלטרנטיבה המעניינת של החברה האנושית הרגילה. אותם ויקיפדים שחושבים שהאדרת ה"קהילתיות" של ויקיפדיה על פני "אנציקלופדיותה" היא 'חילול שמה ומהותה של ויקיפדיה' - הינם מיעוט; ולמרבה האירוניה גם מיעוט זה, החי את עולם המדע והרציונל הקר, הינו חלק בלתי נפרד מהקהילה האנושית רבת הטיפוסים והגוונים, גם אם הוא, כמי שעולם הרגש והאמוציונל רחוק ממנו, אינו מרגיש כך או אינו מתרגש מכך.

  בהקשר הזה, דהיינו בהקשר להיות ויקיפדיה סוג שונה ופחות מוכר של קהילה, שחוט האיחוד המאגד אותה אינו לאום/גזע/מין/סביבה וכדומה, אלא גלישה באינטרנט ותרומה לפי היכולת לפרוייקט אנציקלופדי אדיר מימדים, בהקשר הזה רציתי לחדד נקודה אחת מעניינת שהיא פועל יוצא מהקהילה הייחודית של ויקיפדיה, ומהנקודה הזו אפשר ללמוד על ייחודיותה של הקהילה הויקיפדית העברית.

  הנתק והריחוק השערורייתי בין המגזר החרדי לחילוני בארץ הוא בלתי נסבל. אין צורך להכביר במילים כשמדובר בנושא טעון זה. ההאשמות וההשמצות הסמויות והגלויות אינן בגדר נדיר, בלשון המעטה, בתקשורת החילונית כמו החרדית, כששתיהן נגועות באגואיסטיות קלאסית שאינן רק הערכה עצמית אלא בגדר הערצה עצמית. נרקיסיזם לשמה. ההפרדה הברורה והמוחלטת - שדומה שאין לשנותה - בין 2 המגזרים מחד, והפרות הסטטוס קוו הסדרתיות והשיטתיות מ-2 הצדדים מאידך, יוצרות הר ענק וחוצץ בין החרדים והחילונים במדינה. נדמה שבשנותיה הראשונות של מדינת ישראל כשכולנו הבנו שחייבים להתאחד, הסטטוס קוו איכשהו נשמר. אך ככל שהתבגרה האוכלוסייה וגידלנו דור שלישי ואף רביעי של צעירים חסרי פרופורציות, השנאה רק גדלה ואיתה התהום הפעור בין 2 הסקטורים. מדינת ישראל בכלל מפוצלת ומפולגת למיעוטים שונים ומשונים. מרבית האוכלסייה הינה בני מיעוטים. מהדרוזים ועד החרדים ומהפלסטינים ועד הד"לים. אך כשמדובר בשני הסקטורים האלה, החרדים והחילונים, נדמה שהגענו לשיתוק מוחלט של תהליך האיחוד המתבקש כל כך, אך אינו נראה באופק. אין, פשוט אין, מספיק מילים בלקסיקון לתאר את השנאה העמוקה והמושרשת בין שני המגזרים. המילון פתאום נראה אפסי וגמדי מול אוצר המילים החייב להיווצר כדי לתאר את השורשים העמוקים של שנאת החינם נוסח 2008. ועל זה אני בוכה בכי, על זה כולנו בוכים, על זה בוכה הנביא, ומי ייתן ולא נְבַכֶּה יום אחד את אדישותנו הבלתי מובנת לנוכח המצב המזעזע. מה אנחנו? שיעים וסונים? אירים ובריטים? הרי כולנו בני עם אחד, אומה אחת, והלוואי שניראה באמת כעם אחד.

  לפעמים אני תוהה: האם יש מישהו שחשב אי-פעם כיצד לאחות את הקרעים?, האיך לאחד את אומתינו למודת הסבל והאנטישמיות בכדי ליצור מחסום לאנטישמים המסתובבים בעולמנו האכזרי בראש מורם (ע"ע אחמדינג'אד)?. מישהו ניסה פעם ליצור ערוץ הידברות מוצלח בו ירגישו הצדדים שווים ובעלי אינטרס משותף, נעלה מכל מציאות חומרית מטופשת, אינטרס האחדות?. אמנם יש פילוג שתמיד יתחייב להיות מכורח המציאות. הרי בעוד אצל החילוני הממוצע טלויזיה, תיאטרון, קולנוע ומחול הינם ערך נעלה, אצל החרדי התפילין, השבת, החגים ולימוד התורה הם הערכים הגבוהים. אבל למה להביא את הפילוג האידאולוגי הזה לכדי יריבות אישית חסרת גבולות. לכדי תהומות פעורים?.

  הנחמה היחידה, אך החשובה מאין כמוה, נמצאת בויקיפדיה העברית. מייסד ויקיפדיה אולי לא חשב מעולם על הפוטנציאל העצום של האחדות הצרופה הגלום בויקיפדיה. אך גם אם מחשבה תחילה לא היתה כאן, הרי שסוף מעשה נמצא גם נמצא. פה בויקיפדיה, המקום האמון על שיתופיות, חופשיות והדדיות ללא הבדלי עם, גזע, מגזר, מוצא ושבט, דוקא פה מוצאים את עצמם חרדים וחילונים מדברים, ביודעים ובלא יודעין, כשוים אל שוים, בהערכה הדדית אמיתית. ראויה היא ויקיפדיה לשמה "אנציקלופדיה שיתופית" - ועוד איך שיתופית. שיתוף במובן הכי עמוק של המילה. אחדות לשם אחדות. אף אחד אולי לא שם לב לנקודת המבט הזאת על ויקיפדיה, אך כשמסתכלים כבר מנקודת מבט זו מתעצמת ויקיפדיה לאין שיעור ומתגלה כפרוייקט אדיר מימדים ששינועו למטרה הבלתי רשמית של האחדות מתאפשר רק בזכות האחדות והשוויוניות שהן אבני הבניין של ויקיפדיה.

  ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]