מתכנן ערים ואזורים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

מתכנן ערים ואזורים הוא איש מקצוע שמתעסק בתחום של תכנון עירוני ואזורים. תפקידו של מתכנן הערים ואזורים הוא לגבש תוכנית לפיתוח וניהול של אזורים עירוניים, כפריים, או פרבריים. מתכנן ערים ואזורים יערוך ניתוח מקיף של שימושי הקרקע אותם הוא מיתכוון לתכנן ויערוך סקר כלכלי, וחברתי. מתכנן ערים ואזורים חייב לקחת בעבודתו גם בחשבון דברים נוספים בעלי חשיבות שיעלו לאחר מכן כגון: "מצב הקרקע, האקלים, זיהום אוויר, המצב התחבורתי באזור, המצב החברתי באזור כגון: "פשיעה באזור" והמצב הסוציו-אקונומי של התושבים. מתכנן ערים ואזורים יכול גם להציב "חוקים ותקנות" על האזור שאותו הוא מתכנן כגון: "תברואה וניקיון".

תהליך הכשרתו של מתכנן ערים ואזורים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקצוע הלימוד של תכנון ערים נלמד תמיד ללימודי תואר שני כאשר סטודנטים הלומדים ללימודי תואר ראשון נדרשים לעשות תואר בתחום גאוגרפיה או אדריכלות. בארץ ישנם 2 מוסדות אקדמאיים המלמדים את מקצוע תכנון הערים והאזורים: הטכניון בחיפה והאוניברסיטה העברית בירושלים.

עבודתם של מתכנני ערים ואזורים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מתכנני ערים ואזורים נשכרים בדרך כלל על ידי יזמים, בעלי רכוש פרטיים, משרדי תכנון פרטיים, עיריות, מועצות מקומיות ואזוריות, וממשלות. כדי להכין תוכנית מקיפה וכללית לאזור בשלבי פיתוח שניבנה כבר, או להכין תוכנית עבור אזור חדש שעדיין לא הוקם ונמצא בשבלי תכנון ראשוניים. לעתים גם מסייע מתכנן הערים והאזורים לאדריכל להכין תוכנית של מבנה הקשור אל סביבתו או כדי לתאם בין תוכנית אדריכלית לבין תוכנית סביבתית. מתכנני ערים ואזורים העובדים במשרדי ממשלה או ברשות המקומית או האזורית יתעסקו בפיתוח עתידי או בפתרון בעיות כגון: דיור, תרבות, שיקום ושימור היסטורי, ותחבורה.

גופי התכנון בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בישראל פועלים: איגוד המתכננים בישראל והשלוחה הישראלית של האיגוד הבינלאומי למדעי האזור.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]