סימבה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
סימבה
Simba
סימבה בסרט "מלך האריות 2: מלכות סימבה"
סימבה בסרט "מלך האריות 2: מלכות סימבה"
הופעה ראשונה מלך האריות (1994)
הופעה אחרונה מלך האריות (2019)
יוצרים איילין מגי, ג'ונתן רוברטס, לינדה וולדברטון
גילום הדמות מתיו ברודריק, ג'ייסון ויבר, דונלד גלובר, ג'וזף ויליאמס, ג'ונתן טיילור טומאס, JD McCrary עריכת הנתון בוויקינתונים
דיבוב ראו למטה
דיבוב בשפה העברית דורון בן-עמי (כגור; מלך האריות)
אלון ברנד (כגור; מלך האריות 3: האקונה מטאטה)
אלון אופיר (כמבוגר)
מידע
כינויים מלך האריות
גזע אריה
מין זכר
מקצוע שליט
שיוך צוק התקווה
דמויות קשורות
משפחה מופסה (אב)
סאראבי (אם) אהדי (סבא)
סקאר (דוד)
זירה (דודה)
נוקה (בן דוד)
ויטני (בת דודה)
נלה (בת זוג)
קיארה (בת)
קאיון (בן)
קופה (בן)
סרפינה (חותנת)
קובו (חתן)
חברים טימון, פומבה, זאזו, רפיקי.
אויבים סקאר, זירה, נוקה, שנזי, בנזאי, אד.
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

סימבהאנגלית: Simba, אריה בסוואהילית) הוא דמות מונפשת של אריה והפרוטגוניסט בסרט המצליח של דיסני - מלך האריות. סימבה הופיע בשני סרטי המשך לסרט.

סימבה הוא בנם של מופסה וסאראבי, אחיינו של סקאר, בן זוגה של נלה, ואביהם של קיארה וקאיון. בספרים, סימבה הוא אביו של אריה בשם קופה. לסימבה פרווה זהובה, וכשהוא גדל והופך למבוגר הוא מגדל רעמה זהובה-אדומה.

הופעות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מלך האריות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – מלך האריות
סימבה כגור מבקש מטימון אוכל

בסצנה הפותחת של "מלך האריות", סימבה נולד למלך מופסה ולמלכה סאראבי. אחרי שהוא נמשח, רפיקי המנדריל מרים אותו מעל צוק התקווה, בשביל שכל החיות בתוך שטחי התקווה יראו. במקום אחר, דודו של סימבה, סקאר, מעוצבן מלידתו של סימבה אשר חותמת את גורלו - סקאר לעולם לא יהיה מלך

כשסימבה מבוגר יותר אביו מופסה לוקח אותו לפסגת צוק התקווה בשביל להראות לו את ממלכתו. סימבה מתעניין באזור חשוך ואפל מעבר לגבול הצפוני של שטחי התקווה, אבל מופסה מסביר לסימבה שאסור לו ללכת לשם משום שיותר מידי מסוכן שם. אחרי שמופסה יורד מהצוק הוא צריך להבריח כמה צבועים, כך זאזו מוביל את סימבה הביתה וסימבה הולך לבקר את דודו סקאר.

סקאר מספר לסימבה שהאזור האסור הוא בית קברות לפילים ושרק האריות האמיצים ביותר הולכים לשם. סקאר בכוונה מעורר את סקרנותו של סימבה כדי שהגור יבקר בבית הקברות, וסימבה באמת הולך לשם, לוקח איתו את חברתו נלה. סימבה משקר לאמו סאראבי ואומר שהוא הולך לבור המים. סאראבי מסכימה לתת לסימבה ללכת, אבל דורשת שזאזו ילך איתם. עם זאת, שני הגורים זוממים לאבד את זאזו בזמן השיר "משתגע כבר מלך להיות" ומצליחים בכך, מה שמאפשר להם ללכת לבית הקברות לפילים.

בזמן שסימבה ונלה מתקרבים לבית הקברות, זאזו מוצא את שני הגורים. בבית הקברות שלושה צבועים - שנזי, בנזאי ואד תוקפים את סימבה ונלה, כציות לפקודות סקאר. למזלם, זאזו מצליח לברוח מהצבועים ואומר למופסה מה קורה, ומופסה ממהר לבית הקברות ומגיע בדיוק כששלישית הצבועים דחפו את סימבה ונלה לפינה אחרי מרדף קצר, והם עומדים לאכול אותם. מופסה מגן על סימבה ונלה, נלחם בצבועים ומאיים להרוג אותם אם הם יתקרבו לסימבה שוב. הצבועים בורחים וסימבה מתנצל בפני מופסה, שמאוכזב מכך שסימבה בכוונה הפר את הכללים בכך שהלך מעבר לגבולות שטחי התקווה כשמופסה אמר לו לא לעשות זאת. עדיין מאוכזב מסימבה, מופסה מוביל אותו עם נלה וזאזו מחוץ לבית הקברות בחזרה לשטחי התקווה, לא מודע לעבודה שסקאר המעוצבן מסתכל עליהם עוזבים. בדרך הביתה, מופסה מורה לזאזו לקחת את נלה הביתה ולוקח את סימבה הצעיר הצידה לשיחה פרטית על מה שעשה. סימבה אומר שהוא ניסה להיות אמיץ כמו מופסה, ומופסה מחזיר לו שהוא אמיץ רק כשהוא צריך להיות ושלהיות אמיץ לא אומר ללכת לחפש צרות. הוא גם מלמד את סימבה על המלכים הגדולים של העבר ששומרים עלינו מהשמיים.

באותו זמן בבית הקברות לפילים, סקאר עצבני ששנזי, בנזאי ואד לא הצליחו להרוג את שני הגורים. סקאר רוכש את אמונם של צבועים רבים אחרים ומכין תוכנית חדשה. למחרת סקאר לוקח את סימבה לנקיק ומבקש מסימבה לחכות, אומר שמופסה הכין לו הפתעה גדולה. הוא גם מייעץ לסימבה לשפר את השאגה שלו, כשהוא מתייחס לתקרית שקרתה בבית הקברות לפילים כשסימבה לא הצליח להפחיד את הצבועים עם שאגתו אחרי שהם דחקו אותו ואת נלה לפינה, רגע לפני שמופסה הגיע והציל אותם. כשסימבה בנקיק, סקאר והצבועים מתחילים מנוסת בהלה של עדר גנו. רגע לפני שזה קורה, סימבה לוקח לליבו את עצת סקאר, וכשהוא מבחין בלטאה הוא מצליח להבריח אותה עם השאגה שלו אחרי כמה ניסיונות כושלים רגע לפני שהצבועים מפחידים את הגנו - מה שגורם לסימבה לחשוב שהוא זה שהבריח את העדר וגרם לבהלה עם שאגתו. סקאר מזהיר את מופסה על הבהלה ואומר לו שסימבה למטה בתוך העדר. הוא מעמיד פני מודאג לסימבה, אבל הוא באמת רק מנסה לגרום למותו של מופסה, ביודעו שמופסה ינסה להציל את סימבה ובתקווה ששניהם יהרגו כך. מופסה מצליח להציל את סימבה אבל נזרק אל מותו לתוך הבהלה על ידי סקאר. לא מודע לבגידה זו, סימבה רואה את אביו נופל למותו, וחושב שזו אשמתו בזמן שהוא מוצא את גופתו של אביו, משום שהוא חושב שהוא זה שגרם לבהלה, עדיין לא יודע שאלה היו הצבועים שגרמו תחת פיקודו של סקאר. סקאר מגיע ואומר לסימבה שהוא צריך לברוח משום שזו הייתה אשמתו שמופסה מת. סימבה בורח וסקאר מורה לצבועים להרוג אותו, אבל סימבה בורח למדבר. הצבועים מחליטים לא לספר לסקאר שהם נכשלו שוב, ושבמילא סימבה יכול להחשב למת במדבר, הצבועים אומרים לסקאר שסימבה מת, וסקאר משתלט על המלוכה, מאפשר להם ולשאר הצבועים לפלוש לשטחי התקווה.

סימבה ניצל במדבר על ידי טימון ופומבה, זוג של סוריקטה וחזיר יבלות. הם מגדלים את סימבה בג'ונגל עד שהוא נהפך למבוגר. יום אחד, לביאה מגיעה לג'ונגל ומנסה להרוג את פומבה. סימבה מגיע להגנת טימון ופומבה ונאבק בלביאה עד שהוא מגלה שהיא נלה. השניים מתאהבים, אף על פי שסימבה מתעקש שהוא לעולם לא יחזור לשטחי התקווה ויעצור את שלטונו של סקאר משום שהוא עדיין מאמין שהוא הרג את אביו, לאכזבתה של נלה. רפיקי מוצא את סימבה ומסביר לו שמופסה עדיין חי. רפיקי מוביל את סימבה לאחו שם רוחו של מופסה מופיעה בעננים. מופסה מסביר שסימבה חייב לחזור הביתה ולתפוס את כס המלוכה. סימבה חוזר לשטחי התקווה, בליווי נלה, טימון ופומבה. הם מוצאים את שטחי התקווה יבשים וצחיחים. בזמן שטימון ופומבה מסיחים את דעת הצבועים ונלה אוספת את הלהקה, סימבה מחפש את סקאר.

אחרי שהוא רואה את סקאר מכה את סאראבי, סימבה מתעמת איתו בצוק התקווה. סקאר מכריח את סימבה להתוודות על מותו של אביו מול כל הלביאות ומצליח לסימבה כמעט ליפול מהצוק, כשסימבה נאחז בקצות כפותיו. סקאר אוחז את סימבה ולוחש לו שהוא זה שבעצם הרג את מופסה. כועס ביותר, סימבה דוחק את סקאר וגורם לו להתוודות, מה שגורם לקרב להתחיל. ברק מכה באדמה וגורם לשרפה. כשנלה ושאר הלביאות, טימון ופומבה מגרשים את הצבועים, סימבה רודף את סקאר לפסגת צוק התקווה ושם סקאר מתחנן לחייו, אומר שהצבועים היו אחראים למרד. לא משוכנע, סימבה דוחה את תרוציו ומורה לגרושו, בכוונה משתמש במשפט שדודו השתמש בו כשהוא האשים את הגור במוות מופסה. מבויש וכועס, סקאר תוקף את סימבה עד שהאריה הצעיר מצליח לזרוק את סקאר מעבר לקצה הצוק. סקאר לא מת מהנפילה, אבל מוקף בצבועים בהם ניסה לבגוד.

עם מותו של סקאר סימבה מטפס על צוק התקווה כשגשם מתחיל לרדת ומכבה את השריפה. סימבה שואג למרחבי שטחי התקווה. מאוחר יותר, עם שיקומם של שטחי התקווה, רפיקי מרים את גורם החדש של סימבה ונלה לאוויר מעל צוק התקווה בשביל שכל החיות מלמטה יראו.

אופיו של סימבה הוא אחד מהדוגמאות הטובות ביותר של דיסני לסיפור התבגרות. כגור, סימבה היה מרוכז בעצמו ואגוצנטרי. הוא רצה להפוך למלך מסיבות אנוכיות, כמו להשיג כוח או לעשות ככל שיעלה על רוחו. עם זאת, כמבוגר, סימבה גודל למלך חזק אבל אדיב, שבעל כוונות טובות ותקווה למשפחתו ולמולדתו.

מלך האריות 2: מלכות סימבה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – מלך האריות 2: מלכות סימבה

ב"מלך האריות 2: מלכות סימבה", לסימבה נולדה בת בשם קיארה. יום אחד סימבה נותן לביתו לשחק, אבל שולח על טימון ופומבה לשמור עליה. טימון ופומבה מתחילים להתווכח על חרקים, ובלי שסימבה יודע קיארה בורחת מהם.

קיארה עוברת את גבולות שטחי התקווה ומגיעה לצד האפל של הממלכה, שם היא מכירה את קובו, גור מהשטחים האסורים שלהקתו הוגלתה על ידי סימבה בשל נאמנותם לסקאר. השנים משחקים תופסת עד שסימבה מזנק לעימות עם זירה, אימו של קובו, שהסתכלה על שני הגורים משחקים. אחרי העימות, סימבה מדבר עם קיארה ומסביר לה ש"אנחנו אחד".

כשקיארה מבוגרת יותר, היא יוצאת אל שטחי התקווה לבד לצייד הראשון שלה. סימבה דואג לבטיחותה ושולח את טימון ופומבה לשמור עליה שוב, בניגוד לעצת נלה. אחרי שקיארה מגלה את טימון ופומבה היא בורחת, אבל נכלאת במלכודת של ויטאני ונוקה, חצאי-אחים של קובו מצד אימו. קארה מנסה לברוח אבל נחנקת ומאבדת הכרה. קובו מציל אותה, ובהתחלה סימבה מנסה לגרש אותו, אך נלה משכנעת אותו לקבל את קובו ללהקה.

אחרי כן לסימבה יש סיוט על מותו של מופסה. בסיוט, מופסה מטפס על הצוק, קורא לסימבה לעזרה. סימבה הולך לעזור לו, אבל שומע צחוק מרושע מאחוריו ורואה את סקאר הולך לעברם. כשסימבה מושיט יד לאביו, סקאר תופס את כפו האחרת בטפריו. ברגע הזה, מופסה קורא לסימבה פעם אחרונה כשהוא נופל מעבר לצוק למותו. סימבה מסתכל על סקאר, אבל הוא משתנה לקובו. קובו צוחק כשהוא זורק את סימבה מעבר לצוק, וכשהוא מתרסק על הרצפה הוא מתעורר.

מה שלא ידוע לסימבה, הוא שזירה אימנה את קובו בסרט בשביל לחדור ללהקתו של סימבה ולהרוג אותו.

סימבה לאט לאט מתחיל לבטוח בקובו, וקיארה וקובו מתאהבים. במהרה קובו מתחיל לפקפק בנאמנותו ללהקת המנודים.

אחרי כמה ימים סימבה לוקח את קובו לטיול ומספר לו על הסיפור האמיתי של סקאר. זירה ושאר המנודים אורבים לקובו וסימבה בזמן שהם מדברים, ומחזירים את חוסר-האמון של סימבה בקובו. קובו מנסה לשכנע את סימבה שלא היה לו קשר למתקפה, ואפילו מנסה להגן עליו, אבל ויטאני מכה אותו וגורמת לו לאבד הכרה. סימבה נפצע קשה אבל שורד ובורח, והורג בשוגג את נוקה. קובו מואשם במוות וזירה מכה אותו בכעס, גורמת לצלקת בעינו, וגורמת לו להראות כמו סקאר. קובו בורח לשטחי התקווה בבושה.

סימבה, לאחר הבנתו שלקובו היו מניעים רעים כשהציל את קיארה, מגלה אותו מארץ התקווה, ומסרב לקבל את התנצלויותיו. קיארה מעוצבנת מכך, ואחרי שאומרת לאביו "לעולם לא תהיה מופסה", בורחת כדי למצוא את קובו. השניים מתאחדים במדבר מאוחר יותר בערב. כשסימבה נכנס למערה ומוצא שביתו נעלמה, זאזו מגיע ומודיע שהמנודים התחילו מלחמה. סימבה יוצא כדי להילחם עם להקתו.

אחרי קרב ארוך, סימבה וזירה מתעמתים אחד עם השני. קיארה וקובו מזנקים לאמצע העימות ומסיימים את המלחמה, משכנעים את שני הצדדים ש"הם אחד". המנודים, אחרי לומדים על טבעו האמיתי של מנהיגתם - שמוכנה להרוג את חבריה רק כדי לנקום את מותו של סקאר, נוטשים את זירה ומצטרפים ללהקתו של סימבה. זירה, כועסת ומסרבת לשים את עברה מאחוריה, מנסה לזנק על סימבה, אבל נזרקת הצידה כשקיארה מזנקת עליה. שתי הלביאות נלחמות ומתגלגלות לנקיק, שעכשיו מלא במים סוערים בגלל הסכר השבור. קיארה מושיטה יד לעזרה לזירה, אך זו מסרבת ונופלת למותה - טובעת בנהר למטה.

אחרי שסימבה וקיארה מטפסים לבטחה, סימבה מבין את טעותו ומקבל את קובו ושאר המוגלים ללהקתו. שתי הלהקות המאוחדות חוזרות לצוקי התווקה שם קיארה וקובו נישאים. בחגיגה, קובו, קיארה, סימבה ונלה הולכים לפסגת הצוק ושואגים למרחבי הממלכה. סימבה מסתכל לשמיים שם מופסה אומר לו "כל הכבוד, בני", משבח אותו על החלטתו להכניס את המוגלים ללהקה.

מלך האריות 3: האקונה מאטאטה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסרט ההנפשה "מלך האריות 3: האקונה מאטאטה" (הנקרא גם "מלך האריות ½1") שיצא ב-2004, עוד מידע נחשף על חייו של סימבה בג'ונגל עם טימון ופומבה אחרי גירושו.

סימבה מתואר כנער קשה לגידול, כשהוא גובהה ומטפס על עצים מסוכנים או מתנדנד מעל מפלים, מבלי שיהיה לו אכפת מהסכנה בה הוא נמצא או מהמאמצים של טימון לחנך אותו. כנער מתבגר, הוא הביס את טימון בכל תחרות אכילת חרקים שקיימת, כולל תחרות גמיעת חלזונות שנראית בסרט. בסצנה אחת נראה שיש לו הרבה סיוטים, כנראה על מותו של מופסה. בסצנה הסופית, לפני שסימבה שואג בקול רם לשטחי התקווה, הוא מודה לטימון ופומבה - ואומר להם שלא היה יכול להצליח בלעדיהם.

הופעות מחוץ לסרטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ספרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסדרת הספרים שנקראו "מלך האריות: שש הרפתקאות חדשות", שיצאו לאור לאחר הסרט "מלך האריות" המקורי, לסימבה יש בן בשם קופה, גור אריות עם פרווה זהובה וציצה חומה על ראשו. לא היה אזכרו לקופה ב"מלך האריות 2: מלכות סימבה" שיצא אחרי שהספרים פורסמו.

סדרות טלוויזיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סימבה מופיע לפעמים לזמן קצר בסדרת הטלוויזיה המצוירת "טימון ופומבה". זה כולל פרק אחד בו טימון גורר את סימבה כדי לעזור לו להחזיר לפומבה את זכרונו האבוד. בפרק "Congo on Like This", טימון ופומבה חושדים שסימבה חזר לטבעו אוכל-הבשר. בפרק "Shake Your Djibouti", סימבה מופיע שוב כשטימון ופומבה צריכים לאמן את סימבה בשביל להגן עליהם ממפלצת מעבדה. בעוד פרק שנקרא "Rome Alone" נראה סימבה כשהוא נלכד על ידי רומאים, ומכניסים אותו לקרב גלדיאטורים עם אריה אחר שנקרא קלאודיוס. סימבה מופיע גם בקליפ "The Lion Sleeps Tonight" שבו טימון ופומבה מככבים.

סימבה הוא דמות ראשית בסדרה האיטלקית סימבה מלך הג'ונגל.

סימבה הופיע גם כאחד מהאורחים בסדרת ההנפשה "בית העכבר" שם הוא הופיע כגור וכגרסה המבוגרת שלו.

בשנת 2014 הודיעה חברת וולט דיסני על סדרה חדשה לסרט "מלך האריות" בשם "משמר האריות - השאגה חוזרת", בסדרה זאת מככב סימבה בתור אבא של בנו הקטן קאיון.

הפארקים של דיסני[עריכת קוד מקור | עריכה]

גרסאות חיות של סימבה מופיעות במחזמר "מלך האריות" ובמצעדים, וכן ניתן לראותו בפארקים ואתרי נופש של חברת וולט דיסני.

סימבה היה גם הדמות הראשית ב"אגדות מלך האריות", ארץ פנטזיה לשעבר בממלכת הקסם של דיסני וורלד, שסיפרה את הסיפור של הסרט באמצעות בובות מדברות וזזות. אטרקציות אחרות של דיסני שבה סימבה הופיע כוללות את המופע התלת־ממדי "הפילהרקסם של מיקי", וגרסת הדיסנילנד בהונג קונג ל"זה עולם קטן".

משחקי וידאו[עריכת קוד מקור | עריכה]

במשחקי הווידאו המבוססים על הסרטים, סימבה הוא לרוב הדמות הראשית איתה משחקים.

סימבה מופיע כגור גם במשחק "Disney Friends" שיצא לנינטנדו DS.

בסדרת Kingdom Hearts מופיע סימבה במספר משחקים. במשחק "Kingdom Hearts" מופיע סימבה כמבוגר כרוח מזומנת שעולמה נהרס. במשחק Kingdom Hearts: Chain of Memories מופיע סימבה בתור קלף זימון.

סימבה בעל תפקיד חשוב הרבה יותר ב"Kingdom Hearts 2" כשהוא שותף מן המניין ולא דמות מזדמנת. כשהדמויות הראשיות (סורה, דונלד דאק וגופי מטיילות בג'ונגל שבשטחי התקווה, סימבה מותקף על ידי "הארטלס" (Heartless). סימבה תוקף את הדמויות הראשיות, לא מזהה אותם משום שהפכו לחיות ג'ונגל בגלל הבגדים המכושפים של סורה. עם זאת, כשהוא מבין מי הם, הוא שמח להצטרף אליהם, אבל מופתע למראם השונה. בהתחלה, סימבה מסרב לחזור לשטחי התקווה, אומר שהוא "לא מי שהיה". אביו, מופסה, בא אליו ומבקש ממנו לחזור; אחרי כן, הוא מלווה את סורה, דונלד וגופי בחזרה לצוק התקווה בשביל קרב עם הצבועים שנזי, בנזאי ואד, ועם סקאר 0 שהפך להארטלס בגלל כעסו וקנאתו.

יש המשכיות שגויה ביומנו של ג'ימיני מ-"Kingdom Hearts", המשחק הראשון בסדרה. ביומן נאמר שסימבה הוא כבר מלך שטחי התקווה כשהוא היה מזומן, אבל במשחק השני הוא לא היה מלך עד שסורה, דונלד וגופי עזרו לו להביס את סקאר.

קאם קלארק (המדבב של סימבה ב"טימון ופומבה" וקול השירה ב"מלך האריות 2") מדבב את סימבה בשתי ההופעות שלמעלה, ביחד עם קלטת ארכיונית של ג'ונתן טיילור תומאס בשביל הפלאשבאק של סימבה כדור בהמשך ב"קינגדום הארטס 2".

שחקנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מלך האריות (1994) (סרט) ג'ונתן טיילור תומאס (מדבב כגור)
מתיו ברודריק (מדבב כמבוגר)
ג'ייסון ויבר (קול שירה כגור)
ג'וסף ויליאמס (קול שירה כמבוגר)
איוון סאוסדו (קול שירה כגור בסצנה מיוחדת) (הגרסה המיוחדת 2003)
פרנק ולקר (קול שאגה כמבוגר)
טימון ופומבה (1995) (סדרת טלוויזיה) קאם קלארק (מדבב כמבוגר)
מלך האריות (1997) (מחזמר מברודוויי) סקוט אירבי-ראנייר (גור)
ג'ייסון רייז (מבוגר)
מלך האריות 2: מלכות סימבה (1998) (סרט) מתיו ברודריק (מדבב כמבוגר)
קאם קלארק (קול שירה כמבוגר)
מלך האריות 3: האקונה מאטאטה (2004) (סרט) מתיו ויינברג (מדבב כגור)
מתיו ברודריק (מדבב כנער וכמבוגר)
Kingdom Hearts 2 ‏(2006) (משחק וידאו) ג'ונתן טיילור תומאס (מדבב כגור) (הקלטה ארכיונית)
קאם קלארק (מדבב כמבוגר)
משמר האריות - השאגה חוזרת (2015) (סדרת טלוויזיה) רוב לאו (מדבב כמבוגר)
מלך האריות (2019) (רימייק לסרט מלך האריות) ג'יי. די. מקריי (מדבב כגור)

דונלד גלובר (מדבב כמבוגר)

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא סימבה בוויקישיתוף