סמל ניו מקסיקו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
החותם הגדול של מדינת ניו מקסיקו
Seal of New Mexico.svg
חותם המדינה
פרטים
המחזיק בסמל ניו מקסיקו
התקנים
מוטו גדל כפי שהולך
פרטים נוספים
שימוש סמל ניו מקסיקו, מסמכים רשמיים

החותם הגדול של מדינת ניו מקסיקו או סמל ניו מקסיקואנגלית: Great Seal of the State of New Mexico) הוא סמל מדינת ניו מקסיקו שבארצות הברית. הסמל אומץ בשנת 1913.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עם הפיכת ניו מקסיקו למדינה, בשנת 1912, מינה בית המחוקקים של המדינה ועדה מיוחדת במטרה שזו תעצב את החותם הרשמי של המדינה. הוועדה כללה את מושל ניו מקסיקו ויליאם מקדונלד, את התובע הכללי של המדינה, פרנק קלנסי, את נשיא בית המשפט העליון של המדינה קלרנס רוברטס, ואת מזכיר המדינה אנטוניו לוצ'רו. ביוני 1913 הגישה הוועדה את המלצותיה, כשהיא מאמצת את עקרונות חותם טריטוריית ניו מקסיקו, שמקורו בשנת 1851. הסמל שעוצב על ידי ממשלת הטריטוריה זהה לסמל של ימינו למעט התאריך המופיע בו והמוטו, אשר נוסף ביוזמת ויליאם ריטץ', מושל הטריטוריה, בשנת 1882, תוספת שאושרה על ידי בית המחוקקים של הטריטוריה בשנת 1887. ההצעה לסמל המדינה כללה רק הצעה להחלפת התאריך המופיע בו לשנת 1912. הצעה זו אומצה על ידי בית המחוקקים של המדינה בשנת 1913.

תיאור הסמל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסמל מופיע עיט מקסיקני, האוחז במקורו נחש, ובטפריו קקטוס. מעליו מופיע עיטם לבן-ראש אמריקאי שכנפיו פרושות והוא אוחז בטפריו חצים. בסמל מופיע תאריך ייסוד המדינה - 1912, ומגילת קלף שעליה המוטו בלטינית: "גדל כפי שהולך" (Crescit Eundo). סביב הסמל מופיע הכיתוב, באנגלית: "החותם הגדול של מדינת ניו מקסיקו".

סמל זה משלב בין סמל ארצות הברית בו מופיע העיטם לבן-הראש לבין סמל מקסיקו, ובכך מתאר את ההיסטוריה של המדינה, בה התיישבו מתיישבים ספרדים, עת הייתה הטריטוריה חלק מספרד החדשה, ולאחר מכן חלק ממקסיקו. העיט האוחז במקורו נחש ובטפריו קקטוס מבוסס על המיתוסים האצטקים.

העובדה שהעיטם לבן-הראש האמריקאי גדול מהעיט המקסיקני ונמצא מעליו מסמלת את השליטה האמריקאית בשטח כיום, תוך שמירה על המסורות הקודמות.

סמל זה זהה למעשה לסמל טריטוריית ניו מקסיקו שקדמה למדינה בהבדל אחד - התאריך בסמל הטריטוריה היה 1846, כשהשנה רשומה בספרות רומיות (MDCCCL) - שנת החלת השליטה האמריקאית בטריטוריה. בעת עיצוב סמל המדינה הוחלט לעשות שימוש בספרות ערביות מאחר שהספרות הרומיות ניראו בעיני המחוקקים יומרניות מידי.

מוטו המדינה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מוטו המדינה, המופיע על הסמל -"גדל כפי שהולך" מקורן בשירו של המשורר הרומי בן המאה הראשונה לפנה"ס לוקרטיוס: "על טבע היקום" (De rerum natura). לוקרטיוס התייחס לרעם שקולו הולך ומתגבר ככל שהוא נע. מוטו זה נבחר על מנת לסמל את הטריטוריה, ונעשה בו שימוש לראשונה בשנת 1882 על ידי מושל הטריטוריה ויליאם ריטץ'. בשנת 1887 בית המחוקקים של הטריטוריה אישר את הוספת המוטו לחותם.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]