סמל טקסס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
חותם מדינת טקסס
סמל טקסס
פרטים
תאריך אימוץ 1845
התקנים
מוטו
פרטים נוספים
גרסאות קודמות

Seal of Texas (reverse).svg

חלקו האחורי של החותם

חותם מדינת טקססאנגלית: The Seal of the State of Texas) אומץ כחלק מחוקת מדינת טקסס בשנת 1845, והתבסס על חותם רפובליקת טקסס, שאומץ ב-25 בינואר 1839. חוקת 1845 קובעת כי "יהיה חותם למדינה, אשר יישמר על ידי המושל וישמש אותו באופן רשמי. החותם האמור יהא כוכב מחומש, המוקף בעלי עץ זית ועץ אלון, והמילים 'מדינת טקסס.'"[1]. העיצוב הרשמי, שצויר על ידי חואן וגה, אומץ בשנת 1991 על ידי מזכיר המדינה של טקסס ג'ון האנה והמושלת אן ריצ'רדס[2].

עיצוב הסמל[עריכת קוד מקור | עריכה]

צידו הקדמי של הסמל[עריכת קוד מקור | עריכה]

עיצוב צידו הקדמי של הסמל עונה להגדרות שנקבעו בחוקת מדינת טקסס ב-1839 וכולל כוכב מחומש המוקף בעיגול המורכב משני ענפים - אחד של עץ זית והשני של עץ אלון. ענף עץ זית, שניתן לזהותו בכך שנושא עליו מספר זיתים שחורים, נמצא בצידו הימני של הסמל, מסמל שלום בעוד שענף עץ האלון, שניתן לזהותו בכך שנושא עליו בלוטים, נמצא בצידו השמאלי של הסמל, מסמל עוצמה[2].

צידו האחורי של הסמל[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – שישה דגלים מעל טקסס

העיצוב לצדו האחורי של החותם אומץ במקור בשנת 1961 כגרסה מפורטת ומקושטת יותר לסמל המדינה ודומה יותר לסמלי מדינות המונהגים באמריקה הלטינית. החוק שבו אומץ הסמל רשמית היה חריג בכך שלא כלל מלל בחוק אלא רק את תמונתו של הסמל, רק בשנת 1991 חוקק חוק רשמי המגדיר במלל את עיצוב הסמל:

עיצובו של חלקו האחורי של החותם הגדול של טקסס יכלוול מגן אשר חלקו התחתון יחולק לשני חלקים; בחלקו התחתון השמאלי תהא תמונתו של התותח מקרב גונזלס; בחלקו התחתון הימני תהא תמונתו של גשר וינס, בחלקו העליון של המגן תהא תמונתו של האלמו; המגן מוקף בענפים חיים של עץ אלון ועץ זית ודגליהם הפרוסים של ממלכת צרפת, ממלכת ספרד, המדינות המקסיקניות המאוחדות, רפובליקת טקסס, קונפדרציית המדינות של אמריקה וארצות הברית של אמריקה; מעל המגן יוצג המוטו "זכרו את האלמו", ומתחת למגן המילים "טקסס אחת ובלתי ניתנת לחלוקה"; מעל כל המגן, במרכז בין הדגלים יש כוכב מחומש לבן.

הברית החדשה, האיגרת אל העברים, פרק 6, פסוקים 18–19

הסמל בחלקו האחורי מציג את ההיסטוריה של מדינת טקסס והרוח של המדינה. המגן המרכיב את הסמל כולל ציורים המתארים שלושה אירועים מרכזיים בעצמאותה של טקסס:

  • ציור תותח גונזלס, המסמל את קרב גונזלס שהיה הקרב הראשון במהלך המהפכה הטקסנית.
  • ציור גשר וינס, הגשר שהושמד במהלך קרב סן ג'סינטו, ובעזרת כך איפשר את הניצחון על הטקסנים, אותו מסמל.
  • ציור האלמו, מקום תבוסתם הקשה ביותר של הטקסנים במהפיכה נגד טקסס, ואתר הזיכרון המשמעותי במדינה.

את המגן מקיפים ששת הדגלים של המדינות שבשלב כלשהו שלטו בטריטוריה בה קיימת מדינת טקסס. הדגלים מסודרים לעמודה שמאלית, בה האימפריות ששלטו בטקסס, והעמודה הימניה, בה המדינות העצמאיות שטקסס הייתה חלק מהן. שתי העמודות מסודרות לפי סדר כרונולוגי. במקור הופיע בסמל דגל הקרב של מדינת טנסי כיצוג לקונפדרציה של מדינות הדרום, ובמסגרת חקיקת החוק ב-1991, הוחלף הדגל בדגל הלאומי הראשון, "דגל הכוכבים והקורות".

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סמל טקסס שונה 5 פעמים מאז עצמאותה של טקסס ב-1836. סמלה המקורי, שאומץ על ידי קונגרס רפובליקת טקסס ב-10 בדצמבר 1836 בחוק שקבע כי "בעתיד סמלה הלאומי של הרפובליקה יכלול כוכב בודד, עם המילים 'רפובליקת טקסס' בצורה מעוגלת בראש הסמל, שגם הוא יהיה עגול. אחרי שהתעכב סיפוחה של הרפובליקה לארצות הברית שינה הקונגרס השלישי של הרפובליקה את עיצוב הסמל ויצר את סמל האצילות של הרפובליקה ב-1839. והוסיף את ההגדרה כי צבע הרקע של הסמל יהיה בצבע תכלת. לאחר הצטרפותה של טקסס לאיחוד ב-1845, אימצה המדינה החדשה את ניסוח עיצוב הסמל לחוקתה, עם שינוי המדינה "רפובליקה" ל"מדינה". במהלך קיומה של המידנ ההיו גרסאות עצמאיות שונות ורבות לסמל של המדינה עד שהוסדר רשמית בחוק ב-1992.

סמלי מחוזות[עריכת קוד מקור | עריכה]

אין חוק המחייב אימוץ סמל מחוזי, אך הוא מספק סמלים לבתי המשפט המחוזיים, לפקידות המחוז ולשאר משרדי המחוז. עד שנת 1975, סמל בתי המשפט המחוזיים הכילו כוכב מחומש, ואת המילים "Commissioners Court, ---- County, Texas" (בית המשפט המחוזי, מחוז ----, טקסס). בתי משפט מחוזיים כיום רשאים לעצב לעצמם את הסמל, באישור מזכירות מדינת טקסס. עם זאת, נפוץ שלמחוזות שונים יהיה חותם או סמל המאומצים באופן לא רשמי. מחוזות רבים אימצו סמל המכיל כוכב מחומש בודד ועלי עץ זית/אלון במרכז. בחלק מסמלי המחוזות מופיעה הכתובת "The State of Texas" (מדינת טקסס) בראש הסמל, ושם המחוז מתחת. אחרים החליפו את הכיתוב "מדינת טקסס" בשם המחוז, ומתחתיו מופיעה שנת ייסוד המחוז.

יוצא דופן הוא מחוז האריס, שסמלו מכיל את דגל טקסס ומעליו שם המחוז.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא סמל טקסס בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]