פאלאצו קאוואלי-פרנקטי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
חזית המבנה הפונה לעבר התעלה הגדולה.

פָּאלָאצוֹ קָאוָואלִי-פְרַנְקֵטִיאיטלקית: Palazzo Cavalli-Franchetti) הוא ארמון הניצב על גדת התעלה הגדולה בוונציה שבאיטליה בסמוך לגשר האקדמיה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המבנה הוקם בשנת 1565 כארמון עבור משפחת מארקלו, משפחת אצולה ונציאנית. במהלך המאה ה-19 שופץ המבנה בסגנון "גותי - ונציאני" ונוספו למבני עיטורי החלונות האופייניים לסגנון זה. השיפוץ נעשה ביוזמת הארכידוכס פרדריך פרדיננד לאופולד מאוסטריה אשר רצה להציג את עוצמת בית האבסבורג בוונציה על ידי בניית ארמון תואם על גדת התעלה הגדולה (באותה עת אוסטריה-הונגריה קיבלה חזקה בעיר ונציה בעקבות ניצחונותיהם על נפוליאון בונפרטה).

לאחר מותו של פרדיננד בשנת 1847, נרכש הארמון על ידי אנרי, רוסן שאמבור, אשר שכר את האדריכל ג'אמבאטיסטה מדונה להמשיך בשיפוץ המבנה.

בשנת 1878 רכש את המבנה הברון ריימונדו פארנקטי (בעלה של שרה לואיזה דה רוטשילד) ושכר את שירותי האדריכל קאמילו בוייטו לשפץ את המבנה. בוייטו הקים את גרם המדרגות המפואר המצוי כיום במבנה.

בספטמבר 1922 נמכר המבנה למכון הפדרלי האיטלקי לאשראי עבור מחוז ונציה (Istituto Federale di Credito per il Risorgimento delle Venezie). ב-8 בספטמבר 1999 הפך המבנה למקום מושבו של המכון הונטי למדע ולאמנויות.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]