התעלה הגדולה (ונציה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
תצלום אווירי של ונציה ובמרכזה התעלה הגדולה
גונדולות על התעלה הגדולה.

התעלה הגדולהאיטלקית Canal Grande; בפי תושבי העיר: קנלאצו, באיטלקית: Canalazzo) היא התעלה המרכזית העוברת במרכז ההיסטורי של העיר ונציה. אורכה של התעלה הוא 3,800 מטר, רוחבה נע בין 30 ל-70 מטר ועומקה הוא חמישה מטרים בממוצע. התעלה חוצה את העיר ויוצרת תוואי בדמות אות S הפוכה בין בנייני העיר. משני צידיה של התעלה שוכנים ארמונות מפוארים המשקיפים עליה, שבהם התגוררו בעבר המשפחות החשובות של העיר. התעלה מהווה את עורק התחבורה העיקרי בוונציה ויש בה תנועה ערה של מעבורות נוסעים, מוניות מים, גונדולות וסירות פרטיות. מהירות הנסיעה בתעלה מוגבלת על פי חוק, כדי למנוע נזק ליציבות הבניינים העתיקים אשר סביבה.

בקצה הדרומי-מזרחי של התעלה הגדולה נמצאת כיכר סן מרקו, מרכז המסחר והשלטון העתיק של העיר, ובה בזיליקת סן מרקו, ארמון הדוג'ים והקמפנילה. שישה גשרים חוצים את התעלה - גשר החירות, גשר מסילת הברזל, גשר הריאלטו, גשר האקדמיה, גשר החוקה ופונטה דלי סקאלצי; אולם פעם בשנה, במהלך פסטיבל הסלוטה, נמתח גשר שביעי בסמוך לכנסיית סנטה מריה דלה סאלוטה.

בהשוואה לתעלת ג'ודקה (Canale della Giudecca), תעלה המקבילה לחלק הדרומי של התעלה הגדולה ולמעשה רחבה ועמוקה ממנה, נחשבת התעלה הגדולה למרשימה ומרכזית יותר. בעוד התעלה הגדולה מהווה "רחוב ראשי" ומרכז שוקק חיים של העיר, הרי תעלת ג'ודקה משמשת כ"כביש מהיר" ומהווה עורק תחבורה ימי מרכזי עבור ספינות מהירות וגדולות.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ההתיישבות הראשונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סביר להניח כי במקום בו עוברת כעת התעלה הגדולה עבר בעבר נהר (ככל הנראה נהר הברנטה) אשר זרם לתוך הלגונה. ההתיישבות לצד נהר זה התקיימה עוד לפני התקופה הרומית. התושבים הראשונים של האזור התגוררו בבקתות ליד הנהר והתפרנסו מדיג וממסחר במלח. במהלך האימפריה הרומית ולאחר מכן, ובייחוד לאחר נפילת האימפריה, ובמהלך שלטון האימפריה הביזנטית גדל מספר התושבים באיי הלאגונה.

בעקבות העלייה בהיקף המסחר ובהסתמכות תושבי הלגונה עליו, הביאה להחלטה להעמיק את הנהר ולבנות למעשה תעלה גדולה אשר תשתמש כנמל עבור התושבים ותאפשר לאוניות סוחר לעגון לאורכה. העבודות בוצעו במהלך שלטונו של הדוכס אגנלו פרטיצ'יפאציו, בתקופה בה הפך אזור הריאלטו למרכזה של העיר.

ה"פונדאקו"[עריכת קוד מקור | עריכה]

עליית היקף המסחר של רפובליקת ונציה ועליית כוחה הביאו לבניית בתי "פונדאקו" לאורך התעלה הגדולה. בתים אלה כללו מחסנים ומשרדים לאורך גדת התעלה, שמעליהם נבנו בתי המגורים של הסוחרים.

בתים אלה נבנו בסגנון זהה. בחזית המבנה הייתה אכסדרה שלתוכה הובלו הסחורות מסירות או ספינות שעגנו לצד הבית. הסחורות הוכנסו למחסנים בחלקו האחורי של המבנה (החלק הפונה לעבר האי). במרכז הקומה הראשונה הייתה חצר פתוחה שסביבה נבנה המבנה. בקומה הראשונה של המבנה היה אולם מרכזי המואר מכיוון החצר, ומשני צדדיו חדרי המגורים של הסוחרים.

לעיתים חלק ממבני הפונדאקו כללו מגדלי הגנה (torreselle) מצד אחד של המבנה או משני צדדיו הפונים אל התעלה. דוגמאות לכך הוא הפונדאקו דיי טדסקי והפונדאקו דיי טורקי ששרדו עד ימינו - שני פונדאקו אלה שימוש סוחרים זרים - הראשון סוחרים מגרמניה והשני סוחרים מטורקיה. המבנים נבנו על ידי רפובליקת ונציה, ושימשו מבנה מגורים לסוחרים ממדינות אלה מחד, ואמצעי לפקח על המסחר של הסוחרים הזרים ועל המכסים המוטלים עליהם מאידך.

הסגנון הביזנטי - ונטי[עריכת קוד מקור | עריכה]

קשרי המסחר הענפים עם האימפריה הביזנטית הביאו להשפעה רבה של האמנות, הפיסול והאדריכלות הביזנטית על מקבילותיהן שבוונציה. פסלים ביזנטיים הובאו לוונציה על מנת לעטר את מבניה, ועמודי המבנים נבנו בסגנון ביזנטיני. לימים החלה להתפתח סגנון מקומי המשלב בין השפעות מקומיות לאלו הביזנטיות סגנון זה מכונה - סגנון ביזנטי- ונטי. מבנים המשמרים סגנון זה עד ימינו הם קא' פארזטי וקא' לורדאן (שניהם מבני עיריית ונציה) וכן קא' דא מוסטו; שלושת מבנים אל נבנו במהלך המאה ה-12 והמאה ה-13. בתקופה זו נבנו מבנים רבים סביב אזור הריאלטו, ועוצבה צורת התעלה הגדולה באזור זה והאזורים הסמוכים לבה באמצעות ייבוש הים ובניית תעלות בין הבתים.

חלק מהמבנים שנבנו בתקופה זו שופצו בשנים מאוחרות יותר, תוך שילוב סגנונות מאוחרים בסגנון הביזנטי - ונטי. דוגמאות למבנים אלו הם קא' סגרדו ופאלאצו במבו.

למסע הצלב הרביעי בו בזזו כוחות ונציאנים את קונסטנטינופול בשנת 1204, והביאו חפצי אמנות רבים אל העיר, אשר השפיעו צורתם ומראיהם של המבנים של ונציה עד שלהי המאה ה-14.

גותיקה ונציאנית[עריכת קוד מקור | עריכה]

השפעת האדריכלות הגותית הגיע אל העיר ונציה בשלב מאוחר - רק במהלך המאה ה-15, אולם הפכה פופולרית. הסגנון הגותי של ונציה נודע בפארו וכונה "אדריכלות גותית מפוארת" בשל כך (gotico fiorito). דוגמה לסגנון זה היא החזית הדרומית של ארמון הדוג'ה, ומבנים שנבנו בסגנון זה כללו מרפסות מעוטרות בקטרפוי ובתחרה עשויה שיש. מבנים רבים נבנו בסגנון זה לאורך התעלה הגדולה ובהם קא' ד'אורו, פאלאצו ברנארדו, פאלאצו פוסקארי, פאלאצו פיזאני מורטה, פאלאצי בארבארו ופאלאצו קאוואלי-פרנקטי.

תקופת הרנסאנס[עריכת קוד מקור | עריכה]

אדריכלות הרנסאנס הגיעה לוונציה בשלהי המאה ה-15, אולם מוטיבים של סגנון זה הופיעו כבר בראשית המאה. דוגמאות לסגנון זה ניתן לראות בפאלאצו דאריו, פאלאצו קורנר ספינלי, פאלאצו פאפאדופולי, פאלאצו גרימאני די סן לוקה ובקא' ונדראמין קאלרגי.

אדריכלות נאו קלאסית הגיעה אף היא אל העיר וניתן לראותה לאורך התעלה הגדולה במבנים שתוכננו על ידי יאקופו סאנסווינו ובהם פאלאצו קורנר ופאלאצו דולפין מאנין.

בארוק ונציאני[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1582 החל אלסאנדרו ויטוריה בהקמת פאלאצו באלבי בסגנון הבארוק. בהמשך, פשט סגנון זה ברחבי ונציה, ובשנת 1631 החל באלדאסרארה לונגנה להקים את בזיליקת סנטה מריה דלה סאלוטה בסגנון זה על גדת התעלה הגדולה. הכנסייה נחשבת ליפה בכנסיות ונציה (בחיצוניותה) והפכה לאחד מסמליה של העיר.

לונגנה תכנן מבנים נוספים בסגנון זה על גדת התעלה הגדולה ובהם קא' פזארו וקא' רצוניקו, וכן כנסיית סנטה מריה די נצרת.

שקיעתה של רפובליקת ונציה במהלך המאה ה-16 והמאה ה-17 לא באה לידי ביטוי במבנים המפואירם שנבנו לאורכה של התעלה הגדולה בתקופה זו - בעיקר בשל העובדה שמשפחות סוחרים עשירות הפכו למשפחות אצולה בכך שהם שילמו כספים רבים לרפובליה. משפחות אלה בנו ארמונות לאורך התעלה בהתאם למעמדן החדש.

התקופה הנאו קלאסית[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסגנון הנאו קלאסי הגיע לגדות התעלה הגדולה במהלך המאה ה-18. במחצית הראשונה של מאה זו נבנתה כנסיית סן סימאון פיקולו בעלת החזית המרשימה מהסדר הקורינתי. במחצית השנייה של מאה זו נבנה פאלאצו גראסי בתכנונו של מאסארי.

העת החדשה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר נפילתה של רפובליקת ונציה בשנת 1797 הוקפאה למעשה הבנייה בוונציה, וארמונות שבנייתם טרם הושלמה נותרו במצב זה (דוגמה לכך הם כנסיית סן מרקואולה הבלתי גמורה, ופאלאצו דיי ליאוני המשמש כיום את אוסף פגי גוגנהיים). משפחות האצולה הוונציאניות איבדו את מעמדם ולרוב גם את כספם. מצב הארמונות, בלא שהיו כספים לשפצם, התדרדר עם השנים, ומבנים היסטוריים רבים נהרסו בהיעדר אמצעים לתחזקם. עם מות אחרוני בניהם של חלק ממשפחות האצולה עברו מבנים רבים לרשות העיר, וזו דאגה לתחזקם ולשמרם. כיום מרבית הארמונות החשובים הם בבעלות ציבורית (מוסדות שונים או מוזיאונים).

מבני הדת השונים הולאמו במצוות נפוליאון בונפרטה בתקופת שלטונו בעיר, ויצירות האמנות הוצאו מרבות מהן. כנסיית סנטה מריה דלה צ'ריטה הפכה למוזיאון וכיום היא חלק מגלריית האקדמיה. כנסיות רבות אחרות נהרסו כגון כנסיית סנטה קרוצ'ה (כיום ניצבים במקום גני פאפאדופולי) וכנסיית סנטה לוציה אשר תוכננה על ידי אנדראה פאלאדיו נהרסה על מנת לבנות את תחנת ונציה סנטה לוצ'יה.

עם הקמת ממלכת איטליה בשנת 1861, ותחילת עלייתה של ונציה כעיר תיירות, החל שיקומה של העיר ושיקום המבנים לאורך התעלה הגדולה. מבנים שנבנו בתקופה זו נבנו בסגנון גותי. דוגמה למבנים אלה היא הפסקאריה - שוק הדגים שליד גשר ריאלטו.

אתרים לאורך התעלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אתרים ממערב למזרח (בכיוון הפלגה ממערב למזרח):

הגדה הימנית הגדה השמאלית
גשר החירות Venise Aero Pont de la Liberté.jpg
מנזר סנטה קיארה (כיום - מפקדת המשטרה) אזור מסילות ברזל
תעלת סנטה קיארה
גשר החוקה
פיאצלה רומאנה הנהלת הרכבת הישנה
ריו נובו
גני פאפאדופולי
ריו דלה קרוצ'ה
פלאצו אמו דיאדו תחנת ונציה סנטה לוצ'יה
גילדת האורגים
סן סימאון פיקולו
פלאצו אדולדו
פלאצו פוסקארי-קונטריני סנטה מריה די נזרת
פונטה דלי סקאלצי
ריו מארין תחנת ואפורטו פרוביה
קמפו סן סימאון גראנדה פלאצו קאלבו קרוטה
ריו טרה דיי סאביוני
פלאצו גריטי פלאצו פלאנג'יני
פלאצו קורנר סקולה דיי מורטי
פלאצו דונה באלבי סן ג'רמיה
פלאצו צן פלאצו לאביה Labia Ven..jpg
תחנת ואפוראטו ריווה די ביאזיו תעלת קאנארג'יו
פלאצו מרצ'לו טודריני פלאצו אמו
פלאצו קווריני
ריו די סן ג'ובני דקולאטו פלאצו קורנר קונטאריני צורצי
פלאצו ג'ובאנלי פלאצו גריטי
קאזה קורר סן מארקולה
תחנת טראגטו מוזאו תחנת טרגטו סן מארקולה
פונטגו דיי טורקי Fondaco dei Turchi.jpg תחנת ואפורטו סן מארקולה
ריו דל פונטגו דיי טורקי ריו די סן מארקולה
פונטגו דל מאגיו קא' ונדראמין קאלרג'י
פלאצו בלוני באטאג'יה
ריו די קא' טרון
קא' טרון פלאצו מרצ'לו
פלאצו דואודו פלאצו אריצו
פלאצו פריולי בון פלאצו סוראנצו פיוונה
תחנת ואפורטו סן סטאה פלאצו אמו אלה לה מאדלנה
סן סטאה Chiesa di San Stae Venezia Facciata.jpg פלאצו מולין קווריני
גילדת צורפי הזהב ריו דלה מאדלנה
ריו דלה ריודה פאלאצו ופאלאצטו בארבאריגו
פאלאצו קוצ'ינה ג'ונטי פוסקאריני ג'ובאנלי
ריו דלה פרגולה פאלאצו גוסוני גרימאני דלה וידה
קא' פזארו Ca' Pesaro.jpg ריו די נואלה
ריו די קא' פזארו פאלאצטו דה לצה
פאלאצו דונה פאלאצו בולדו
פאלאצו קורג'ו פאלאצו קונטאריני פיזאני
קא' קורנר דלה רגינה
קא' פאברטו ריו די סאן פליצ'ה
ריו די סן קאסיאנו פאלאצו פונטנה רצוניקו
פאלאצו מורוסיני בראנדולין פאלאצו ג'וסטי
פודאמנטה דל'אוליו קא' ד'אורו Ca' d'Oro facciata.jpg
תחנת הוואפוראטו קא' ד'אורו
פאלאצו דלה פרטורה פאלאצו ג'וסטיניאן פזארו
ריו דלה בקאריה קא' סאגרדו
פסקאריה קאמפו סנטה סופיה
תחנת טראגטו פסקאריה טראגטו סנטה סופיה
קמפו דלה פסקאריה פאלאצטו פוסקארי
פאלאצו מיקל דלה קולונה
פאבריקה נובו פאלאצו מיקל דה ברוסה
פאלאצו מאנילי ואלמאראנה
ריו דיי סנטי אפוסטולי
קא' דא מוסטו Ca da Mosto.jpg
פאלאצו בולאני אריצו
ריו די סן ג'ובאני קריסוסטומו (ונציה)
פאבריקה וקיה קאמפלו דל רמר
פאלאצו קיבראן
פאלאצו רוציני
ריו דל פונטגו דיי טדשקי
פאלאצו די קאמרלנגי פונדאקו דיי טדסקי Fondaco dei Tedeschi 2012-05-13.jpg
גשר ריאלטו Rialto2005Ven.jpg
פאלצו דל דקי סאבי ריבה דל פרו
פונדאמנטה דל וין תחנת ואפורטו ריאלטו
פאלאצו דולפין מנין (סניף בנקה ד'איטליה)
ריו די סן סלוודור
פאלאצו במבו Bembo IMG 4015.JPG
טראגטו ריאלטו
טראגטו סן סילווסטרי קא' לורדאן
קאזה ראבה קא' פארסטי Farsetti IMG 4017.JPG
תחנת ואפוראטו סן סילווסטרי פאלאצו קאוואלי
פאלאצו בארציצה Barzizza IMG 4018.JPG פאלאצו גרימאני די סן לוקה (בית המשפט לערעורים) Palazzo Grimani di San Luca.jpg
פאלאצו ג'וסטיניאן בוזינלו
ריו דיי מלוני ריו די סן לוקה
פאלאצו פאפאדופולי פאלאצו קורנר קונטרארי דיי קאוואלי
פאלאצו טרון
פאלאצו דונה פאלאצו ד'אנה ויארו מרטינגנגון וולפי די מיזוראטה
פאלאצו דונה דלה מאדונטה
ריו דלה מאדונטה פאלאצו קווריני בנצון
פאלאצו ברנרדו ריו די קא' מיקל
פאלאצו קווריני דובווה פאלאצו קורטי ואלמאראנה
פאלאצו גרימאני מארצ'לו פאלאצו ספינלי
קא' קאפלו תחנת ואפורטו סנט'אנג'לו
ריו די סן פולו קאזה בארוקי
פאלאצו בארבאריגו דלה טראצה ריו די קא' גארצוני
פאלאצו פזאני מורטה פאלאצו גארצוני Garzoni IMG 4019.JPG
פאלאצו טייפולו תחנת טראגטו גארצוני
פאלאצו טייפולו פאצי פונדאקו מארקלו
פאלאצו ג'וסטיניאין פרסיקו פאלאצו גלטוף
ריו די סן טומא פאלאצי מוקניו
תחנת טראגטו סן טומא
פאלאצו מארקלו די ליאוני
פאלאצו דולפין
תחנת ואפורטו סן טומא/בזיליקה די סנטה מריה גלוריוזה דל פרארי
פאלאצו דאנדולו
פאלאצו קיבראן גרימאני Civran Grimani IMG 4021.JPG
ריו דלה פרסקאדה פאלאצו קונטאריני דלה פיגורה
פאלאצו קאוטורטה-אנגאראן
פאלאצו באלבי Palazzo Balbi (Venice).jpg פאלאצו אריצו נאני מוקניגו
ריו די קא' פוסקארי
קא' פוסקארי (אוניברסיטת ונציה) Cà Foscari from San Toma'.JPG פאלאצו דה לצה
פאלאצי גוסטיניאן Palazzi Giustinian and Ca' Foscari from Palazzo Grassi.JPG פאלאצו מורו-לין Moro Lin IMG 4023.JPG
קא' ברנארדו
פאלאצו ברנרדו נאנרי פאלאצו גראסי Palacio grassi lou.jpg
קא' רצוניקו Ca' Rezzonico (Venice).jpg
ריו די סן ברנבה סן סמואלה
פאלאצו קונטאריני מיקל תחנת ואפורטו סן סמואלה
תחנת ואפורטו קא' רצוניקו קזה פרקסקיניס
תחנת טראגטו סן ברנבה תחנת טראגטו סן סמואלה
פאלאצטו סטרן פאלאצו מאליפיירו
ריו מאלפאגה
פאלאצו מורו
פאלאצו לורדאן דל'אמבאסקיאטורה
ריו די סן טרובאסו
פאלאצו קונטריני דגלי סקריני וקורופו קא' דל דוקה
ריו דל דוקה
פאלאצו פאלייר Falire IMG 4026.JPG
פאלאצו מוקניגו גמבארה פאלאצו ג'וסטיניאן לולין
פאלאצו קווריני
גלריית האקדמיה פאלאצו קיווראן באדואר בארצוני
תחנת ואפורטו אקדמיה ריו די סאן וידאל
סנטה מאריה דלה קירוטה (חלק ממוזיאון האקדמיה) קאמפו סן וידאל
גשר האקדמיה Ponte dell`Academia (20050526-032).jpg
פאלאצו בראנדולין רוטה פאלאצו קאוולי-פרנקטי Palazzo Cavalli Franchetti (Venice).jpg
פאלאצו קונטריני דל צאפו
פאלאצו באלבי ואלייר פאלאצי בארבארו Palazzo Barbaro a San Vidal.jpg
פאלאצו לורדאן פאלאצו בנצון פוסקולו
ריו די סן ויו פאלאצטו פיזאני
קמפו סן ויו ריו דל סטנטיסימו
פאלאצו סוקי
פאלאצו דה מואלה קאזה סטקיני
פאלאצו קנטאני מורוזיני
קא' ביונדטי קאזה דלה רוזה
פאלאצו ונייר דיי ליאוני (אוסף פגי גוגנהיים) Guggenheim Venedig.jpg פאלאצו קורנר דלה קא' גראנדה
ריו דלה טורסלה ריו די סן מאוריציו
פאלאצו דאריו פאלאצו מינוטו
פאלאצו בארבארו וולקוף פאלאצו בארבאריגו Barbarigo IMG 3977.JPG
ריו די פוראנס ריו די סנטה מריה זובניגו
פאלאצו סאלביאטיPalazzo Salviati (Venice).jpg תחנת ואפורטו סנטה מריה דל גיגליו
פאלאצו אוריו סמיטקלו בנצון פאלאצו ונייר קונטריני
טראגטו סן ג'ורג'ו טראגטו סנטה מריה דל ג'יליו
קאזה סאנטומאסו פאלאצו פיזאני גריטי
פאלאצו ג'נובזה ריו דלה אוסטרגה
מנזר סן גרגוריו (לא בשימוש) פאלאצו פרו פיני (משרדי המועצה האזורית של ונטו)
ריו דלה סאלוטה
תחנת ואפורטו סאלוטה פאלאצו קונטאריני פאזאן
סנטה מריה דלה סאלוטה Basilica di Santa Maria della Salute.JPG פאלאצו קונטאריני
פאלאצו מיכאיל אלוויזי
הסמינר הפטריארכלי פאלאצו באדואר טייפולו
פונטה דלה דוגאנה קא' ג'וסטיניאן
ריו די סן מואיזה
מלון באוור
פאלאצו טרווס דה בונפילי
פאלאצו ואלארסו אריצו
הארי'ז באר
פיאצה סן מרקו
פונטג'טו דלה פארינה
ביתן ונציה
Canal Grande Panorama2.jpg
Magnify-clip.png

תמונה פנורמית של התעלה הגדולה (180o)

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]